تاثیر موسیقی بر انسان

تاثیر موسیقی بر انسان

گوش کردن به موسیقی سرگرم‌کننده است، اما آیا موسیقی بر روی سلامتی افراد نیز تاثیر دارد؟ موسیقی می‌تواند منبع خوبی برای احساس شادی و هیجان ولذت باشد، اما تحقیقاتی در زمینه موسیقی درمانی در علم روان شناسی انجام شده است که نشان دهنده فواید زیاد و مختلف ان است.تاثیر موسیقی بر انسان بسیار بیشتر از انچه می

جای تعجب نیست که موسیقی روی حالات و احساسات و رفتار انسان تاثیر میگذارد. اگر از ان دسته افرادی هستید که هنگام گوش دادن اهنگ های غمگین اشک میریزید یا به هنگام گوش دادن اهنگ های شاد هیجان زده میشوید پس قدرت موسیقی را در تحت تاثیر قرار دادن احساسات و حالات روحی خود  درک کرده اید اما  تاثیرات موسیقی بسیار شدیدتر و بیشتر از ان است که می اندیشید «موسیقی درمانی» عبارتند از کارهایی برای بهبود سلامت از نظر احساسی و کاهش استرس و کمک به کنار امدن  با بیماری های مختلف  حتی برخی از محققین  بر این باور دارند که از روی سبک و علایق شما به انواع موسیقی میتوانند تاحدودی ابعادی از شخصیت شمارو کشف کنند.

موسیقی میتواند انسان را به وجد و شور بیاورد و یا باعث ارامش ذهن شود و یا به افراد در تحمل و کنترل دردشان کمک کند .مهم‌ترین فواید موسیقی از نظر علمی شامل ۱۰ مورد زیر است.

موسیقی باعث تقویت توانایی های یک فرد برای انجام فعالیت هایی ذهنی

هنگامی که افراد بزرگسال در حین کار کردن به موسیقی نیز گوش میدهند این کار باعث تقویت عملکرد فعالیت های شناختی انها میشود.انواع موسیقی با ریتم های ارام تر و یا تندتر هر دوباعث تقویت حافظه میشوند علاوه بر آن موسیقی با ریتم سریع در پس زمینه باعث پیشرفت در سرعت نتیجه‌گیری هم می‌شود. اگر می‌خواهید عملکرد ذهنیتان را تقویت کنید دفعه بعدی که پروژه ای را کار میکنید ان را با یه موسیقی انجام دهید البته توجه داشته باشید که موسیقی که انتخب میکنید بهتر است بیکلام باشد چون موسیقی های کلام داری که مورد علاقیتان است شاید حواس شما را به یک سری خاطراتی که با اهنگ شاید بیاد اورید پرت کند

موسیقی می‌تواند باعث کاهش استرس شود

موسیقی می‌تواند باعث کاهش استرس شود

از مدت ها قبل موسیقی به عنوان یک عامل برای کاهش استرس  به افراد پیشنهاد میشود و حتی موسیقی‌هایی برای آرام کردن ذهن بر پایه مدیتیشن تولید می‌شوند و خوشبختانه علم از این موضوع حمایت می‌کند. گوش کردن به موسیقی می‌تواند در کنترل استرس موثر باشد. در یک تحقیق، شرکت‌کنندگان قبل از این‌که در شرایط استرس‌زا قرار بگیرند، در یکی از این سه شرایط قرار داده شدند؛ تعدادی از آن‌ها به موسیقی آرامش‌بخش گوش کردند، برخی از آن‌ها به صداهای ضبط شده از موج دریا گوش کردند و برای دسته سوم هیچ گونه موسیقی پخش نشد.

نتیجه نشان داد، گوش کردن به موسیقی آرامش‌بخش، روی عکس‌العمل‌های استرسی انسان، خصوصا دستگاه عصبی خودگردان (autonomic nervous system) تاثیر می‌گذارد. کسانی که به موسیقی گوش کرده بودند اغلب در شرایط استرس‌زا سریع‌تر بهبود پیدا می‌کردند.

موسیقی موثر بر کاهش وزن

موسیقی موثر بر کاهش وزن

یکی دیگر از فواید گوش دادن به موسیقی تاثیر ان  در کاهش وزن است  اگر مایل به تناسب اندام و کاهش وزن هستید توصیه میشود هنگام غذا خوردن به موسیقی های ملایم گوش دهید و نور را کم کنید.بر اساس یکی از تحقیقات، افراد در رستوران‌هایی با موسیقی ملایم، ۱۸ درصد کمتر از افرادی غذا میخوردند که به رستوران‌های دیگر می‌رفتند. اما دلیل ان چیست؟ محققین علت این عمل را موسیقی و نور ملایمی میدانند که  احساس ارامش بیشتری به افراد در هنگام غذا خوردن میدهد در نتیجه هشیارتر و اگاه ترند که چه می‌خورند و به چه اندازه می‌خورند.

