بایدها و نبایدهای شب کنکور و حین آزمون-تغذیه داوطلبان کنکور

نکاتی در مورد شب کنکور

بالاخره پس از چندین ماه تلاش و کوشش، به روزی خواهید رسید که با حضور در آزمون کنکور نتیجه کار و زحمات خود را بگیرید. پس به توصیه های زیر کاملاً توجه نمایید تا در آن روز همچنین شب کنکور بتوانید به بهترین نحو از توانایی های خود استفاده کنید.

شب-کنکور

 

۱. درشب کنکور به هیچ وجه درس نخوانید.

دوره و مباحثه‌ی گروهی را هم هرگزانجام ندهید، چون نتیجه‌ای جز افزایش اضطراب نخواهد داشت و موجبات خستگی شما را در روز آزمون فراهم می‌کند.

به مسائل حاشیه ای فکر نکنید و بگذارید ذهن تان در فضای آرام به استراحت بپردازید.

بعضی افراد ممکن است نتوانند فکر کردن به مسائل مختلف را از ذهن شان دور کنند و این امر ممکن است و باعث دیر به خواب رفتن آن ها شود.

در این حالت خاطرات شیرین و مثبت زندگی تان را در ذهن مرور کنید و از فکرهای منفی بپرهیزید.

۲. وسایل مورد نیاز

دو مداد سیاه پر رنگ، پاک کن، تراش و کارت ورود به جلسه، شناسنامه، ساعت و سایر وسایل ضروری را شب کنکور در دم دستتان بگذارید تا صبح با عجله دنبال آن ها نگشته و خدای نکرده چیزی را فراموش نکنید. از کارت ورود به جلسه تان کپی بگیرید و یکی را در خانه نگه دارید و یکی را با خود داشته باشید.

همراه داشتن کمی خوراکی، یک بطری کوچک آب یخ زده و دستمال کاغذی در جلسه آزمون خالی از لطف نخواهد بود.

۳. خواب کافی

شب کنکور تا دیر وقت بیدار ماندن و درس خواندن (مثلاً تا ۲ بعد ازنیمه شب) به قدری اشتباه بزرگی است که اصلاً لازم نمی‌بینیم توصیه کنیم که این کار را نکنید!

۴. تعیین مسیر حوزه

حتماً شب کنکور مسیر حوزه و راه های دسترسی را کنترل کنید. اطراف محل حوزه قاعدتاً ترافیک خواهد بود. هر چقدر در روز کنکور آرام باشیم و همه چیز منظم و تحت کنترل باشد بهتر است. بعد از این که وارد حوزه شدید صندلی خود را پیدا کنید,بنشینید و کارت خود را به لباستان سنجاق کنید. چند نفس عمیق بکشید و تا زمانی که دفترچه ها را توزیع می کنند آرام باشید.

 

چند توصیه پس از توضیع دفترچه سوالات (شب کنکور بخوانید)

دفترچه را که برمی دارید ورق نزنید.

برخی از بچه ها برگه را ورق می زنند که سوالات درس های مختلف را ببینند این نظم ذهن را به هم می زند.دفترچه کنکور فقط یک سوال دارد و آن هم همان سوالی است که دارید حل می کنید.یعنی دانش آموز حق ندارد به سوال های قبلی و بعدی اش فکر کند .بعضی از بچه ها چند سوال را حل می کنند. مثلاً دارد سوال ۶ را می خواند فکرش دنبال سوال دوم است که این اشتباه است.

سوال‌های دشوار

حتماً سوال‌های وقت گیر و دشوار را کنار بگذارید. انرژی تان را تا پایان آزمون حفظ کنید. سوالات سخت و دشوار وقت تو را می گیرد و برای کلی سوال آسان و متوسط ممکن است وقت کم بیاوری و نتوانی جواب دهی. در حالی که همه سوال های یک گروه درسی امتیاز یکسان دارند.

