چهار تمرین تحلیل خود

چهار تمرین تحلیل خود

با خودتان حرف بزنید و خودتان را با استفاده از پاسخ هایتان تحلیل کنید٫ تحلیل خود دلیل محکمی است برای رسیدن به خودشناسی و خودشناسی راهی آسان برای موفقیت و رسیدن به هدف می باشد و اما چگونگی تحلیل خود دارای چهار تمرین اصلی است که در این جا به توضیح آن ها خواهیم پرداخت.

تحلیل خود یعنی رسیدن به یک راه مشخصی که انتهایش هدف نهایی ماست

من…..هستم.

اگر غریبه ای سوال کند٫ شما واقعا کی هستید؟ پاسخ شما چه خواهد بود ؟ اولین کلماتی که برای توصیف خودتان به زبان تان می آیند چه هستند؟ چگونه خود را بر مبنای کارتان٫ ویژگی های شخصیتی ٫امید ها٫آرزو ها و آرمان هایتان توصیف میکنید ؟

سه تا پنج کلمه برای کامل کردن جمله ٫من….هستم انتخاب کنید و برای تحلیل خود آماده باشید

اگر با افراد اطراف خودتان ؛یعنی مردمی که با آن ها زندگی می کنید صحبت کنید و از آن ها طرز فکرشان درباره شما بپرسید؛ چه پاسخی میدهند؟ بر مبنای نوع رفتاری که با دیگران دارید؛ آن ها چه نتیجه ای در باره شخصیت درونی شما میگیرند؟

این که من چی هستم سوال مهم تحلیل خود است و این پاسخ شما را به خودتان و هدف هایتان نزدیک میکند

انسان ها ….. هستند

انسان ها و مردم اطراف خود را به صورت کلی در نظر بگیرید. چگونه موجودی به نام انسان را توصیف میکنید؟ شاید بگویید توصیف دیگران چگونه شما را در تمرین تحلیل خود کمک خواهد کرد ولی همین که احساساتتان را راجع به دیگران بشناسیید میتوانید تحلیل خود قویتری نیز داشته باشید

آیا انسان ها خوب٫گرم و مهربان هستند؟ یا تنبل شیطان صفت یا غیر قابل اطمینان هستند؟پاسخ شما تاثیر زیادی روی چگونگی رفتار شما با افراد درون زندگی تان دارد و تعیین کننده رفتاری است که با زیر دستان یا خانواده و دوستان خود یا همکاران انجام می دهید.

توصیف انسان ها با تحلیل خود رابطه مستقیمی دارد

زندگی…..است

پاسخ شما ممکن است خیلی ساده به نظر برسد اما بر مبنای فلسفه کلی زندگی شماست .

افراد مثبت٫شاد و سلامت٫زندگی را به عنوان یک تجربه شگفت انگیز می بینند که پر از فراز و نشیب است و با تمام وجود از این ماجراجویی لذت می برند و به سمت اهداف خود حرکت میکنند و داشتن تحلیل خود مناسب و محکم برای رسیدن به اهدافتان کمک شایانی خواهد کرد

همان طور که هلن کلر گفته است (زندگی یا یک ماجرا جویی شجاعانه است یا اصلا چیزی نیست) بد نیست برای یافتن معنی زندگی به زندگی نامه هلن کلر نگاهی بیندازید.

این که شما زندگی را چگونه میبینید برای هدف هایتان و تحلیل خود لازم است

بزرگترین هدف من در زندگی……است.

اگر بتوانید یک عصای جادویی تکان دهید و به یک هدف بزرگ برسید این هدف چیست ؟

اکنون با داشتن این هدف در ذهن٫ این جملات را تکمیل کنید:

بزرگترین هدف من در کارم ….. است

بزرگترین هدفم برای خانواده ام ….. است

وقتی راجع به سوال ها به پاسخ های شفافی رسیدید که اصلا کار آسانی نیست میتوانید راجه به تغییرات شیوه زندگی خود فکر کنید تا به پاسخ هایتان نزدیک شوید البته باید متذکر شوم هدف را با آرزو اشتباه نگیرید آرزو میتواند خیالی باشد اما هدف باید کاملا روشن ٫قابل دسترسی و دارای زمان بندی باشد.

آقای هیل متوجه شد که زندگی تنها وقتی عالی میشود که به صورت واضح و شفاف تصمیم میگیریم که مهم ترین هدف ما در زندگی چیست.

بنابر این مهم ترین هدف های شما کدام هستند؟

پاسخ به تک تک این سوالات کار آسانی به نظر میرسد و شاید حتی فکر کنید که نیاز به نوشتن پاسخ هایش ندارید ولی نوشتن پاسخ ها روی کاغذ و تحلیل کردن آن ها به شما میفهماند که نباید عجولانه راجع به آن ها قضاوت کنید شما شاید حتی هیچ پاسخ محکمی برای هیچ سوالی نداشته باشید

حامد دانش فراز(روانشناس بالینی)

حامد دانش فراز

مطالب مرتبط

دیدگاهها

نظر:

پانزده − 1 =