تعمیر و نگهداری هواپیما-معرفی رشته واهداف آن و بازار کار آن

تعمیر هواپیما

احساس نیاز به رشته تعمیر هواپیما چه زمانی صورت گرفت؟

نخستین هواپیما توسط برادران رایت در سال ۱۹۰۳ میلادی به پرواز در آمد. مهمترین دغدغه آنها داشتن ایمنی در هواپیما و حفظ سلامت سرنشینان آن بود.

تعمیر-هواپیما

رشته مهندسی کامپوتر را بخوانید: https://farazdanesh.com/computer-engineering/

حالا بعد از گذشت سالها از این اتفاق، بشر به اعماق فضای خارج از جو هم میرود. سفینه های فضایی بدون سرنشین، سیاره‌های مریخ، زهره، زحل و … را عکس‌برداری کرده‌اند. هواپیماها در کمترین زمان اقیانوس‌ها و قاره‌ها را می پیمایند. اما هنوز مهمترین مسأله برای کارخانه‌های هواپیماسازی و شرکت‌های هواپیمایی،ایمن و مطمئن ساختن پرواز است.

از مهمترین کارها در این زمینه، اطمینان از سلامت کامل بدنه، موتور و سیستم‌های داخلی یک هواپیما است. کاری که توسط متخصصان تعمیر و نگهداری هواپیما انجام می‌گیرد.
در راستای اجرای قوانین اساسی جمهوری اسلامی ایران و حرکت به سمت خودکفایی آموزشی و همچنین ایجاد زمینه هایی مورد نیاز برای تربیت متخصص در تعمیر و نگهداری از صنایع هوایی و ایجاد صنعت مستقل و غیر وابسته بعد از انجام پژوهش ها در این زمینه نیازهایی از جمله ساخت، بازسازی، تعمیر و نگهداری وسائل پرنده و ملحقات مربوطه، مجموعه کارشناسی مهندسی تعمیر و نگهداری هواپیما دایر شده است.

هدف از رشته تعمیر هواپیما چیست؟

هدف از این رشته تعیین اصول مهندسی تعمیر و نگهداری، بازسازی و بهسازی و مدیریت تعمیر سیستم های مکانیکی هواپیما، هلکوپتر در سطح کارشناسی متخصصینی را برای فعالیت در صنایع مربوطه تربیت می کند. دانشجویان رشته تعمیر و نگهداری هواپیما اطلاعات پایه را در ۴ قسمت بدست می آورند. که شامل:

الف) زبان انگلیسی،‌ زیرا اکثر کتب درسی این رشته به زبان انگلیسی است.
ب) دانش عمومی و پایه، شامل: فیزیک، مکانیک،‌ ترمودینامیک و …
پ) دانش تخصصی، شامل: آئرودینامیک، موتور جت، موتور پیستوله، بدنه هواپیما و سیستم‌های آلات دقیق هواپیما (دانشجویان کارگاه‌های عملی این دروس را نیز می‌گذرانند.)
ت) کارگاه‌های تخصصی که شامل دروس عملی درس‌های تخصصی می‌شود.

تعمیر-هواپیما-هدف-رشته

دانشجویان  رشته تعمیر هواپیما چه خصوصیاتی باید داشته باشند؟

دانشجوی این رشته باید خلاقیت، پشتکار و علاقه فراوان به کارهای فنی داشته باشد. که بتواند درس های مختلف این رشته را با موفقیت بخواند و بتواند متخصص خوبی شود.
دانشجوی این رشته باید در ریاضیات و فیزیک و مکانیک هم قوی باشد. همچنین به این دروس علاقه‌مند باشد. اگر شخصی به فکر پشت میزنشینی و کاری تمیز و مرتب و خارج از محیط کارگاه باشد، در این رشته موفق نمی شود.
دانشجوی تعمیر و نگهداری هواپیما باید لباس کار بپوشد. از کارهای خیلی ساده کارگاه حتی شستن قطعات هواپیما شروع کند و به تدریج مطالب را فرا بگیرد.نباید  از کار کردن و فعالیت در کارگاه بدش بیاید. گفتنی است که رشته تعمیر و نگهداری هواپیما تنها از بین داوطلبان مرد دانشجو می‌پذیرد.

