مهندسی پلیمر

رشته مهندسی پلیمر از رشته های نوپا در جهان است که به دلیل کاربردی بودن، بسیار سریع پیشرفت کرده است.

در صورتی که شما جزو آن دسته از افرادی هستید که به شغل های مهندسی علاقه مندید و ریاضی و شیمی شما قوی است و کار کردن با مواد درحد مولکول و اتم را دوست دارید به شما شغل مهندسی پلیمر را پیشنهاد می کنیم.

در صورتی که این رشته را انتخاب کنید شما به عنوان مهندس پلیمر محصولاتی را طراحی , تولید و بررسی می‌کنید که در بیشتر جاها وجود دارد و همه انسان ها تا حد زیادی به آنها وابسته هستند و در زندگی امروز بدون مواد و محصولات پلیمری نمی‌توان به راحتی زندگی کرد.

از نمونه های ساده این محصولات می توان به مواردی مانند مسواک، تیوب خمیردندان، دمپایی پلاستیکی، بسیاری از لباس ها، ظروف پلاستیکی و ملامینی آشپزخانه، جلد برخی از کتاب ها، بسیاری از قطعات تلویزیون، کامپیوتر و …

پس اگر شما در زمینه پلیمر کار کنید باید بدانید که در هر جایی که هستید در اطراف شما فرآورده های این رشته وجود دارد زیرا این صنعت در ساخت رنگ در ها و دیوارها، پوشاک ، پوشش کابل ها، سیم ها و هر چه که جنس لاستیک و پلاستیک دارد نقش اساسی را ایفا می‌کند.

پلیمرها به دو قسمت طبیعی و مصنوعی تقسیم بندی می شوند که انواع طبیعی آن مثل ترکیب‌های‌ سلولزی‌، چوب‌، کاغذ و پشم‌ هستند و از مواد نفتی‌ نیز می‌توان‌ مواد پلیمری‌ مصنوعی‌ را ساخت.

مهندسی‌ پلیمر دارای‌ دو گرایش‌ اصلی‌ صنایع‌ پلیمر و تکنولوژی‌ و علوم‌ رنگ‌ است‌. 

دروس‌ مشترک‌ در‌ گرایش‌های‌ مختلف مهندسی‌ پلیمر:

ریاضیات‌ عمومی

فیزیک‌ عمومی‌

شیمی‌ عمومی‌

برنامه‌نویسی‌ کامپیوتر

کارگاه‌ عمومی‌

شیمی‌ آلی‌

مبانی‌ مهندسی‌ برق‌

موازنه‌ انرژی‌ و مواد

ترمودینامیک‌ مهندسی‌

شیمی‌ پلیمریزاسیون‌

انتقال‌ حرارت‌

مکانیک‌ سیالات‌

انتقال‌ جرم‌

عملیات‌ واحد

کنترل‌ فرآیندها

اقتصاد و طرح‌ مهندسی‌

نقشه‌کشی‌ صنعتی‌

استاتیک‌ و مقاومت‌ مصالح‌

ترمودینامیک‌ مهندسی‌

مکانیک‌ سیالات‌

انتقال‌ حرارت‌

موازنه‌ انرژی‌ و مواد

عملیات‌ واحد

سینتیک‌ و طرح‌ راکتور

کنترل‌ فرایندها

شیمی‌ فیزیک‌

انتقال‌ جرم‌

ریاضیات‌ مهندسی‌

روش‌های‌ اندازه‌گیری‌ کمیت‌های‌ مهندسی‌

شیمی‌ فیزیک‌ پلیمرها

شیمی‌ سینتیک‌ پلیمریزاسیون

وسائل‌ اندازه‌گیری‌ مشخصات‌ مولکولی‌ پلیمرها

روش‌های‌ اندازه‌گیری‌ مشخصات‌ پلیمرها

مهندسی‌ و کارگاه‌ پلاستیک‌

رئولوژی‌ پلیمرها

اصول‌ مهندسی‌ پلیمریزاسیون‌

خواص‌ فیزیکی‌ و مکانیکی‌ پلیمرها

تکنولوژی‌ و خواص‌ فیزیکی‌ الیاف‌

مهندسی‌ و کارگاه‌ الاستومر

تکنولوژی‌ و کارگاه‌ کامپوزیت‌ها

خواص‌ و کاربرد پلیمرهای‌ طبیعی‌

گرایش‌ تکنولوژی‌ و علوم‌ رنگ‌ :

امروزه ۴ الی ۵% از در آمد ناخالص دولت‌ها صرف خوردگی فلزات می‌شود.

