مهندسی رباتیک-معرفی کامل رشته و آینده شغلی آن در ایران

مهندسی رباتیک

مهندسی رباتیک رشته ای جدید است که ضرورت ایجاد آن در کشور بسیار حس میشود. با توجه به کاربرد های ویژه ربات در محیط هایی که خطرناک بوده و به خطر افتادن جان انسان را در پی دارد. مانند : فضا ، دریا ، محیط هایی سرشار از مواد شیمیایی و … این وسیله نقش موثری در دنیای تکنولوژی و علم ایفا میکند.

شاید بتوان کشور چک را اولین مخترع ربات دانست. اما بعد ها کشور ژاپن از آن سبقت گرفت و پیشرفت عظیم و چشمگیری در این رشته پیدا کرد . امروزه با توجه به اهمیت ربات برای انجام کار های خطیر کشور ما نیز ارائه دهنده ی این رشته ی جذاب و جدید شده است .

مهندسی-رباتیک

متخصصان داخلی توانسته اند با اختراعات خود مقام هایی در سطح جهان بدست آورند .کاربرد ربات در صنعت امروزه یکی از نکته ها و محور هایی برای توسعه به شمار میرود. اتوماسیونی کردن هر چه بیشتر کارها و سپردن کار به ربات برای تسریع در امر تولید و نیز بالاتر رفتن کیفیت محصول صنعت را توسعه میدهد . مهندسی رباتیک در واقع تلفیقی از سه رشته ی مهندسی برق ، مکانیک و کامپیوتر می باشد.

ارتباط رباتیک با دیگر رشته ها

فردی که در رشته رباتیک ادامه تحصیل می‌دهد باید بدانند که برای ایجاد یک فرایند و پدیده جدید نیاز دارد که با رشته های دیگر در ارتباط باشد و استعدادهای دیگری نیز داشته باشد.

به طور مثال برای طراحی یک ربات جدید لازم است که باید در برنامه نویسی تنظیم الگوریتم همچنین طراحی مدارهای الکتریکی الکترونیکی و طراحی مکانیزم بسیار با استعداد و دانا باشد.همچنین در زمینه طراحی کامپیوتری مدار و سایر اجزا و همچنین برنامه نویسی باید در سطح بالایی قرار داشته باشد.

بطور کلی برای طراحی هر رباتی در زمینه های مختلف مانند فوتبال یا جنگ کاوشگر و غیره نیاز به موارد مختلفی است. فردی که  آن را طراحی می کند باید علمی کافی به زمینه‌های مختلف آن را داشته باشد.

کاربرد ربات‌ها

یکی از موضوع های مورد علاقه بسیاری از کشور های پیشرفته در زمینه رباتیک طراحی و تولید ربات امدادگر است . این نوع ربات در آینده میتواند جای انسان را بگیرد تا در مواقعی که موقعیت مناسب نیست و امکان به خطر افتادن جان امدادگر را نیز بسیار کمتر میکند .

امروزه در اکثر کارخانه ها میتوان ربات های مختلفی پیدا کرد.ربات هایی که بدون استراحت و بی وقفه در حال ساخت و جا به جایی قطعات و محصولات تولید شده هستند . افزایش سرعت و دقت و نیز بالاتر رفتن کیفیت در ازای هزینه ای کمتر از نیروی انسانی ربات را این روزها در بین صنعت جا انداخته است.

ربات ها علاوه بر صنعت در دیگر بخش های زندگی نیز کاربرد دارند.از کاربرد های نظامی گرفته تا پزشکی و نیز خانگی !استفاده از ربات ها در جراحی های خطرناک که ریسک بالایی دارند ، ایجاد بخیه هایی دقیق و … از کاربرد ربات در علم پزشکی میباشد .

در حوزه ی نظامی نیز وجود ربات هایی که خطراتی مانند میادین مین و یا نیز انواع بمب ها را شناسایی میکنند. در اثر همین تشخیص سالانه در جنگ ها جان هزاران نفر سرباز نجات داده میشود .

همچنین سیستم های ناوبری و تعیین مسیر نیز یکی دیگر از ویژگی های جالب ربات ها در حوزه های نظامی و دفاعی میباشد.