تاثیر موسیقی بر تقویت حافظه

تاثیر موسیقی بر تقویت حافظه

ایا گوش دادن به موسیقی در هنگام درس خواندن تاثیری دارد؟ افراد در این باره نظرات و طرز فکرهای مختلفی دارند برخی موسیقی را در هنگام مطالعه مزاحم و برخی عامل تقویت حافظه میدانند.

تحقیقات مختلفی در این باره وجوددارد که مفید بودن  ان را اثبات میکند اما به عوامل  دیگری همچون نوع موسیقی ،لذت بردن از موسیقی،سواد موسیقیایی بستگی دارد .در یک تحقیق به این نتیجه رسیدند که دانش‌آموزان آشنا با موسیقی، هنگام گوش دادن به موسیقی خنثی و بدون ژانر (Natural music)، در آزمون‌های یادگیری عملکرد بهتری نشان می‌دهند؛ احتمالا به این دلیل که این نوع موسیقی کمتر حواسشان را پرت می‌کند و راحت‌تر می‌توانند آن را نادیده بگیرند.

از سوی دیگر دانش‌آموزانی که دانشی از موسیقی نداشتند، هنگام گوشی کردن به موسیقی شاد و روحیه‌بخش (positive music) بهتر یاد می‌گرفتند. احتمالا به این دلیل که این نوع موسیقی بدون تداخل داشتن با پروسه‌ی شکل‌گیری حافظه، احساسات مثبت بیشتری را برمی‌انگیزد.

در یک تحقیق دیگر، دانش و توانایی‌های شرکت‌کنندگانی که در حال یادگیری یک زبان جدید بودند، با آواز خواندن کلمات و اصطلاحات جدید، نسبت به صرف مکالمه ساده یا ریتمیک، بهبود پیدا کرد.

تاثیر موسیقی برای افراد مختلف متفاوت است. اگر حواس شما با موسیقی پرت می‌شود، بهتر است در سکوت یا با پخش کردن موسیقی خنثی در پس زمینه درس بخوانید.

موسیقی کمکی برای تحمل دردها

موسیقی کمکی برای تحمل دردها

افراد دارای سندرم «فیبرومیالژیا» (Fibromyalgia) انجام شد که در آن افرادی که برای یک ساعت و بیشتر به موسیقی گوش داده بودند، کاهش قابل توجهی در درد را تجربه کردند. فیبرومیالژیا یک سندروم درد اسکلتی-عضلانی مضمن است.

مطالعاتی که در زمینه تاثیر موسیقی برمیزان درد در سال ۲۰۱۵ انجام شد باعث شده بود که محققین به این نتیحه برسند که بیمارانی که قبل، حین و حتی بعد از جراحی موسیقی گوش میدهند ،میزان درد و استرس کمتری، نسبت به کسانی که موسیقی گوش نمیدهند ، احساس کنند. در حالی که فواید موسیقی در هر سه مرحله مشهود بود، محققان اضافه کردند فواید گوش کردن به موسیقی قبل از جراحی بیشتر از بقیه بوده است. نتیجه حاصل از این مطالعه که بر روی ۷۰۰۰ نفر انجام گرفته است نشان میدهد کسانی که به موسیقی گوش کرده اند ،داروی مسکن کمتری مصرف کرده اند.

موسیقی میتواند باعث راحت خوابیدن شود

موسیقی میتواند باعث راحت خوابیدن شود

مشکلی بی خوابی که امروزه بسیاری از افراد را در گیر خودش کرده است و البته طوری نیست که طیف سنی خاصی را شامل شود و برای حل ان رویکرد های مختلفی وجود دارد.تحقیقات نشان داده، گوش کردن به موسیقی آرامش‌بخش کلاسیک می‌تواند درمان مفید، موثر و قابل اجرایی باشد.

در تحقیقاتی که برای این موضوع روی دانشجویان انجام شد، شرکت‌کنندگان به سه دسته تقسیم شدند؛ دسته‌ای به موسیقی کلاسیک گوش دادند، دسته‌ای به کتاب صوتی (Audio Book) و دسته‌ای هم به هیچ‌کدام. محققین کیفیت خواب همه را مشاهده کردند و دریافتند کسانی که به موسیقی گوش داده بودند، مشخصا کیفیت خواب بهتری را نسبت به دو گروه دیگر تجربه کردند. از آن‌جا که موسیقی در درمان مشکلات خواب موثر است، می‌تواند درمان ایمن و ساده‌ای برای درمان بی‌خوابی باشد.