البته در ایران هنوز آماری در این مورد ارائه نشده است، اما “کمیته تحقیقات رنگ و خوردگی” که زیر نظر “شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران” دایر شده است، معتقد است که از دیر باز یکی از معضلات شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران، مشکلات ناشی از خوردگی مخازن و لوله‌ها بوده است.

بدون شک پاسخگوی این مشکل متخصصان رشته تکنولوژی و علوم رنگ هستند زیرا یک بخش مهم از دروس این رشته در مورد پوشش‌دهی (یکی از راه‌های مبارزه با خوردگی) است.

در کل دروس‌ گرایش‌ در دوره‌ کارشناسی‌ به‌ دو بخش‌ تقسیم‌ می‌شود.

یک‌ بخش‌ در مورد سنتز مواد رنگزا است‌ که‌ کاربرد آن‌ در صنعت‌ نساجی‌، چاپ‌ و چرم‌سازی‌ است و بخش‌ دوم‌ پوشش‌دهی‌ است‌ که‌ روی‌ سطوح‌ فلزی‌ یا غیرفلزی‌ مانند پلیمرها، چوب‌ یا بتن‌ استفاده‌ می‌گردد.

دروس‌ تخصصی‌ گرایش‌ تکنولوژی‌ و علوم‌ رنگ‌:

مهندسی‌ رزین‌های‌ صنعتی‌، تکنولوژی‌ تولید رنگ‌، شیمی‌ و تکنولوژی‌ مواد رنگزا، کنترل‌ رنگ‌، تکنولوژی‌ جوهرهای‌ چاپ‌. (بسیاری‌ از درس‌های‌ این‌ گرایش‌ همراه با آزمایشگاه‌ است‌.)

دروس‌ تخصصی‌ گرایش‌ صنایع‌ پلیمر :

رئولوژی‌ پلیمرها، مهندسی‌ الاستومر، مهندسی‌ پلاستیک‌، تکنولوژی‌ کامپوزیت‌ها، تکنولوژی‌ و خواص‌ فیزیکی‌ الیاف‌. (بسیاری‌ از درس‌های‌ این‌ گرایش‌ همراه با آزمایشگاه‌ است‌.)

مسئولیت ها و وظایف مهندس پلیمر

از جمله وظایفی که بر دوش این افراد است عبارتند از :

۱- طراحی فرمولاسیون انواع پلیمرها و تهیه دستورات لازم برای ساخت آنها

۲- طراحی فرمولاسیون انواع رنگها (پوشش های پلیمری) و فرایند تولید آنها

۳- طراحی فرمولاسیون انواع مرکب های چاپ

۴- طراحی، تولید و تبدیل پلیمرها بر مبنای فناوری نانو

۵- مهندسی تولید و نظارت بر کل فرآیند تولید رنگ و نیز کنترل کیفی محصولات تولیدی در کارخانجات تولید پوشش های پلیمری

۶- طراحی انواع پوشش های پلیمری مصنوعی در صنایع مختلف از جمله : صنایع برق و الکترونیک، صنایع غذایی و کاغذسازی و … و نیز فرمولاسیون و ساخت انواع مرکب های چاپ

۷- طراحی واحدهای ساخت مواد پلیمری از جمله لاستیک، پلاستیک و کامپوزیت

۸- طراحی فرمولاسیون انواع رزین های صنعتی اعم از رزینهای آلکید، آمینو، فنولیک، اکریلیک، اپوکسی و …

۹- طراحی واحدها و فرآیندهای ساخت رزینهای صنعتی و مهندسی تولید و کنترل کیفی آنها

۱۰- کارشناسی تهیه پوشش ها  و نظارت بر اجرای عملیات رنگ‌آمیزی

۱۱- بازرسی پیمانکاری های رنگ‌آمیزی (عملیات آماده‌سازی و اعمال مواد پوششی) در صنایع بزرگی همچون صنایع نفت و گاز، پتروشیمی، برق، آب، سازه‌های فلزی و بتونی، صنایع خودروسازی، لوازم خانگی و…

۱۲- طراحی فرآیندهای رنگرزی انواع منسوجات بافته و نبافته، چرم و … ، نظارت بر عملیات رنگرزی و نیز کنترل کیفیت محصولات رنگرزی شده و …

مهارت و توانمندی های لازم مهندس پلیمر

کسی که این رشته را مطالعه می کنند باید قدرت بدنی کافی برای کار با تجهیزات آزمایشگاهی و کار در کارخانه را داشته باشند و حس بینایی این افراد هم باید برای تفکیک رنگها قوی باشد.

