روش مطالعه زیست رتبه های برتر-کسب درصد بالای زیست شناسی

روش مطالعه زیست رتبه های برتر و کسب درصد بالای زیست شناسی

یکی از بهترین روش هایی که دانش آموزان کنکوری برای پیشرفت کردن در درس زیست شناسی می توانند از آن استفاده کنند، آشنایی و بررسی روش مطالعه زیست رتبه های برتر است. در این مقاله با روش مطالعه زیست ۱۰ نفر از رتبه های برتر کنکور سال های اخیر آشنا می شویم.

با مطالعه روش مطالعه زیست رتبه های برتر میتوانید تجربیات آنها را بخوانید و درصد بالای زیست شناسی را کسب کنید.

روش های برتر مطالعه زیست شناسی را در سایت فرازدانش ببینید:

https://farazdanesh.com/how-to-read-biology/

روش-مطالعه-زیست-رتبه-های-برتر

 

رتبه ۲ منطقه ۲ کنکور تجربی ۹۷ – ۹۸% زیست شناسی

برای مطالعه زیست شناسی ابتدا کتاب درسی رو می خوندم تا یه دیدگاه کلی از فصل داشته باشم. بعد از اون تست آموزشی حل می کردم. یعنی پاسخ تشریحی سوالاتی که حل می کردم رو بعد از حل یک یا چند سوال، نگاه می کردم تا مطالب مرور بشه. در این مرحله هدفم بیشتر این بود که بدونم از کدوم قسمت سوال اومده و تیپ سوالات چجوریه. علاوه بر اون تمام مطالبی که در دور اول خونده بودم هم محک زده می شد.

رتبه ۶ سهمیه ایثارگران کنکور تجربی ۹۷ – ۸۶% درصد زیست

من در مطالعه زیست بیشتر تمرکزم رو روی کتاب درسی می گذاشتم و بلافاصله بعد از تدریس معلم، مبحث اون روز رو برای تثبیت در حافظه ی بلندمدت مطالعه می کردم. روزهای دیگه فقط کتاب درسی رو مرور می کردم تا مباحثی رو که کامل یاد نگرفته بودم شناسایی کنم. روزهای نزدیک به آزمون ، تست های کنکور اون مباحث و تست های نشان دار رو تمرین می کردم تا مباحث در ذهنم تثبیت بشه.
من بیشتر تمرین تست داشتم و تونستم در کنکور سراسری، زیست رو ۸۶ درصد بزنم. در سال چهارم، درس زیست پایه رو در کنار درس مدرسه می خوندم. در ماه های نزدیک به کنکور روی کتاب زیست وقت خیلی زیادی می گذاشتم و می تونم بگم بیشتر وقتم رو روی کتاب درسی صرف می کردم.چندین بار کتاب رو تا کنکور دوره کردم تا به تسلط نسبی بر کتاب درسی رسیدم.

 

 رتبه ۱۰ منطقه ۱ کنکور تجربی ۹۷ – ۹۵ درصد زیست

روش مطالعه زیست من اینطور بود که  کتاب درسی رو منبع جامعی می دونستم و پس از تسلط بر مطالب کتاب به تست زدن می پرداختم. زیست شناسی رو هر روز به طور منظم مطالعه می کردم. نکات فصل های مختلف کتاب رو ترکیب می کردم و در کتاب درسی با دقت حاشیه نویسی می کردم. ابتدای سال تستهای تألیفی کار می کردم اما در آخر سال فقط به حل سوالات کنکور رو آورده بودم.

رتبه ۵۰ منطقه ۱ کنکور تجربی ۹۷ – ۸۴ درصد زیست

کتاب درسی رو ابتدا به طور سطحی و یک روز بعد به طور جدی می خوندم و نکته برداری می کردم. از روی کتاب کمک آموزشی تست می زدم و نکات مهم اون رو وارد کتاب درسی می کردم و بعد از پایان درس نکات رو مرور می کردم.