تمرکز روی پاسخنامه خود

بحث تمرکز در جلسه خیلی مهم است به پاسخ برگ های دانش آموزان کناری توجه نکنید.دفترچه ها در جلسه کنکور ۴ تیپ است. A,B,C,D .ممکن است یک دانش آموزی درس فیزیکش با مبحث نور شروع شود. یکی با گرما، یکی با الکتریسیته، یکی با موج. بنابراین توجه به پاسخنامه‌های آنها حواس شما را پرت خواهد کرد.شب کنکور همه ی این ها را تمرین کنید.

استراحتی کوتاه

بین درس های عمومی و اختصاصی کمی در حد یک دقیقه استراحت کنید.یک دقیقه خیلی تأثیر گذار نیست ولی انرژی به شما می دهد که اگر نیم ساعت زمان کنکور را زیاد کنند شاید به اندازه آن یک دقیقه تجدید قوا برایتان مفید نباشد. آب یا خرمایی بخورید نفسی عمیق بکشید. دور دست را نگاه کنید . بخاطر این که وقتی یکی,دو ساعتی تمرکز داشته باشید به یک برگه از فاصله ۴۰ تا ۴۵ سانتی متری ماهیچه های چشم خسته می شوند. با نگاه کردن به دور دست چشم استراحت می کند و همین کارها آرام بخش و انرژی دهنده هستند.

به نتیجه فکر نکنید

یک پزشک در اتاق عمل به این فکر نمی کند که آیا مریض خوب می شود یا نه. فقط به درست و حساب شده عمل کردن خودش فکر و عمل می کند. شما در هنگام جواب دادن به سوال ها فقط به سوال فکر کنید. نه این که من چه نتیجه ای خواهم گرفت. خواهشاً اگر چهار سوال را پشت سر هم نزدید، نگویید تمام شد من دیگر به رشته و دانشگاه مورد نظرم نمی رسم. جواب دادن پشت سرهم به سوالات نیز ملاکی بر درستی آنها نیست و برعکس.

نکاتی درباره تغذیه داوطلبان کنکور

اهمیت تغذیه قبل از امتحان را در سایت فرازدانش ببینید: https://farazdanesh.com/the-importance-of-nutrition-during-the-exam/

اولین توصیه این است که افراد در شب کنکور شام سبک، متناسب و متنوع بخورند.یعنی از مصرف غذاهایی که با روغن طبخ شده، فست‌فودها و غذاهای پرحجمی که هضم آن نیاز به فعالیت بیشتر روده و معده دارد، پرهیز کنند. دانش‌آموزان باید شام شب کنکور را سه ساعت قبل از خواب مصرف کنند. همچنین مصرف یک لیوان شیر کم چرب، مخلوطی از آب سیب یا آب کاهو که موجب آرامش زیاد و خواب کافی می‌شود برای دانش آموزان کنکوری ضروری است.

دانش‌آموزان کنکوری وعده صبحانه را متنوع همراه با منابع غذایی حاوی قندهای مرکب و پروتئین‌ها نظیر کتلت یا کوکوسیب‌زمینی مصرف کنند.وعده صبحانه را شب کنکور آماده کنید.همچنین توصیه می‌شود دانش‌آموزان در کنار وعده صبحانه از خوردن میوه‌های خشک، شیر مخلوط شده از هفت غلات، فرنی، شیربرنج همراه با خلال بادام غفلت نکنند.

همچنین مصرف آب میوه و میوه فصل در وعده صبحانه نیز توصیه می‌شود.دانش‌آموزانی‌ که اضطراب زیادی دارند و نمی‌توانند شب قبل از کنکور با آرامش بخوابند، یک لیوان شیر کم‌چرب، دوغ یا ماست مصرف کنند. همچنین مصرف چای سبز و گل‌گاوزبان موجب آرامش و کاهش اضطراب آنها خواهد شد.

بهتر است این ۱۰ نکته را مطالعه کنید و در این زمان باقیمانده از آنها استفاده کنید.شب کنکور هم حتما دوباره بخوانید.

بیشتر بخوانید: isna.ir/…/بایدها-و-نبایدهای-تغذیه-ای-برای-کنکوری-ها