تکنیک های مطالعه برتر-چطور خلاصه نویسی و حاشیه نویسی کنیم؟

برای این که بتوانید در آزمون های مختلف نتیجه هایی، حداقل نزدیک به ایده آل خودتان را کسب کنید نیاز دارید تا با تکنیک ها و بعضی اصول مطالعه آشنا شوید. ما فراز دانشی ها سعی داریم شما را در این مقاله با تکنیک های مهمی از جمله خلاصه نویسی و حاشیه نویسی آشتی دهیم. farazdanesh.com/شب-امتحان-چه-کار-کنم؟-۱۰-توصیه-کاربردی-بر

مطالعه-تکنیک-های-مطالعه

تا به حال متوجه این قضیه شده اید که چرا درست بعد از اعلام نفرات برتر در کنکور سوالی ذهنتان را در گیر میکند که نحوه درس خواندن نفرات برتر کنکور چگونه بوده است و چند ساعت مطالعه داشته اند؟

این سوالات به خاطر دوستداری ژنتیکی انسان ها به تقلید در ذهنتان نقش میبندد. به خاطر این است که ذهن شما به این فکر می افتد که فقط کافیست ساعات مطالعه نفرات برتر کنکور را بدانم و راه موفقیت را کشف کنم. در حالی که اصلا این گونه نیست. ساعات مطالعه برای هر کسی کاملا منحصر به فرد است. شاید کسی به خاطر شرایط خاصی که دارد نیاز به ساعت های مطالعه کمی داشته باشد.  همینطور بر عکس. باید یادتان باشد که شما منحصر به فرد هستید.

ولی در کل فرمول عامیانه برای این ساعات وجود دارد که به این شکل است :

دانش آموزی که به غیر از جمعه یک روز تعطیل دیگری هم در هفته دارد باید در طول هفته میانگین ۴۵ ساعت مطالعه داشته باشد. همچنین بین ۷۰۰ الی ۱۰۰۰ تست را پاسخ دهد.

این بازه های زمانی در کل نشان دهنده کمیت مطالعه میباشند. ولی در تحقیق مشخص شده است که رقابت در کنکور را کمیت نه بلکه کیفیت مطالعه روشن میکند. پس اگر دانش آموز حواسش فقط به پر کردن ساعات هفته باشد لزوما مطالعه مفیدی نخواهد داشت. باید کیفیت مطالعه را بالا برد. برای بالا بردن کیفیت مطالعه راه های زیادی وجود دارد که خلاصه نویسی و حاشیه نویسی نمونه ای از آن هاست.

روش های مطالعه

 تعریفی صحیح از خلاصه نویسی

خلاصه نویسی یعنی نوشتن عبارات و کلمات کلیدی هر مطلب. به طوری که با خواندن متن خلاصه برداری شده کل مطالب به ذهنتان آید. در مورد خلاصه نویسی خیلی از دانش آموزان باور و عقیده غلطی به این شکل دارند که خلاصه برداری وقت گیر است. در صورتی که بر خلاف این عقیده اگر خلاصه نویسی به صورت صحیح انجام شود نه تنها وقت گیر نبوده بلکه میتواند بسیار مفید باشد. به شکلی که شما با خواندن خلاصه ها خیلی راحت میتوانید مطلبی را حتی ۲۰ بار تا کنکو مرور کنید.

روش صحیح خلاصه نویسی

۱) اول باید متن را به دقت مطالعه کنید. به نحوی که فهم دقیقی از متن داشته باشید و عبارات مهم و کلیدی متن را سعی کنید تا حدی با مداد یا هایلایت علامت بزنید.

۲) در مرحله دوم هدف یا تیتر اصلی درس را بنویسید. بعد با استفاده از سازماندهی مطالب تیتر های بعدی را با نمودار بنویسید. مطالب مرتبط را به هم وصل کنید. یادتان باشد که خلاصه نویسی را به صورت انشا و با قلم خودتان بنویسید. چون نوشتن با قلم خودتان به شما کمک میکند فهم خوبی از مطلب داشته باشید.

و در گام آخر حتما خلاصه هایتان را در فواصل زمانی کوتاه و مختلف بخوانید تا با متن هایتان مانوس شوید و از حافظه تان پاک نشود. چون خلاصه هایتان پر از کلمات کلیدی است که فقط برای خود شما معنی دار است.

فواید خلاصه نویسی در مطالعه:

باعث درک بهترو عمیق تری از مطلب خواهد شد.

باعث سرعت بخشیدن به مرور خواهد شد.

کلمات کلیدی مطالب درسی در ذهنتان خواهد ماند.

تمرکز بیشتری را روی مطالب انجام خواهید داد.

و هزاران فواید دیگر که فقط کافیست با نزدیک شدن به مهارت خلاصه نویسی خودتان را با آن ها آشنا کنید. در این صورت از ماندن مطالب درسی در ذهنتان به مدت طولانی لذت می برید.

و اما حاشیه نویسی

حاشیه نویسی در دروس مختلف به شکل متفاوتی میتواند انجام شود. مثلا در درس دین و زندگی میتوانید کنار هر آیه ، پیام مربوط به آیه را بنویسید. یا در درس شیمی میتوانید چکیده ای از مطالب صفحات را در چند سطر بنویسید. به طور کلی میتوان گفت که شما هر مطلبی را که به نظرتان از ذهنتان پاک خواهد شد باید حاشیه نویسی کنید.

توجه داشته باشید که حاشیه نویسی مختص دروس حفظیست. شما نیازی ندارید که درسی مثل ریاضیات را حاشیه نویسی کنید.

و در آخر گفتنیست در حاشیه نویسی نیازی به نوشتن تمام مطلب درسی نیست. شما فقط منظور از مطالب خوانده شده را به طور کاملا مختصر بنویسید. به خاطر داشته باشید موقع تست زنی میتوانید حاشیه نویسی انجام دهید و مطالب مهم هر تست را کنار تست بنویسید.

اگر کاملا موافقید که زمان یکی از اولویت های مهم موفقیت در کنکور است پس برای شما خبر خوبی دارم .

با پکیج های درسی فراز دانش میتوانید در کمترین زمان بیشترین یادگیری را داشته باشید.