توانایی های لازم

این دسته از افرادی که در این رشته تحصیل کرده اند را می‌توان پزشک هواپیما دانست. چون همان‌طور که پزشک باید بدن انسان را بشناسد، متخصص تعمیر و نگهداری هواپیما هم باید همه ی اجزای هواپیما را بشناسد. اگر مشکلی پیش آمد، باید بفهمد این مشکل مربوط به کدام قطعه است. اوبا تعمیر یا تعویض قطعه مورد نظر، ایمنی یک پرواز را تضمین میکند.

آینده شغلی و بازار کار رشته تعمیر هواپیما

یک متخصص تعمیر و نگهداری هواپیما برای شرکت های حمل و نقل هوایی و کارخانجات تعمیر اساسی موتور و بدنه هواپیما ارزش بسیار زیادی دارد. زیرا چنین فردی بسیاری از اوقات می تواند با تعمیر یا تعویض یک قطعه کوچک و ارزان از تعمیر و تعویض قطعه ای گران و هزینه بر جلوگیری کند.
یک متخصص خوب تعمیر و نگهداری هواپیما برای شرکت های حمل و نقل هوایی از نظر دلاری و ارزی بسیار مفید است.  زیرا گاه به جای تعویض یک قطعه هزار دلاری با تنظیم و تعویض یک قطعه کوچک که شاید ۲ دلار بیشتر ارزش نداشته باشد، می تواند قطعه مورد نظر را برای استفاده در هواپیما آماده سازد.

از سوی دیگر امروزه یک هواپیما بین ۱۰ تا ۲۰ میلیون دلار ارزش دارد.  حفظ و نگهداری صحیح یک هواپیما برای استفاده در خطوط هوایی اهمیت بسیار زیادی دارد. مهمتر از آن حفظ جان و مال مسافرینی است که حمل و نقل آنها توسط هواپیما انجام می گیرد.
از این رو یک متخصص ماهر و با تجربه تعمیر و نگهداری هواپیما به ویژه اگر مدرک تخصصی در زمینه بدنه یا موتور هواپیمایی خاص داشته باشد، نه تنها در ایران بلکه در سطح بین المللی فردی باارزش است و روی آن حساب می کنند.

فارغ التحصیلان در کجاها می‌توانند مشغول به کار شوند؟

بعد از اینکه تحصیلات دانشگاهی به اتمام رسید کسانی که در این رشته فارغ التحصیل شدند به هواپیمایی کشور معرفی می‌شوند. آنجا در آزمون موتور به بدنه هواپیما شرکت می کنند. اگر در این ازمون قبول شدند به این افراد مدرک پایه داده می‌شود. افراد طبق مدرک می‌توانند در شرکت های حمل و نقل هوایی تعمیر موتور و بدنه هواپیما مشغول به کار شوند. تعداد اندکی از فارغ التحصیلان تعمیر و نگهداری هواپیما جذب سازمان هواپیمایی کشور می شوند. چون سازمان هواپیمایی ناظر و کنترل کننده این صنعت است و بازار کار وسیعی برای فارغ التحصیل این رشته ندارد. اما شرکت های حمل و نقل هوایی مثل آسمان، هما، کیش ایر و … همچنین شرکت های تعمیر اساسی موتور و بدنه هواپیما مثل صنایع هواپیمایی ایران سها، هلی کوپتر سازی پنها و هواپیماسازی ایران هسا و بعضی از شرکت هایی که کارهای جنبی در زمینه تعمیر و نگهداری موتور و بدنه هواپیما انجام می دهند، مراکز اصلی جذب فارغ التحصیلان این رشته هستند.

از سوی دیگر تعدادی از فارغ التحصیلان با توجه به اطلاعات خوبی که در زمینه مکانیک و الکترونیک دارند، جذب کارخانه ها و شرکت های دیگر مثل ایران خودرو می شوند. در کل می توان گفت که هیچ یک از فارغ التحصیلان توانمند این رشته بیکار نمی مانند. درباره مهندس هواپیما بخوانید: airlinepress.ir/…/مهندس-پرواز-در-هواپیما-چه-وظایفی-دارد؟