تاثیر میدانهای الکترومغناطیسی بر سلامتی انسان (قسمت ۱)

تاثیر میدانهای الکترومغناطیسی بر سلامتی انسان (قسمت ۱)

امروزه مصرف انرژی در صنعت برق رو به افزایش است و اثرات مخربی بر روی سلامتی و ایمنی انسان داشته است.تاثیرات میدانهای الکتریکی و مغناطیسی بر روی سلامت و بهداشت انسان از مضرات این صنعت می‌باشد.

ما در زندگی روزمره در محیط کار و خانه و مدرسه در معرض میدان الکتریکی و مغناطیسی هستیم.

میدانهای مغناطیسی و الکتریکی به وسیله خطوط نیرو، سیمهای الکتریکی و تجهیزات الکتریکی تولید می شود و خطوط نامرئی نیرو هستند که در اطراف هر وسیله وجود دارند و قدرت آن با افزایش ولتاژ افزایش می‌یابد.

میدان الکترومغناطیسی از وسایل برقی مثل کامپیوتر، فر برقی، تلویزیون، یخچال و غیره و نیز خطوط انتقال نیروی برق با ولتاژ زیاد حاصل می شود.

میدان الکترومغناطیسی بر روی سیستمهای عصبی و رشد و تکامل و ترمیم سلولها اختلالاتی ایجاد می‌کند و موجب پیدایش امراض ناشناخته مانند انواع سرطانها، تومورهای مغزی و ناباروری در انسان می‌شود.

همچنین افرادی که به دفعات و به مدت طولانی در معرض چنین میدانهایی قرار می‌گیرند و نیز افراد شاغل در صنایع برق و تلفن، تعمیرکاران تلویزیون و جوشکاران آسیب پذیرتر می‌باشند پس باید با نصب دستگاههای کنترل سرطانزایی در محیط کار و شناسایی منابع تولید الکترومغناطیسی، رعایت نکات ایمنی در محیط کار و در صورت امکان استفاده از تجهیزاتی که دارای حداقل میزان انتشار امواج الکترومغناطیسی است محیطی مناسب برای کار و فعالیت ایجاد نماییم.

مقدمه

با توجه به اهمیت طرحهای صنعتی در توسعه پایدار، صنعت برق نیز مشابه دیگر صنایع با توجه به افزایش شتاب تولید و مصرف انرژی برق نقش به سزایی در آلودگی محیط زیست و سلامت و بهداشت انسان داشته است و بایستی اثرات نیروگاههای حرارتی از نظر آلودگی آبی و گازی، جامد و آلودگیهای صوتی و میدانهای الکتریکی و مغناطیسی ناشی از فعالیت نیروگاهها بر روی موجودات زنده به خصوص انسان مورد بررسی قرارگیرد.

درون تمام ارگانیزم‌های زنده، جریان الکتریکی و میدانهای الکتریکی وجود دارد که در مکانیسم‌های پیچیده کنترل فیزیولوژیکی نظیر اختلال در سیستمهای عصبی، عضلانی، رشد وتکامل و ترمیم بافتها نقش دارند.

بنابراین لازم است ویژگیهای مصنوعی آثار احتمالی آنها در سیستمهای بیولوژیکی مورد بررسی قرار گیرند.

میدانهای الکترومغناطیسی ابتدا موجب سرگیجه، وزوز گوش، ضعف و خستگی و تار شدن دید چشم و خواب آلودگی هنگام کار و همچنین پیدایش امراض ناشناخته، تغییر ترکیبات خون، اختلال در سیستمهای عصبی عضلانی، (نوروماسکولار)، دگرگونی ژنتیکی، بروز سرطان‌هایی چون لنفوم، لوسمی، تومورهای مغزی، سرطان غدد بزاقی و اختلال در باروری در زنان و مردان می‌شود.
ما در زندگی روزمره در محیط کار و خانه و مدرسه در معرض میدان الکترومغناطیسی و الکتریکی هستیم و این میدان الکتریکی حاصل از تولید، انتقال و استفاده از الکتریسیته است.

مطالعاتی در رابطه با سلامتی انسان در مورد کسانی که در معرض میدان مغناطیسی و انواع سرطانها از نوع لوسمی و سرطان مغز صورت گرفته است.
تعدادی از محققان در مورد ارتباط بین قرار گرفتن در معرض میدان مغناطیسی و سرطان تردید دارند.

زیرا تفسیر آن از نظر بیولوژیکی مشکل است و نتایج تحقیقات متفاوت به نظر می‌رسد و با هم هماهنگی ندارند.

بسیاری از محققان توافق بر این دارند که نیاز به اطلاعات بیشتری در خصوص تاثیرات میدانهای الکتریکی و مغناطیسی بر سلامت انسان داریم.

انواع امواج

 امواج را از نظر ماهيت و اثراتي كه بر انسان مي گذارند به دو دسته بزرگ امواج يونيزان و امواج غير يونيزان تقسيم بندي كرده اند.

امواج يونيزان آنهايي هستند كه انرژي موجود در آنها ماده اي را كه آن را دريافت مي كند، يونيزاسيون مي كند.

درحالي كه امواج غير يونيزان، بخشي از امواج الكترومانيتيك هستند كه با جذب شدن در ماده در شرايط عادي در ساختار تشكيلاتي اتم آن ماده تغييري ايجاد نمي كند.

البته اين دسته از امواج نيز در اثر مواجهه با انسان بسته به ماهيتشان بر بافت هاي مختلف اثرات مخربي خواهند داشت، مانند امواج مادون قرمز كه در صورت برخورد با چشم غير مسلح سبب ايجاد آب مرواريد و يا حتي نابينايي مي شود.

علاوه بر امواج غير يونيزان طبيعي، مانند اشعه هايي كه نور خورشيد وجود دارند، امروزه وسايل الكتريكي كه در صنعت به كار گرفته مي شوند و يا مصارف خانگي دارند، مولد امواج غير يونيزان محسوب مي شوند.

امواج ماوراء بنفشي كه در اثر جوشكاري با برق ايجاد مي شوند، امواج مادون قرمزي كه در كوره هاي مذاب توليد مي شوند، امواج ناشي از فرستنده هاي راديويي و ماهواره اي، امواج متساطع از برخي وسايل مثل ماكرويو، تلفن هاي همراه و … همگي جزو امواج غير يونيزاني هستند كه تاثيرات متفاوتي در بدن انسان ايجاد مي كنند.

هاله علیپور

مطالب مرتبط

دیدگاهها

نظر:

چهارده − نه =