رتبه ۲ منطقه ۳ کنکور تجربی ۹۷ – ۹۱ درصد زیست

من برای روش مطالعه زیست ، برای تسلط بر هر مبحث، ۳ مرحله ی زیر را طی می کردم:
الف- روخوانی جزیی
ب- حفظی مفهومی
ج- روخوانی ترکیبی

رتبه ۶ منطقه ۲ کنکور تجربی ۹۳ – ۹۰درصد زیست

اولویت مطالعه زیست من با کتاب درسی بود و تمام نکات تستی رو در حاشیه های کتاب درسی می نوشتم تا نیاز نباشه به کتاب های دیگه رجوع کنم. کتاب درسی رو تبدیل به یک منبع جامع و کامل برای خودم کرده بودم.
به عنوان یک روش مطالعه زیست ، نکته برداری، حاشیه نویسی و یادداشت برداری رو توصیه می کنم.
تمام تست های آزمون های آزمایشی رو یکی یکی به دقت بررسی می کردم. حتی تست هایی که درست جواب داده بودم، نکات مهمشون رو در حاشیه کتاب درسی می نوشتم. نکات تست هایی که در اثر بی دقتی اشتباه زده بودم رو هم یادداشت می کردم تا فراموششون نکنم.

در آزمون های تابستون در درس زیست خیلی مشکل داشتم و درصدم ۵۶ بود. در اون زمان اشتباه اصلی من این بود که در درس زیست از منابع متعددی استفاده می کردم. کتاب های تستی ام استاندارد نبودند و همه تست های تالیفی بودند. ولی کم کم تونستم به ۹۰% برسونم و در یکی از آزمون های دی زیست رو ۱۰۰% هم زدم. چرا که از مدتی بعد، از کتاب های کانون و تست های کنکور سراسری برای تست زنی استفاده کردم . این منابع باعث شدند دید من نسبت به چگونگی طرح تست از مباحث تغییر کنه. از اون به بعد روش مطالعه زیست من دقیق تر و جزیی تر شد. درنتیجه همیشه تصاویر، جملات و قیود مباحث در ذهنم موندگار شده بود.

رتبه ۴۶ منطقه ۱ کنکور تجربی ۹۵ – ۹۳ درصد زیست

به نظرم این درس با سایر دروس متفاوته و روش و تکنیک خاصی برای مطالعه اون وجود نداره. اما باید دقت داشت که  تکرار و مرور بسیاری برای مطالعه زیست لازمه و باید چندین بار هر مبحث رو بخونیم. برای خود من در حین این مطالعه و تکرار، در ذهنم اتفاقاتی می‌افتاد که به تسلطم هم کمک می‌کرد. مثلا نکاتی که می‌خوندم رو در ذهنم به صورت ترکیبی می‌آوردم. به مرور زمان و با کمک آزمون‌های کانون بخش‌هایی که از نظر طراحان جالب تر و تست خیز تر هستند رو یاد گرفتم. خودم از نکات کتاب استنباط میکردم و سعی می‌کردم ذهن طراح رو بخونم و مثل طراحان فکر کنم.

تحلیل آزمون برام اهمیت زیادی داشت و حتما انجامش می دادم. اگه سوالی پنج خط بود و پنج نکته داشت، تمام نکات رو برای ‌خودم در کتاب درسی یادداشت می‌کردم. توجهم فقط به همون سوال و نکته‌ای که در اون ایراد داشتم نبود و تمام سوالات رو بررسی می کردم. در طی سال تحصیلی هم جزوه‌ ها رو می‌خوندم و سعی می‌کردم باز هم نکات جدید استخراج کنم و همچنین نکات مهمی که خودم در کتابم یادداشت کرده بودم رو می‌خوندم.

اولویت اولم تست سراسری بود؛ اما چون کافی نبود، تست تالیفی هم می‌زدم. در تست‌های تالیفی که می‌زدم یا به نظرم نکات قشنگی بود یا اینکه به نظرم ایده طراح چندان جالب نبوده و اون نکات رو قبول نداشتم. از این بین فقط اون نکاتی که به نظرم جذاب و کنکوری می‌اومد و تست واقعا چالش یا دام داشت رو یادداشت می‌کردم . قسمت مربوطه رو در کتاب هایلایت می‌کردم و اون ها رو با دقت بسیار می‌خوندم.

