با قهوه چرت بزن

با قهوه چرت بزن

بسیاری از افراد بدون داشتن اطلاعات و براساس یک سری حرف و عادت برای کاهش خواب الودگی قهوه مینوشند .ایا واقعا موثر است؟ چرت با قهوه به معنی نوشیدن قهوه قبل از یک خواب کوتاه است. تاثیر این روش به علت وجود یک ماده شیمیایی به نام آدنوزین Adenosineدر بدن است که بر خواب تاثیر می‌گذارد.

بدن در مواقع خستگی و خواب الودگی ادنوزین بسیاری ترشح میکند. هنگام خوابیدن نیز این میزان مجددا کاهش پیدا می‌کند. کافئین و آدنوزین برای درگیر کردن گیرنده‌های عصبی در مغز با یکدیگر رقابت می‌کنند. کافئین به گرد پای خواب در کاهش ادنوزین بدن نمیرسد اما می‌تواند مانع از دریافت پیام این ماده توسط گیرنده‌های مغز شود؛ به همین دلیل شما با خوردن قهوه کمتر احساس خواب‌آلودگی می‌کنید.

 محققین به این مسئله پی بردند  که نوشیدن قهوه قبل از یک چرت کوتاه می‌تواند میزان انرژی شما را افزایش  و خواب الودگی شما رو کاهش دهد. در عین حال چرت زدن به شما کمک می‌کند تا از شر آدنوزین خلاص شوید و با این کار عمل کافئین راحت تر میشود و باید با میزان کمتری از آدنوزین برای گیرنده‌های عصبی رقابت کند.

به بیان دیگر خواب می‌تواند تاثیر قهوه را با افزایش گیرنده‌های عصبی که در اختیارش می‌گذارد، افزایش دهد. به همین جهت است که چرت با قهوه سطح انرژی را بیشتر از نوشیدن قهوه یا خوابیدن به تنهایی، بالا می‌آورد. ممکن است فکر کنید نوشیدن قهوه جلوی چرت زدن شما را می‌گیرد اما این‌طور نیست؛ به یاد داشته باشید از وقتی که ما قهوه را می‌نوشیم تا وقتی که بدن ما متوجه کافئین شود اندکی زمان نیاز است.

چرت زدن با قهوه موثر است

قبل از نوشیدن قهوه زمان بگیرید

اکثر افراد حرفه‌ای بر این عقیده‌ هستند که باید این نوشیدنی را دقیقا قبل از این که به خواب بروید بنوشید و سپس ۱۵ الی ۲۰ دقیقه بخوابید. این زمان‌بندی به این دلیل انتخاب شده است که زمان مورد نیاز برای تاثیر قهوه در بدن، حدودا به همین اندازه است. اگر شما برای نیم ساعت یا بیشتر بخوابید، به نوعی خواب عمیق فرو می‌روید که به آن «خواب موج‌های آرام» (slow-wave sleep) می‌گویند. بیدار شدن از این نوع خواب می‌تواند منجر به «اینرسی خواب» شود که همان حالت گیجی و منگی است که بعد از خواب بعد از ظهر احساس می‌کنیم.

به نظر می‌رسد کوتاه کردن خواب تا حداکثر ۳۰ دقیقه می‌‌تواند از این عارضه جلوگیری کند. همچنین زمانی از روز که افراد برای چرت با قهوه انتخاب می‌کنند می‌تواند بسیار مهم باشد. یک تحقیق کوچک که بر روی ۱۲ فرد بالغ انجام شد به این نتیجه رسید که شرکت کنندگانی که ۶ ساعت، ۳ ساعت یا دقیقا قبل از خواب خود ۴۰۰ میلی‌گرم کافئین (برابر با ۴ فنجان قهوه) مصرف کرده بودند، همگی دچار مشکل در خوابیدن و عوارض بی‌خوابی شدند. این تحقیق نشان می‌دهد که بهتر است چرت با قهوه را هنگامی از روز داشته باشیم که حداقل تا ۶ ساعت بعد از آن نخواهیم به تخت‌خواب برویم.