موسیقی می‌تواند انگیزه را بالا ببرد

محققان دلیل این که موسیقی ورزش کردن را راحت‌تر می‌کند این‌گونه توصیف می‌کنند که گوش کردن به موسیقی با ریتم تند هنگام ورزش، باعث افزایش انگیزه در افراد می‌شود تا آن‌ها سخت‌تر تلاش کنند. یک آزمایش برای بررسی این مورد از فواید موسیقی انجام شده است و در آن سرعت تمپوی موسیقی که افراد حین دوچرخه سواری‌ گوش می‌کردند را کم و زیاد کردند. از این تحقیق نتبجه گرفتند که بیشتر کردن سرعت موسیقی باعث افزایش عملکرد در میزان مسافتی که دوچرخه‌سوار طی می‌کند، سرعتی که پدال می‌زند و قدرتی که اعمال می‌کند می‌شود. برعکس، پایین آوردن سرعت تمپوی موسیقی باعث کاهش عملکرد در تمام این فاکتورها شد.شرکت کنندگان با گوش کردن به موسیقی در حین دوچرخه‌سواری، نه‌تنها قدرت بیشتری احساس می‌کردند، بلکه احساس رضایت و لذت بیشتری هم داشتند. محققین توصیه می‌کنند، اگر شما هم به صورت روتین ورزش می‌کنید،

موسیقی می‌تواند انگیزه را بالا ببرد

می‌توانید از فواید موسیقی در حین ورزش استفاده کنید و علاوه بر افزایش قدرت، تمرکز و سرعت، انگیزه ورزش کردن را نیز در خود افزایش دهید.

موسیقی می‌تواند باعث تقویت روحیه شود

موسیقی می‌تواند باعث تقویت روحیه شود

یکی دیگر از فواید موسیقی از نظر علمی تاثیر آن بر روحیه است؛ تحقیقات نشان داده است که موسیقی نقش پررنگی در روحیه هر فرد دارد. در یک تحقیق در مورد دلیل گوش دادن افراد به موسیقی، شرکت کنندگان توانایی موسیقی برای کمک به کسب روحیه بهتر و خودآگاهی بیشتر را تایید کردند.

تحقیقی دیگر نشان داد تلاش آگاهانه برای بالا بردن روحیه با گوش کردن به موسیقی روحیه‌بخش و شاد می‌تواند در دو هفته تاثیر خود را نشان دهد.

موسیقی ممکن است عاملی برای از بین بردن علائم افسردگی شود

موسیقی ممکن است عاملی برای از بین بردن علائم افسردگی شود

موسیقی درمانی یکی از روش های موثر برای درمان اختلالت روانی مانند افسردگی میباشد. طبق نتایج این تحقیقات موسیقی درمانی علاوه بر کاهش افسردگی و اضطراب در بیمارانی که از شرایطی مانند سکته مغزی یا زوال عقل، رنج می‌برند، هیچ عوارض جانبی نشان نداده است. این یعنی موسیقی درمانی یک روش بسیار ایمن و کم خطر است.

موسیقی باعث افزایش عملکرد و استقامت افراد میشود

با این که گوش دادن به موسیقی میتواند در روحیه افراد بسیار موثر باشد اما نوع موسیقی نیز بسیار مهم است .تحقیقات نشان می‌دهد موسیقی کلاسیک و موسیقی مخصوص مدیتیشن، بهترین نتیجه را در بهبود روحیه افراد دارند؛ درحالی که موسیقی Heavy Metal و Techno  ناموثر یا حتی مضرند.

موسیقی باعث افزایش عملکرد و استقامت افراد میشود

موسیقی همان طور که گفته شد باعث افزایش عملکرد  افراد میشود .اگر دقت کرده باشید بسیاری از افراد ورزشکار در هنگام ورزش کردن اهنگ هایی با ریتم های تند گوش میدهند چون هم انگیزه را برای تلاش بیشتر ان ها بالا میبردد هم احساس استقامت بیشتر به ان ها میدهد .دکتر Karageorghis در مجله Wall Street می‌گوید: «موسیقی می‌تواند مانند یک داروی محرک یا آرام‌بخش، میزان برانگیختگی احساسی و روانی را تغییر دهد.» گوش کردن به موسیقی درهنگام ورزش کردن باعث کاهش ادرک بدن از فشار وارد شده در اثر ورزش میشود در نتیجه فرد بیشتر بر خود سخت میگرد و بیشتر و بیشتر ورزش میکند و علت موضوع هم این است که توجه شما از ورزش به سمت موسیقی هدایت می‌شود و شما کمتر متوجه علائم سختی و فشار ورزش، مثل نفس‌نفس زدن، عرق کردن و درد عضلات می‌شود.

الهام فیروزی

مطالب مرتبط

دیدگاهها

نظر:

12 − 9 =