کنترل استرس-چگونه میشود استرس را کنترل کرد؟-۵ راه کارآمد برای کنترل استرس

در طول زندگی و روند روزانه زندگیمان، استرس و فشار بخش اجتناب ناپذیر از آن است. حال آنکه زندگی فردی که همواره در معرض استرس است، زندگی ناسالمی است و تاثیرات جبران ناپذیری متوجه زندگی فرد میشود. یک مرکز تحقیقاتی در آمریکا در نتایج تحقیقش در سال ۲۰۱۹، اعلام کرد که ۷۰ درصد بزرگسالان در این کشور دچار استرس هستند. آیا میشود این امر اجتناب ناپذیر را کنترل کرد؟ بله. با ما همراه باشید در ادامه مطلب ۵ راه کارآمد برای کنترل استرس را فرا بگیریم.

استرس

پنج راه برای کنترل استرس:

 

راه اول، گوش دادن به موسیقی آرام و ملایم:

کاهش-استرس-با-گوش-دادن-به-موسیقی

موسیقی ملایم میتواند با کمک به کاهش فشار خون، ضربان قلب و هورمون های استرس زا، احساس آرامبخشی در وجود شما برانگیزد. گوش دادن به برخی از انواع موسیقی کلاسیک،سلتی،بومی آمریکایی،هندی و… میتواند تاثیری آرامبخش در زندگی داشته باشد.باید گفت که علاوه بر این موارد گوش دادن به انواع موسیقی که دلخواه خودتان هست نیز میتواند در کنترل استرس به شما کمک کند.در این بخش میتوان به تاثیر صداهای طبیعت نیز اشاره کرد،گوش دادن به صداهای موجود در طبیعت نیز همواره در کنترل استرس به کمک شما خواهند آمد.

راه دوم،برنامه ریزی و تهیه لیست کارها و مهم تر از آن عدم اهمال کاری:

باید این را به یاد داشته باشیم که چنانچه یک برنامه مدون روزانه داشته باشیم و به آن پایبند باشیم، طبق برنامه پیش رفتن همه چیز، حس آرامش را در فرد به وجود می آورد.علاوه بر این، ما میتوانیم با تهیه لیستی از کار های روزانه مان، آنها را اولویت بندی کنیم.با این اولویت بندی میتوانیم کارهایی که صرفا وقتمان را تلف میکنند را از برنامه خارج سازیم تا با اتلاف وقت برای کار های بیهوده، دچار استرس نشویم.عدم اهمال کاری در انجام دادن برنامه های روزمره تا میزان زیادی میتواند در راه کنترل استرس یاری مان دهد.تعلل در انجام امور و برنامه های روزمره منجر میشود ما کار های امروز را به فردا محول کنیم، در این صورت همواره استرس به سراغ ما خواهد آمد، چرا؟ به دلیل نگرانی از این که شاید کار ها مرتب پیش نرود.

راه سوم، تنفس عمیق:

استرس-و-تنفس-عمیق

دستگاه عصبی سمپاتیک انسان، در صورت بروز استرس فعال میگردد. در طول این واکنش هورمون های استرس زا بدن شما آزاد میشوند و فرد دچار تپش قلب سریع، تنفس سریع و گرفتگی رگ های خونی میشود.

تنفس عمیق به فعال سازی دستگاه عصبی پاراسمپاتیک شما منجر میشود که این دستگاه عصبی کنترل کننده پاسخ های آرام سازی در وجود شماست.هدف از تنفس عمیق این است که آگاهی شما بر سیستم تنفسی تان بیشتر شود، که به آهسته تر شدن و عمیق تر شدن تنفس شما می انجامد.هنگامی که شما از راه بینی تنفس عمیق انجام میدهید، شش های شما کاملا باز میشود شکم شما بالاتر می آید، این امر به کاهش ضربان قلب شما کمک می کند و در نتیجه احساس آرامش بیشتری به شما میدهد.این راه، در زمینه کنترل استرس به صورت چشمگیری به کمک ما خواهد آمد.

راه چهارم، تغذیه مناسب و موثر برای کنترل استرس:

غذاهایی که ویتامین C بالایی دارند، مانند پرتقال و گریپ فروت استفاده کنید. این موارد کمک می کنند هورمون استرس پایین بیاید. امگا ۳ هم به کاهش استرس کمک می کند. این ماده در غذاهایی مانند ماهی سالامون و دیگر ماهی های چرب یافت می شود. همچنین غذاهایی مانند آجیل  هم می توانند اثر آرامش بخش داشته باشند. داشتن رژیم غذایی متعادل کمک می کند بدن سلامت بماند و در نتیجه راحت تر بتواند استرس را دفع کند. منظور از غذای خوب تمرکز روی غلات کامل، میوه و سبزیجات است. شکلات تلخ هم تاثیر مثبتی بر کاهش استرس دارد.

راه پنجم، ورزش کردن:

استرس-و-ورزش

ورزش یکی از بهترین راه‌های کنترل استرس است. شاید به نظر متناقض بیاید اما ایجاد استرس فیزیکی در بدن با استفاده از ورزش، باعث کاهش استرس ذهنی می‌شود. فواید ورزش برای کاهش استرس با تمرین منظم و روتین حتی بیشتر هم می‌شود. افرادی که به طور منظم ورزش می‌کنند، به چند دلیل کمتر از کسانی که ورزش نمی‌کنند دچار اضطراب می‌شوند.در زیر، سه مورد از تاثیرات ورزش را بر روی روند کنترل استرس مشاهده میکنید:

کاهش هورمون‌های استرس:

ورزش باعث کاهش هورمون‌های استرس‌ بدن مثل کورتیزول (Cortisol) می‌شود. ورزش همچنین به تولید هورمون اندورفین (Endorphin) کمک می‌کند. اندورفین نوعی ماده شیمیایی در بدن است که باعث بهبود روحیه می‌شود و مانند یک مسکن طبیعی عمل می‌کند.

بهبود کیفیت خواب:

ورزش باعث بالا رفتن کیفیت خواب می‌شود. کیفیت خواب ممکن است به علت استرس و اضطراب به شدت افت کند.

افزایش اعتماد به نفس:

وقتی به صورت منظم ورزش می‌کنید، بیشتر احساس شایستگی و اعتماد به نفس خواهید کرد و این موضوع باعث افزایش سلامت ذهنی و روحی شما می‌شود.

سعی کنید یک ورزش روتین یا فعالیتی مثل پیاده‌روی، رقصیدن، صخره‌نوردی یا یوگا برای خود پیدا کنید که از آن لذت می‌برید. فعالیت‌هایی مانند پیاده‌روی یا دویدن که به صورت مکرر گروه بزرگی از عضلات را درگیر می‌کنند، مشخصا تاثیر خوبی در کاهش استرس دارند.

کلام آخر درباره کنترل استرس:

کلام آخر این‌که همانطور که استرس و اضطراب می‌تواند در زندگی کاری و شخصی شما وارد شود و همه چیز را به هم بریزد، راه‌های زیادی وجود دارد که فشار، تنش و استرس شما را کم کند. این نکات و تکنیک‌های مختلف معمولا می‌توانند ذهن شما را از منبع استرس دور کنند.

حتما بخوانید:

https://farazdanesh.com/concerns-and-solutions-to-address-worry/

کلیپی کوتاه درباره کنترل استرس (به زبان انگلیسی):

https://www.aparat.com/v/574as

کلیپی از محمدرضا غفرانی، مدرس و مشاور، درباره کنترل استرس:

https://www.aparat.com/v/8mVa6