تاثیر خواب در یادگیری دانش آموزان

تاثیر خواب در یادگیری دانش آموزان

از موارد مهمی که باید مورد توجه اولیای گرامی دانش آموز قرار بگیرد خواب دانش آموزان است. در ادامه به مباحث و توصیه های های لازم برای خوابیدن دانش آموزان پرداخته ایم.

خواب چیست

در ویکی پدیا خواب را اینگونه تعریف میکند: خواب عبارت است از عدم توانایی ارادی درکنترل محیط فیزیکی و کاهش یا فقدان سطح هوشیاری، تعلیق نسبی ادراکات حسی و غیرفعال شدن تقریباً تمام عضلات ارادی در زمان استراحت به‌طوری‌که فعالیت بدن و ذهن تغییر کرده و توهم‌های بینایی جایگزین تصاویر واضح واقعی بشوند. در بین پستانداران، پرندگان، ماهیان و دیگر جانوران مراحل خواب و بیداری وجود دارد. خواب برای سلامت و بازسازی سیستم اعصاب، سیستم ایمنی و سیستم عضلانی_اسکلتی انسان‌ها و جانوران اهمیت دارد.

در حالتی که در حالت خوابیدن هستید توانایی ارادی در کنترل محیط فیزیکی از بین می رود و با کاهش یا فقدان سطح هوشیاری رو به رو می شویم، تقریباً تمام عضلات ارادی در زمان خواب غیرفعال می شوند به طوری که فعالیت بدن و ذهن تغییر می کنند.

چه عواملی بر خوب خوابیدن دانش آموز تاثیر می گذارد؟

مدت زمان استاندارد برای خوابیدن

بنیاد ملی خواب آمریکا مدت زمان استاندارد خواب برای دانش آموزانی که در فاصله ی سنی ۶ تا ۱۳ سال قرار دارند، ۹ تا ۱۱ ساعت خواب در شبانه روز را توصیه می کند و کمتر از ۷ ساعت یا بیشتر از ۱۲ ساعت خوابیدن را برای آنها مناسب نمی داند.

تنظیم زمان های وعده های غذایی بخصوص شام

از گام هایی که برای خواب استاندارد و مناسب لازم است، منظم بودن زمان های خوردن وعده های غذایی و میان وعده های غذایی مناسب است که در ادامه به طور کامل زمان مناسب برای وعده های اصلی دانش آموزان را بیان کرده ایم.

مشخص کردن ساعات مناسبی برای خوابیدن دانش آموزان

دانش اموزان به دلیل اینکه در ساعات مشخصی می بایست در کلاس حضور داشته باشند و همچنین آشکار است که میزان خواب تاثیر بسزایی در یادگیری دروس دارد پس مهم است که این نیاز بدن به خوابیدن به درستی تامین شود.همانطور که پیش تر اشاره کردیم که میزان خواب استاندارد و مناسب برای دانش آموزان ۶ تا ۱۳ ساله در شبانه روز ۹ تا ۱۱ ساعت می باشد و همچنین به این دلیل که اکثر دانش آموزان در شیفت صبح به مدرسه می روند که حدود ساعت ۷ می باشد؛پس زمانی که میتوان برای خوابیدنن دانش  آموزان در نظر گرفت تقریبا ساعت ۲۱ تا ۲۱:۳۰ می باشد.

موبایل ،عامل اصلی اختلال خوابیدن دانش آموزان

دانش آموزان تقریباً ۱۰ ساعت باید بخوابند، اما مشاهدات و گزارشات اولیا از ساعت خوابیدن دانش آموزان در شب عدد کمتری را بازگو می کنند. اتاق خواب همانگونه که از نامش پیداست محل استراحت دانش آموز می باشد. متاسفانه میزان دسترسی دانش آموزان به موبایل در بسیاری از خانه ها کنترل نمی شود و حتی اتفاق می افتد که دانش آموزان با بازی کردن یا چت کردن با موبایل به خواب رفته است.

تماشای موبایل برای بازی یا گپ زدن با یک دوست یا … مغز را بیدار نگه می دارد، آن هم در ساعاتی که مغز باید استراحت کند. و فردای آن روز دانش آموز باید راس ساعت مشخص برای یادگیری آموخته های جدید در مدرسه حضور داشته باشد. پس لطفاً میزان ساعات استفاده از موبایل را در طول شبانه روز برای دانش آموز محدود کرده و آن را کنترل نمایید.

موبایل موجب اختلال در خواب دانش آموازن

دانش آموزان می بایست چند ساعت قبل از خوابیدن از خوردن موارد زیر خودداری کنند:

۱-کافئین

از مواردی که درفرآیند خوابیدن دانش آموزان اختلال ایجاد می کند میتوان به کافئین اشاره کرد که البته سطح تاثیر این ماده در افراد متفاوت از یکدیگر است که کودکان به این ماده حساس تر هستند.

با این حال اگر کودک شب‏ها به سختی به خواب می رود باید در طول عصر و اگر امکان دارد بعدازظهرها از نوشیدن قهوه پرهیز کنید.

همچنین اگر خودتان یا فرزندتان شب ها به سختی به خواب میروید سعی کنید در طول عصر و بعد ازظهر ها از نوشیدنی های کافئین دار مانند قهوه بپرهیزید.چرا که تحقیقات نشان داده است قهوه علاوه بر این با کند کردن ساعت داخلی بدن، روی خواب تأثیر می‏گذارد.

۲-شکر

مصرف بالای غذاها و نوشیدنی های دارای شکر در زمان های نزدیک به خواب به دلیل بالا رفتن سطح انرژی، در خوابیدن اختلال ایجاد می کند و این امر زمان خواب دانش آموزان را به ساعات دیرتری از شب موکول میکند که بدیهی است این اتفاق، برای سلامتی روحی و جسمی لطمعه وارد می کند.

شکر از عوامل اختلال خواب

۳-غذای تند

استفاده از غذاهای تند و پرادویه به مراتب برای بدن مناسب نیست و ممکن است منجر به بالا رفتن دمای بدن و سوءهاضمه می شود؛ که هردو مورد برای خوابیدن مناسب نبوده اند.

چرا که طبق تحقیقات انجام شده ،  بالا رفتن دمای بدن این حس در بدن به جود می آید که به ساعت خواب نزدیک شده است و زود خوابیدن نیز مانند دیر خوابیدن برای بدن دانش آموز مناسب نیست و موجب میشود صبح زودتر از زمان تعیین شده از خواب بیدار شود.

مریم میرجوادزاده

مطالب مرتبط

دیدگاهها

نظر:

هشت + چهار =