رشته فیزیک ،گرایش و بازار کارآن

رشته فیزیک ،گرایش و بازار کارآن

دروسی که در مقطع کارشناسی رشته فیزیک تدریس میشود بیشتر عمق مطالبی از این رشته است که دانش آموزان دردبیرستان به آن مباحث پرداخته اند.فیزیک دانشگاهی بر اساس کتاب فیزیک هالیدی و کتاب های دیگری که بر پایه فیزیک مدرن می باشد، قرار میگیرد. و یادگیری و درک این کتاب لازمه ای است تا مدرک لیسانس را بگیرد.

گرایش‌های مقطع کارشناسی رشته فیزیک

این رشته در دوره کارشناسی دارای ۵ گرایش اتمی مولکولی، هسته‌ای، حالت جامد، هواشناسی و نجوم است که تعداد واحدهای تخصصی هر یک از این گرایش‌ها در دوره کارشناسی محدود است و تفاوت زیادی بین گرایش ها دیده نمی شود. در ادامه به طور مختصر اشاره ای بر هر یک از گرایش ها خواهیم کرد.

بیشتر مطالعه کنید:فیزیک چیست؟

گرایش اتمی – مولکولی

رشته فیزیک اتمی مولکولی ازجمله رشته‌هایی است که دانش اموزان می بایست از طریق کنکور ریاضی فیزیک وارد آن شوند و از زمانی که دانشمندان به وجود اجزای کوچکتری مانند الکترون ،پروتون و نوترون پی بردند و متوجه شدند که اتم کوچکترین جزء ماده نیست، رشته اتمی- مولکولی نیز به وجود آمد. درواقع اتم از هسته و الکترون هایی تشکیل شده است که الکترون ها به دور هسته می چرخند. .

به طور کلی این علم به مباحثی همچون ماده ،حرکت در فضا و زمان و مفاهیمی همچون انرژی اندازه حرکت نیرو و عوامل دیگر یعنی از ذرات ریز اتمی گرفته تا کهکشانها می پردازد. هدف علم فیزیک توصیف پدیده های قابل مشاهده و غیر قابل مشاهده است.

گرایش فیزیک هسته‌ای

رشته مهندسی هسته ای مربوط به تولید انرژی هسته ای و کنترل و استفاده از آن هاست. رشته فیزیک هسته ای به نحوه ساخت و استفاده از تکنولوژی راکتور های هسته ای  می پردازد. یک مهندس فیزیک هسته ای می تواند مسئول راه انداز ایمنی و بهره وری نیروگاه اتمی و سوخت ومدیریت مواد زائد و حفاظت ایمنی باشد.

 علت آشنا بودن مهندسی هسته ای با تکنولوژی روز و همچنین خاطر طراحی و بهینه سازی سیستم ها و راه اندازی و نگهداری از آنها در افراد بسیار مورد نیاز است همچنین افراد می‌توانند با مواد تشعشات رادیواکتیو به صورت بدون خطر در ارتباط باشند و برای جابجایی نگهداری و حفظ پرسنل در مقابل پرتوها چاره اندیشی کنند.

فیزیک حالت جامد

در بین گرایش های رشته فیزیک، گرایش حالت جامد مربوط به سیستم‌های بس ذره‌ای بالاخص جامدات است. از معمول ترین کارهای این افراد میتوان به بررسی بلور های جامدات و خواص اپتیکی،مکانیکی،الکتریکی و صوتی امواجی که در آن ها منتشر میشود اشاره کرد  که منجر به تشکیل پدیده‌های مختلفی مثل ابر رسانایی، نیم رسانایی و یا پخش و انتقال گرما می‌گردد. پس این علم در ارتباط با کریستال‌ها و ویژگی های فیزیکی آن ها است.