میزان کافئینی که برای چرت با قهوه مصرف می‌کنیم نیز در تاثیرگذاری آن موثر است. اکثر تحقیقات در این زمینه مصرف ۲۰۰ میلی‌گرم کافئین (برابر با ۲ فنجان قهوه) را به عنوان میزان تقریبی نیاز شما برای انرژی و هوشیاری بیشتر پیشنهاد می‌کنند.

آیا چرت با قهوه واقعا انرژی بیشتری به شما می‌دهد؟

تحقیقات محدودی اثبات میکند که چرت با قهوه انرژی بیشتری نسبت به خواب یا نوشیدن قهوه به تنهایی دارد.اما همین تحقیقات کم هم قابل اعتماد هستند؛ در تحقیقاتی که بر روی ۱۲ فرد بالغ انجام شد، به این نتیجه رسیدند، شرکت‌کنندگانی که ۲۰۰ میلی‌گرم کافئین مصرف و الگوی خواب ۱۵ دقیقه بعد از آن را رعایت کردند، بعد از ۲ ساعت رانندگی شبیه‌سازی شده تا ۹۱ درصد کمتر از کسانی که از این الگو پیروی نکردند، پشت فرمان احساس خواب‌آلودگی داشتند. در این تحقیق حتی کسانی که کاملا خواب‌شان نبرده بود نیز نتایج بهتری در افزایش انرژی داشتند.

تحقیقاتی همچون تحقیق قبلی نیز بر روی ۱۰ نفر نشان داد افرادی که کمتر از ۱۵۰ میلی‌گرم کافئین قبل از ۱۵ دقیقه خواب مصرف کرده‌ بودند، به طور قابل ملاحضه‌ای در ۲ ساعت رانندگی شبیه‌سازی شده، کمتر از گروهی که چرت با قهوه نداشتند، احساس خواب‌آلودگی کردند. در نهایت، تحقیقات تکمیلی توصیه می‌کند مصرف این نوشیدنی و یک خواب کوتاه در کنار هم میزان هوشیاری و انرژی را برای کار کردن در شب بیشتر از فقط خواب کوتاه یا فقط نوشیدن قهوه، افزایش می‌دهد.

قهوه شما را سرحال میکند

ایا چرت با قهوه ارزش یک بار امتحان کردن را دارد؟

افراد زیادی تمایل دارند سطح انرژی خود را با انواع کارها بالا نگه دارندجای تعجب ندارد اما باید در نظر داشت که دامنه تحقیقات در مورد تاثیرگذاری این روش هنوز محدود است. اگر شما به تکنیک چرت با قهوه علاقه‌مند هستید، در انتخاب میزان و نوع قهوه‌ خود دقت کنید؛ دوز کافئین مصرفی در اکثر تحقیقات در این زمینه برابر با ۲ فنجان قهوه است. مصرف قرص کافئین قبل از چرت کوتاه تقریبا تاثیر مشابهی با مصرف ۲ فنجان قهوه دارد، اما هنوز آزمایش نشده است.

افراط در هر عمل و کاری مضر است در این مورد نیز می‌تواند منجر به خستگی مفرط، اضطراب، کوفتگی عضلات و مشکلات دیگر در افراد شود. بهتر است مصرف کافیین با خواب عمیق شبانه شما حداقل ۶ ساعت فاصله داشته باشد. اکثر متخصصین با مصرف کافئین تا ۴۰۰ میلی‌گرم یعنی حدود ۴ فنجان در روز برای اکثر افراد موافقت می‌کنند؛ مگر این‌که فرد مشکل خاصی از جمله مشکلات قلبی داشته باشد. پس اگر تصمیم به اعمال این عملکرد دارید به میزان کافئین توصیه شده دقت فرمایید.

الهام فیروزی

مطالب مرتبط

دیدگاهها

نظر:

بیست − 5 =