جهان موازی-انواع جهان های موازی و امکان سفر به آینده-قسمت دوم

انواع جهان‌ موازی

دانشمندان تا کنون چهار نوع جهان موازی متفاوت را تشریح کرده‌اند.برای مطالعه قسمت اول جهان های موازی کلیک کنید:https://farazdanesh.com/parallel-worlds-part-1/

هم اکنون پرسش کلیدی وجود یا عدم جهان موازی یاچند گانه نیست. بلکه سوال بر سر تعداد سطوحی است که چنین جهان‌ می‌توان داشته باشد.یکی از نتایج متعدد مشاهدات کیهان شناسی اخیر این بوده است که جهان‌ موازی دیگر مفهومی خیال پردازانه و انتزاعی صرف نیست.

به نظر می‌رسد که اندازه فضا بینهایت است. اگر اینگونه باشد، بالاخره در جایی از این فضا هر چیزی که امکان پذیر باشد واقعیت خواهد یافت. اصلاً مهم نیست که امکان پذیری آن تا چه حد نامتحمل است.

انواع-جهان-موازی

فراسوی محدوده دید تلسکوپهای ما ، نواحی دیگری از فضا کاملا شبیه آنچه که پیرامون ماست وجود دارند. آن نواحی یکی از انواع جهان‌های موازی هستند. دانشمندان حتی می‌توانند محاسبه کنند که جهان موازی دیگر بطور متوسط چقدر با ما فاصله دارد. مهمتر از همه اینکه تمامی اینها فیزیک حقیقی و واقعی است.

زمانی که کیهان شناسان با نظریاتی روبرو می‌شوند که از استحکام لازم برخوردار نیستند، نتیجه می‌گیرند که جهان‌های دیگر می‌توانند ویژگی ها و قوانین فیزیکی کاملا متفاوتی داشته باشند. وجود این جهان‌ها بسیاری از جنبه‌های پرسش بنیادی در خصوص ماهیت زمان و قابل درک بودن جهان‌ فیزیکی را پاسخ داد.

جدال بین فیزیک و متا فیزیک بر سر جهان موازی

با توجه به این تعریف از جهان‌ ممکن است شما تصور کنید که مفهوم جهان موازی تا ابد در محدوده قلمرو متا فیزیک باقی خواهد ماند.

اما باید بدانید که مرز میان فیزیک و متا فیزیک را این مسأله که یک نظریه از لحاظ تجربه قابل آزمون است، یا خیر تعیین می‌کند. نه این موضوع که فلان نظریه شامل اندیشه‌های غریب و ماهیتهای غیر قابل مشاهده است.

مرزهای فیزیک به تدریج با گذر زمان فراتر رفته و اکنون مفاهیمی است بسیار انتزاعی تر. نظیر زمین کروی ، میدان الکترومغناطیسی نامرئی ، کند شدن گذر زمان در سرعتهای بالا ، برهمنهی کوانتومی ، فضای خمیده و سیاهچاله را در بر گرفته است. در چند سال گذشته مفهوم جهان موازی نیز به این فهرست اضافه شده است.

پایه این اندیشه بر نظریاتی است که امتحان خود را به خوبی پس داده‌اند.نظریاتی همچون نسبیت و نظریه مکانیک کوانتومی. افزون بر آن به دو قاعده اساسی علوم تجربی نیز وفادار است. که پیش بینی می‌کنند و می‌توانند آن را دستکاری نمایند.

بازگشت به آینده

“فرد آلن ولف” از دانشمندان فیزیک کوانتم نیز معتقد است زمان به شکل یک خیابان یک طرفه به نظر می آید که از گذشته به سوی حال در حرکت است، اما با در نظر گرفتن نظریه های قابل ملاحظه ای که در سطح کوانتمی ارائه شده اند، ذرات در آن واحد به سمت عقب و جلو در حرکتند.

در صورتی که بتوانیم از بخش “جلو و عقب رفتن در آن واحد” صرف نظر کنیم، شانس درک بخشی از فیزیک را از خود گرفته ایم.

به گفته “ولف” زمان در ماشین‌های کوانتمی به صورت مستقیم حرکت نمی کند. بلکه حرکتی زیگزاگ دارند.به همین دلیل وی معتقد است امکان ساختن ماشینی که بتواند زمان را منحرف کند، وجود دارد.

به گفته “ریچارد گات” فیزیکدان دانشگاه پرینستون “سرگئی کریکالو” فضانورد روسی که در ۶ ماموریت فضایی حضور داشته است نسبت به بقیه انسانهای روی زمین ۴۸/۱ ثانیه جوانتر است زیرا وی در سرعتی بسیار بالا در مدار حرکت کرده است و کم سن تر بودن نسبت به بقیه به معنی جهش به آینده و تجربه نکردن زمان حال مشابه با دیگران است.

به گفته وی از جهتی می توان گفت این فضانورد به سوی آینده سفر کرده و دوباره بازگشته است!

“گات” می گوید نیوتن باور داشت زمان پدیده ای جهانی است و تمامی ساعتهای جهان‌ به صورت یکسان حرکت می کنند.

نظریه‌ی اینشتین

اکنون با توجه به نظریه نسبیت خصوصی اینشتین می توان گفت سفر به آینده امکان پذیر است. با در نظر گرفتن نظریه گرانش اینشتین، قوانین فیزیک از منظری که امروز آنها را درک می کنیم نشان می دهند حتی سفر در زمان به سوی گذشته نیز امکانپذیر است؛ اما برای مشاهده امکان این سفر باید قوانین جدید فیزیکی در سطح کوانتمی فراگرفته شوند. درک این قوانین نیز با استفاده از ذره ای فلزی و بسیار کوچک و کاسه ای مخروطی شکل آغاز شده است.

در واقع فیزیکدانان دانشگاه کالیفرنیا با ابداع خود مقیاس ماشینهای کوانتمی را به ابعاد بزرگتری تغییر دادند. بر اساس گزارش فاکس نیوز، مسئله بعدی فراگرفتن چگونگی کنترل ماشینهای کوانتمی و استفاده از آنها برای اجسام بزرگتر است. در این صورت شاید بتوان با دستکاری تنها چند الکترون کوچک به جهان موازی دست پیدا کرد.

اطلاعات بیشتر درمورد جهان موازی در https://go2tr.com/mag/everything-about-the-parallel-universe/