این افراد همچنین باید بتوانند در کارهای گروهی قوی باشند و رابطه موثر با دیگران برقرار کنند تا بتوانند مفاهیم را به یکدیگر منتقل کنند و از توانایی‌های هم استفاده کنند تا بتوانند در زمینه علمی خود موفق باشند.

از دیگر مواردی که افراد این رشته باید بدانند تسلط داشتن بر نرم افزارهای تخصصی مهندسی پلیمر است زیرا خیلی از سازمانها و شرکت هایی که درخواست نیرو می دهند برایشان مهم است که افراد با رشته مهندسی پلیمر بتواند با نرم افزارهای تخصصی این رشته به خوبی کار کنند.

واحدهای‌ کارگاه‌ و آزمایشگاه‌ در هر دو گرایش‌ مهندسی‌ پلیمر اهمیت‌ زیادی دارد و دانشجوی‌ این‌ رشته‌ باید قوی‌ باشد و تحمل‌ ساعت‌ها کار در آزمایشگاه‌ را داشته‌ باشد.

دانشجوی‌ گرایش‌ تکنولوژی‌ و علوم‌ رنگ‌ نیز نباید حساس‌ باشد و باید‌ بوی‌ مواد شیمیایی‌ مختلف‌ را تحمل کند و بیماری‌ کوررنگی‌ هم نداشته‌ باشد تا در ساخت‌ رنگ‌ بتواند تفکیک رنگ کند و دچار مشکل‌ نشود. 

بنابراین اگر می خواهید در شغل مهندسی پلیمر موفق باشید، به راحتی و سریعا بتوانید شغل مناسب و پردرآمدی را در حوزه پلیمر پیدا کنید.

یا اگر شاغل در این حوزه هستید و می خواهید پله های ترقی را سریعتر طی کنید، مطمئن باشید یادگیری نرم افزارهای تخصصی مهندسی پلیمر یکی از راه های اصلی و مطمئن برای شماست.

نرم افزارهای تخصصی و کاربردی مهندسی پلیمر

ASPEN

MATLAB

Moldflow (نرم افزار شبیه سازی فرآیند تزریق)

hysys

FLUENT

VLab  (نرم افزار شبیه ساز آزمایشگاه)

Pipe Calculator (نرم افزار محاسبه افت فشار ناشی از اصطکاک در خط لوله‌ها)

فرصت های شغلی مهندس پلیمر

مهندسی پلیمر از معدود رشته‌هایی است که همه ی فارغ‌التحصیلان آن در مقاطع مختلف، میتوانند به داشتن شغل مناسب امیدوار باشند.

تعداد بالای گرایش‌های این رشته و کاربردی بودن آن و همچنین روبه گسترش بودن باعث ایجاد فرصت‌های شغلی مناسب برای فارغ‌التحصیلان این رشته شده ‌است.

فارغ‌التحصیلان گرایش صنایع پلیمر هم می‌توانند به شغل هایی مثل کارشناسی مواد خوراکی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی، پژوهشگری و کلا بعنوان مهندس پلیمر در مراکز دولتی و خصوصی مشغول شوند.

تقریبا تمام صنایع بزرگ و کوچک تولید پلیمرها، صنایع تبدیل پلیمر نظیر صنایع لاستیک، پلاستیک، الیاف مصنوعی، رزین‌سازی، کفش‌سازی، چسب‌سازی، کامپوزیت‌ها و کاغذسازی، مراکز تحقیقاتی پلیمرها در دانشگاه های کشور، دفاتر مهندسین مشاور و واحدهای برنامه‌ریزی صنایع تولید پلیمر و وزارتخانه و سازمان‌های دولتی از این جمله اند.

فارغ‌التحصیلان‌ گرایش‌ تکنولوژی‌ و علوم‌ رنگ‌ می‌توانند در کارخانجات‌ رنگ سازی‌ بعنوان مهندس پلیمر، رنگینه‌های‌ مصنوعی‌ تولید کنند.

هم چنین پژوهشگر، کارشناس، مدیر خرید و تدارکات  و کارشناس تحقیقات بازار موارد دیگری هستند که این افراد میتوانند به کار در این زمینه ها امیدوار باشند.

هاله علیپور

مطالب مرتبط

دیدگاهها

نظر:

15 − 3 =