گرایش هواشناسی

از بین جذابترین های گرایش های رشته فیزیک، به هواشناسی میتوان اشاره نمود. این رشته تقریبا به تازگی در کشور ما به وجود امده و از شاخه های تخصصی فیزیک پیشرفته است.از جمله رشته هایی است که با استفاده از ابزار های ریاضی پیچیده ای فعالیت می کند و همچنین با مفاهیم فیزیکی ارتباط دارد. هواشناسی اطلاعات پایه و مختلفی را در مورد پدیده های جوی و برخورد علمی با آنها برای ما ارائه میدهد.و همچنین مطالعه دینامیک وضعیت جوی هوا را نیز انجام میدهد در واقع مطالعهد دینامیک یعنی مشخص می کند شرایط هوا چگونه و به چه حالتی تغییر کرده است و برای تغییر پارامترهای لازم بوده است.

گرایش نجوم

در بین گرایش های فیزیک گرایش فیزیک نجوم از شاخه هایی از فیزیک است که به بررسی ویژگی های فیزیکی ستاره ها می پردازد.

رشته نجوم از شاخه هایی ازگرایشات رشته فیزیک می باشد که به بررسی ویژگی های فیزیکی ستاره ها و فضاهای بین ستاره ای، تولد و مرگ اجرام آسمانی و فضایی می پردازد. اطلاعاتی که از ستاره ها و اجرام آسمانی به دست می آید از امواجی است که دریافت می کنیم. رشته نجوم با استفاده از اطلاعاتی که بدین صورت دریافت می کند و تطبیق آن ها با قوانین فیزیکی به شناخت جهان کمک بسیاری می کند و هم با استفاده از آزمایشگاه به تئوری های جدیدی دست پیدا کند.همچنین اخترشناسی بیشتر جنبه نظری داشته وضعیت ستارگان را بررسی می‌کند یعنی اینکه هر ستاره ای در چه مرحله‌ای قرار دارد و قرار است چه اتفاقی برایش بیفتد.

رشته فیزیک و کاربرد ان

درس‌های‌ این‌ رشته‌ در طول‌ تحصیل

دروس‌ مشترک‌ بین‌ گرایش‌های‌ مختلف‌ فیزیک‌

ریاضی‌ عمومی‌

معادلات‌ دیفرانسیل‌

فیزیک‌ پایه‌

شیمی‌ عمومی‌

مبانی‌ کامپیوتر و برنامه‌سازی‌

فیزیک‌ جدید

مکانیک‌ تحلیلی‌

ترمودینامیک‌ و مکانیک‌ آماری‌

ریاضی‌ فیزیک‌

الکترومغناطیس‌

مکانیک‌ کوانتومی‌

اپتیک‌.

دروس‌ تخصصی‌ گرایش‌ اتمی ‌ـ مولکولی

اپتیک‌ کاربردی‌

اسپکتروسکپی‌

روش‌های‌ تجربی‌ در فیزیک‌ اتمی‌

کاربردهای‌ لیزر

تکنیک‌ خلاء

دروس‌ تخصصی‌ گرایش‌ هسته‌ای

فیزیک‌ هسته‌ای‌

فیزیک‌ راکتور

آشکار سازها و سیستم‌ها

اندازه‌گیری‌ هسته‌ای‌

شتاب‌دهنده‌های‌ ذرات‌

رادیوایزوتوپ‌ و کاربرد آن‌

شیمی‌ هسته‌ای‌

حفاظت‌ در برابر پرتوها.

دروس‌ تخصصی‌ گرایش‌ حالت‌ جامد

فیزیک‌ حالت‌ جامد

فیزیک‌ لایه‌های‌ نازک‌

فیزیک‌ قطعات‌ نیمه‌رسانا

ابررسانایی‌ و کاربرد آن‌

بلورشناسی‌

الکترونیک‌

رشد بلور و تکنولوژی‌ نیمه‌رساناها

دروس‌ تخصصی‌ گرایش‌ هواشناسی

هواشناسی‌ سینوپتیکی‌

هواشناسی‌ دینامیکی‌

هواشناسی‌ فیزیکی‌

آمار در هواشناسی‌.