رشته رباتیک و ربات در ایران

به خاطرهزینه های بالای ساخت ربات همیشه ایران حضور بسیار کمرنگ در مسابقات جهانی داشته است.ساخت ربات جدید در ایران خیلی اتفاق نمی‌افتد و ایران بیشتر نقش بازسازی و تعمیرات ربات های وارداتی را دارد. تنها امیدی که میتوان برای پیشرفت این علم داشت این است که با گذر زمان مسئولین متوجه اهمیت این رشته شوند و بستر را برای گسترش متخصصین آن فراهم کنند.

درس‌های این رشته در طول تحصیلی

دروس اصلی

الکترومغناطیس، ریاضی مهندسی، کارگاه برق، کارگاه جوشکاری و ورق‌کاری، کارگاه ماشین‌ابزار و ابزارسازی، زبان تخصصی، نقشه‌کشی صنعتی، استاتیک، مقاومت مصالح، طراحی اجزاء، دینامیک، دینامیک ماشین‌، مکانیک سیالات، مدارهای الکتریکی، ماشین‌های الکتریکی مستقیم و متناوب، مدارها منطقی، تجزیه و تحلیل‌ سیستم‌ها،سیستم‌های کنترل خطی، پروژه کارشناسی، کارآموزی، ریاضی، معادلات دیفرانسیل، برنامه‌سازی کامپیوتر، محاسبات عددی، فیزیک.

دروس تخصصی

الکترونیک‌ قدرت و محرکه‌ها، رباتیک،‌ اصول میکروکامپیوترها، طراحی مکانیزم‌ها،ارتعاشات مکانیکی، آزمایشگاه ربات، سنسورهای ربات، کنترل ربات، سیستم‌های محرکه، مدارهای وابسته، کنترل فازی، شبکه‌های عصبی،طراحی ماشین به کمک کامپیوتر، اندازه‌گیری الکتریکی، یاتاقان و روغن‌کاری، آزمایشگاه ارتعاشات و دینامیک ماشین، علم مواد، کنترل مدرن.(بسیاری از درس‌های این رشته همراه با آزمایشگاه است)

آینده وپیشرفت رشته مهندسی رباتیک:

ربات ها هر روز در حال بروز شدن هستند. اگر با دقتی بیشتر از گذشته به دنیای اطراف خود نگاه کنیم متوجه میشویم که بخش عمده ای از وسایل اطراف ما انواع مختلفی از ربات هستند. آنها برای انجام کاری خاص طراحی و تولید شده اند .خودرو های شخصی ، ماشین لباسشویی و … انواع مختلفی هستند که هر روزه با آن ها سروکار داریم.

مهندسی رباتیک هر روز در حال گسترش است و ممکن است روزی برسد که ربات های انسان نما در تمامی خانه ها وظایف موجود را انجام دهند !!! متاسفانه در کشور تولید کننده ی عمده نداریم که انواع ربات ها را به صورت عمده تولید کند. بیشتر ربات های مورد نیاز وارداتی هستند .

وضعیت بازار کار و درآمد مهندسی رباتیک :

با توجه به اینکه در کشور اکثر کارخانه ها به دنبال اتوماسیونی کردن خط تولید خود هستند ، برای هوشمند سازی آن به متخصصین رباتیک نیازمند هستند. نیز برای تعمیر و نگهداری ربات های موجود نیز به مهندس این رشته نیاز دارند. پس میتوان گفت که مهندسی رباتیک بازار خوبی دارد و جای پیشرفت در این رشته زیاد است .

در حال حاضر اطلاعات دقیقی از میزان دریافتی مهندس رباتیک در ایران در دسترس نیست. در بخش دولتی هم معمولا مهندسی رباتیک مثل برخی از مهندسان از جمله مکانیک، برق و … در دولت حقوق میگیرند. آن هم مطابق قوانین موجود و مشخص در سیستم های دولتی است.

اما در بخش خصوصی حقوق و درآمد مهندس رباتیک با توجه به شرایط متفاوت است. در بخش خصوصی نیز داشتن تجربه و تحصیلات مرتبط، تخصص و مهارت و آشنایی با سیستم ها و نرم افزارهای کامیپوتری،در استخدام مهندس رباتیک و تعیین میزان حقوق و دستمزد او نقش اصلی را دارد.

برای اطلاع از دانشگاه هایی که این رشته را پذیرش میکنند به وبسایت زیر مراجعه کنید:

https://fa.wikipedia.org/wiki/مهندسی_رباتیک