رتبه‌ ۱ منطقه ۱ کنکور تجربی ۹۴- ۸۹ درصد زیست

ابتدا مطالب رو مطالعه می‌کردم و تست آموزشی می‌زدم، بعد دوباره به کتاب برمی‌گشتم و نکات تست‌ها رو در کتاب یادداشت می کردم. دیگه به اون تست‌ها مراجعه نمی‌کردم و سری‌های بعدی کتاب رو مرور می‌کردم. هم‌چنین برای این درس یادداشت‌برداری می‌کردم. بعضی وقت ها هم درخت دانش رسم می‌کردم و بعضی از وقت‌ها هم اون رو به دیگران یاد می‌دادم. موقع تحلیل آزمون، در همه درس‌ها و  خصوصا زیست ، روشم اینطور بود که اول پاسخ تشریحی رو می‌خوندم و زمانی که آزمون جمع‌بندی داشتیم، یک بار دیگه از خودم این سوالات رو آزمون می‌گرفتم. در این زمان، پاسخ تشریحی رو دقیق‌تر بررسی می‌کردم و می‌خوندم.

رتبه ۲۷ منطقه ۲ کنکور تجربی ۹۵- ۹۳درصد زیست

ابتدا یک دور سریع و روزنامه ای کتاب درسی رو می خوندم. توی این مرحله خیلی دقیق نمی خوندم و روی جزئیات تمرکز نمی کردم. بعد تعدادی تست سراسری و تالیفی رو با هم می زدم. نکاتی که در مرحله اول مطالعه به اون ها توجهی نداشتم و جایی یادداشت نکرده بودم رو حالا یادداشت می کردم. سپس بعد از یک یا دو هفته دوباره متن کتاب و نکات رو این بار عمیق و دقیق می خوندم. این پروسه رو در فواصل زمانی زیاد و مختلف چندین بار تکرار می کردم.

به عنوان یک روش مطالعه زیست ، قبل از عید بیشتر از کتاب درسی مطالعه داشتم و بعد از عید هم بیشتر تست کار می کردم. برای مطالعه شکل ها، سال سوم بیشتر نکات گفته شده رو حفظ می کردم؛ اما تو سال چهارم خود اشکال رو حفظ می کردم. هم چنین در پاسخگویی به هر تست نکات لازم رو می نوشتم.

رتبه ۱ منطقه ۳ کنکور تجربی ۹۳ -۱۰۰ درصد زیست

مهم ترین منبع من برای مطالعه زیست ، کتاب درسی ام بود و نکات مهم از تست ها رو هم در کتاب درسی ام یادداشت می کردم. در ابتدا متن کتاب درسی رو کامل و با دقت خیلی زیاد می خوندم. اگه نکته ای وجود داشت که با مطالب قبلی ارتباط داشت، استنتاج خودم رو یادداشت می کردم. شکل های کتاب رو هم بررسی می کردم و نکاتش رو یادداشت می کردم. این یادداشت برداری های من در خود کتاب درسی و گوشه های اون بود. بعد از اینکه چند دور مطالعه می کردم و به تسلط نسبی می رسیدم، سراغ تست زدن می رفتم. اولویت من تست های کنکور بود. کنار تست هایی که غلط جواب داده بودم یا جواب نداده بودم، برای خودم علامت می زدم تا بعدا اون ها رو بررسی کنم. جواب همه ی تست ها –حتی تست هایی که درست جواب داده بودم– رو می خوندم تا اگه نکته یا استدلال بهتری وجود داره اون رو یاد بگیرم.

نکات تست ها رو هم در خود کتاب درسی می نوشتم. در سال چهارم به طور میانگین ۱۲ ساعت در هفته برای زیست وقت می گذاشتم؛ البته دوستانی داشتم که بیشتر هم وقت می گذاشتند و این زمان مخصوص به هر فرد است. گاهی اوقات برای خودم تست طراحی می کردم. سعی می کردم پیش بینی کنم کدوم قسمت ها و کدوم نکته ها می تونه مورد توجه طراحان باشه. برای قسمت های حفظی و فرّار زیست ، از خلاصه برداری هم استفاده می کردم. فصل چرخه ها رو برای خودم خلاصه کردم. برای نکات سه فصل آخر زیست پیش ۲ هم جدول درست کرده بودم تا مطالب رو بهتر به یاد بسپارم.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره رتبه برترها به وبسایت زیر مراجعه کنید.

https://www.rotbeh-bartarha.ir/%D9%85%D8%B5%D8%A7%D8%AD%D8%A8%D9%87-%D8%A8%D8%A7-%D8%AE%D8%A7%D9%86%D9%85-%D9%81%D8%B1%D8%B2%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%A8%D8%A7%D9%82%D8%B1%D9%86%DA%98%D8%A7%D8%AF-%D8%B4%D8%A7%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D8%B1/