رادیولوژی و تکنسین رادیولوژی-معرفی کامل رشته و بازار کار آن

رادیولوژی چیست و چه کاربردی دارد؟

رادیولوژی (RADIOLOGY) یا علم تصویر برداری از بدن، کلمه متداول در صنعت بهداشت و سلامت کشور است. مراکز رادیولوژی در سراسر کشور، یکی از مراکز پر مراجعه بیماران در طول روز است. رادیولوژی در واقع یکی از روش‌های تشخیص درمان است. رادیولوژی به ۲ رشته بزرگ پزشکی هسته‌ای بر اساس مواد رادیو اکتیو و دیگری رادیولوژی بر اساس X-RAY یا اشعه ایکس تقسیم بندی می‌شود. لامپ تولید کننده اشعه ایکس به اهرمی وصل شده که می‌تواند در جهات مختلف حرکت کند.
با استفاده از رادیولوژی می‌توان عکس‌های رنگی با کنتراست و وضوح تصویری بالا از شکم، معده، روده ها، کلیه ها، لوزه سوم، سنگ‌های کلیه و هم چنین مری بیمار دریافت کرد. بدین  ترتیب به پزشکان متخصص در فرآیند درمانی و تشخیصی، کمک کرد.

رادیولوژی
مهم ترین کاربرد رادیولوژی را می توان تشخیص شکستگی ها دانست که یکی از بهترین روش های تشخیصی بوده است.احتمالا شما در طول روز با افرادی مواجه شدید که عکس های رادیولوژی مربوط به شکستگی دست و پا و سر را به مراکز درمانی می برند.
رادیولوژی، خطراتی دارد که باید به آن توجه کرد. خواه رادیولوژی دندان باشد چه مغز و معده. چون از امواج یونیزه استفاده می کند، قدرت نفوذ بالا داشته و تابش مکرر آن منجر به تخریب بافت سلولی می شود. برای همین توصیه می شود که در طول یک روز، چند بار رادیولوژی انجام نشود.
در رادیولوژی دیجیتال، دز اشعه کاهش یافته و تصاویر دیجیتالی با کیفیت بالا در دسترس پزشکان است.توجه کنید که رادیولوژی با رادیوگرافی فرق می کند. آن چه که شما در تصویربرداری دهان و دندان انجام می دهد،‌ رادیو گرافی است.

توانایی‌های لازم

محیطی که رادیولوژیست باید در آن کار کند شامل بیمارستان ها و مراکز رادیولوژی و پرتودرمانی است. بخاطر محیط کار این افراد باید شخصی که این رشته را مطالعه می کنند شخصیتی داشته باشد که بتواند با بیماران ارتباط برقرار کند.
همینطور باید دروسی را که به صورت تئوری در دانشگاه یاد می گیرد بتواند در کار عملی به کار گیرد. همچنین در درس زیست شناسی, ریاضی و فیزیک قدرت داشته باشد.
اهمیت درس ریاضی فیزیک در این رشته به قدری است که مسئولان معتقدند که باید از رشته ریاضی فیزیک افراد وارد رشته رادیولوژی شوند.
در صورت ضعیف بودن افراد در رشته ریاضی و فیزیک ممکن است در انجام تصویربرداری اشتباهات فاحش انجام دهند. که خطرات جبران ناپذیر را به بار بیاورد.

وظایف تکنسین رادیولوژی (رادیولوژیست)

رادیولوژی هم مانند هر رشته دیگری یکسری ورزش در قبال مردم دارد.کسی که رشته رادیولوژی را مطالعه می کنند و یا رادیولوژیست مشغول به کار می‌شود باید وظایف مختلفی را انجام دهد. از جمله تنظیم و نگهداری تجهیزات دستگاه رادیوگرافی، عکس برداری دقیق از نقاط بدن بیمار طبق دستوری که پزشک معالج داده است. آماده کردن دستگاه‌های تصویربرداری. مراقبت از بیماران در برابر اشعه در هنگام تصویربرداری، رادیوگرافی و تعیین وضعیت بیمار و تهیه گزارش بعد از تصویر برداری می باشد.
رادیولوژیست با داشتن مدرک کاردانی و کارشناسی باید کار اجرایی انجام دهد. فردی که دارای مدرک کاردانی در این رشته است بیشتر تصویر برداری های ساده مثل تصویربرداری از دست و پا انگشتان را انجام می دهد. کسانی که کارشناس هستند در این زمینه باید تصویربرداری پیشرفته تر یعنی تصویربرداری از دستگاه گوارش را انجام دهند. کار با دستگاه های توموگرافی در حیطه فعالیت های کارشناسان این رشته است.

با رشته تکنسین اتاق عمل آشنا شوید: https://farazdanesh.com/operating-room-technician/

رایج ترین ماشین هایی که در رادیولوژی به کار می روند، عبارتند از:

ماشین اشعه ایکس: استفاده از اشعه ایکس، نوعی تابش الکترومغناطیسی برای ساخت تصاویر داخل بدن بدون ایجاد شکاف.

سی تی اسکنر: از تجهیزات اشعه ایکس برای ایجاد توالی از تصاویر مقطعی از بدن استفاده می شود. اغلب زمانی که پزشک از تصاویر بسیار مفصلی نیاز دارد تا منبع مشکل را شناسایی کند. به خصوص در بافت نرم از این نوع استفاده می کنند.

دستگاه ام آر آی: از میدان مغناطیسی به جای تابشی برای تولید تصاویر داخل بدن استفاده می کند. برای بخش هایی از بدن استفاده می شود که سی تی اسکنرها نمی توانند تصاویر واضحی از قبیل استخوان تولید کنند.
برخی از تست های تشخیصی ممکن است نیاز به ترکیبات شیمیایی و یا مواد شیمیایی برای تزریق به یک نمای شفاف از رگ های خونی شما داشته باشند.
تست های دیگر ممکن است به بی هوشی و بی حسی موضعی داشته باشند.  دکتر میتواند به روشنی این مشکل را مشخص کند.

بازار کار و فرصت های شغلی این رشته

رشته رادیولوژی یا همان تکنولوژی پرتوشناسی از نظر بازار کار و فرصت شغلی جایگاه نسبتا خوبی دارد. زیرا بیمارستان های دولتی و خصوصی مرکز تصویربرداری به افراد متخصص در این زمینه نیاز دارند. فارغ التحصیلان این رشته در مقطع کاردانی هم می توانند مشغول به کار شوند و انجام امور اجرایی را به عهده داشته باشند.
همچنین افراد رادیولوژیست می توانند به فعالیت و استخدام در کلینیک ها، بیمارستان ها و همچنین مراکز تصویربرداری مشغول به کار شوند.
اگر افراد تجربه سرمایه مورد نیاز را داشته باشند می توانند به صورت خصوصی نیز به مرکز رادیولوژی تصویر برداری تاسیس کنند

درباره تکنولوژیست رادیولوژی بخوانید: fa.wikipedia.org/…ki/تکنولوژیست_رادیولوژی