توانایی‌های لازم برای ورود به این رشته

رشته های مهندسی به صورت کاربردی با علم سروکار دارند اما در رشته های علوم پایه مانند فیزیک یا ریاضی چگونگی پیشامد های علمی را مورد بررسی قرار می دهد.و به دنبال یافتن دلایل اتفاقات یا پدیده ها هستند.به همین دلیل توانایی هایی که داوطلبان این رشته نیاز دارند،ذهنی کنجکاو و باهوش و دارای پشتکار است و همچنین رایضی این افراد نیز می بایست قوی باشد.

کاربرد و گرایش های رشته فیزیک

بیشتر مطالعه کنید:آینده شغلی رشته فیزیک

بازار کاراین رشته در ایران‌

با تحصیل در رشته فیزیک دراکثر مشاغل مانند صداوسیما، برنامه‌ و بودجه‌، مخابرات‌ و همچنین‌ در صنایع‌ مختلف‌ می توانید مشغول به کار شوید. به دلیل آشنایی دانشجویان‌ فیزیک‌ با الکتریسیته‌ و مکانیک‌، این افراد در زمینه‌های‌ مختلف‌ دید وسیعی‌ دارند. افراد در این‌ رشته‌ می‌توانند در نیروگاه‌های‌ هسته‌ای‌، مراکز تولید قطعات‌ غیرهادی‌ و سلول‌های‌ خورشیدی‌، صنایع‌ تولید و نگهداری‌ لیزر در صنعت‌، مراکز پزشکی‌ و نظامی‌ و سازمان‌ انرژی‌ اتمی‌ کار کنند.

بازار کار و حقوق

همه ما می‌دانیم که برای پیشرفت در علم نیاز به پژوهش و تحقیق و انجام آزمایش است که برای انجام این ها به یک تیم علمی پژوهشی نیاز است و در اکثر تیم های علمی پژوهشی در زمینه های مختلف حضوریک متخصص به رشته فیزیک بسیار مهم است. به صورت مثال اگر بخواهیم یک دستگاه الکتریکی بسازیم باید بدانیم که قوانین فیزیکی که بر آن حاکم است چگونه است و بعد با شناخت و درک آن از فن و هنر هم کمک بگیریم و آن وسیله را بسازیم.

افرادی که فیزیک خوانده باشند می توانند در قسمت های مختلف مثل صداوسیما، برنامه و بودجه، مخابرات و همچنین در صنایع مختلف مفید واقع شده و موفق می‌گردد. چون دانشجویان رشته فیزیک مطلب مختلفی از قبیل الکتریسیته و مکانیک می‌خوانند و در زمینه‌های مختلف دید وسیعی پیدا می‌کنند. در مورد درآمد افرادی که از رشته فیزیک فارغ التحصیل می شوند اطلاعات چندانی نداریم اما با توجه به این افراد در کدام سازمان مشغول کار شوند و چه کاری را ارائه دهد و مهارت ها این ها در چه حد باشد می تواند حقوق متفاوتی دریافت کند.

حرف آخر

در گرایش های مختلف در فیزیک تفاوت محسوسی در کارشناسی نیست و در دوره کارشناسی باید ۱۳۰ واحد بگذراند که دروس تخصصی هر یک از گرایش ها فقط ۹ واحد از این ۱۳۰ واحد است که این ۹ واحد نمی‌تواند تفاوت چندانی در دید دانشجویان ایجاد کند و بصورت محدود فقط با اصل رشته آشنا خواهد شد و برای تخصص در گرایشش باید در مقاطع بعدی دنبال سوالا هایش باشد و لیسانسه فیزیک، یک کارشناس فیزیک عمومی است و کارشناس یا متخصص در یکی از گرایش های فوق نخواهد بود.

بیشتر مطالعه کنید:تاریخچه فیزیک

مریم میرجوادزاده

مطالب مرتبط

دیدگاهها

نظر:

هجده − سه =