تکنسین اتاق عمل-معرفی کامل رشته و تیپ های شخصیتی مناسب این رشته

تکنسین اتاق عمل چه کارهایی را انجام می‌دهد؟

تکنسین اتاق عمل کمک های لازم را در اتاق عمل به جراحان کرده و دستیار آنها در هنگام عمل جراحی است.او در اتاق عمل باید لباس های خاص و استریل شده بپوشد. ساعات زیادی را باید ایستاده و در کنار یک گروه پزشکی که معمولا شامل جراحان، پرستاران و متخصصان بیهوشی می شود کار کند.
وظیفه آماده کردن وسایل جراحی و استریل و اداره اتاق عمل بر عهده تکنسین اتاق عمل می باشد. معمولا تکنسین های اتاق عمل به عنوان سیرکولر(فرد غیر استریل می باشد و احتیاجات ضروری را در حین جراحی فراهم می کند و حق نزدیکی به بیمار را ندارد).  اسکراب (فرد استریل می باشد که در یک محیط یک متری در کنار جراح و با همراهی جراح عمل را انجام می دهند) در اتاق عمل فعالیت می کنند.

تکنسین-اتاق-عمل-چه-کارهایی-را-انجام-میدهد
تکنسین اتاق عمل گاهی در کارش در معرض بیماری‌های واگیردار،مناظر،بوها و مواد ناخوشایند قرار می گیرد. باید توان تحمل آنها را داشته باشد.
تکنسین اتاق عمل باید فردی صبور، دقیق و با توان بدنی مناسب باشد. همچنین داشتن آرامش و توان تصمیم گیری درست و سریع در شرایط بحرانی برای تکنسین‌های اتاق عمل ضروری است.
تکنسین اتاق عمل چون مرتبا در کنار جراح است، چیزهای زیادی از او یاد می گیرد. پس به مرور توانایی های زیادی را کسب می کند. بیشتر تکنسین های اتاق عمل در بیمارستان ها و برخی در مراکز عمل های سرپایی مشغول به کار هستند. کار آنها به صورت تمام وقت است.  گاهی در شب ها و روزهای تعطیل به صورت شیفتی باید سرکار خود باشند.
پس اگر به حوزه پزشکی علاقه داشته و در کار دقت و تمرکز زیادی دارید، این شغل برای شما می تواند مناسب باشد.

وظایف تکنسین اتاق عمل

آماده کردن اتاق عمل برای جراحی و کنترل آن از نظر نور کافی، سیستم برق رسانی، درجه حرارت ،رطوبت، پاکیزگی، ایمنی و ….
حفظ یک محیط استریل مناسب در طول جراحی
شمارش اسفنج ها، سوزن ها و تجهیزات قبل و بعد از عمل
کنترل پرونده بیمار قبل از جراحی برای اطمینان از کامل بودن مدارک پزشکی مورد نیاز (مانند اجازه عمل و آمادگیهای عمل، داروهای قبل از عمل، عدم داشتن وسایل مصنوعی و زیور آلات و …)
ضدعفونی کردن دست و بازو و کمک به تیم جراحی در ضد عفونی کردن دست و بازو و پوشیدن دستکش، ماسک و لباس جراحی
فراهم کردن کمک فنی به جراح، پرستار جراحی و دکتر بیهوشی
آماده کردن بیماران برای جراحی، شامل قرار دادن بیمار بر روی میز جراحی و پوشاندن آنها با پارچه استریل جراحی برای پیش گیری از ابتلا و انتقال بیماریها
مراقبت از نمونه های آزمایشگاهی برخی از جراحی ها و فرستادن آنها به آزمایشگاه
کمک در استریل و پانسمان کردن نهایی بیمار
انتقال بیماران به اتاق ریکاوری پس از عمل
تهیه گزارش از فرآیند جراحی

تحصیلات مورد نیاز و چگونگی ورود به شغل تکنسین اتاق عمل

فارغ التحصیلان رشته اتاق عمل می توانند وارد این شغل شوند. اگر فردی با شناخت و علاقه وارد این شغل شود، می تواند بسیار در آن پیشرفت کرده و موفق شود. در صورت پشتکار و تلاش بیشتر می تواند به موقعیت های شغلی بهتری مانند سرپرستار اتاق عمل، مدیر اتاق عمل و … برسد.

در سراسر دنیا برنامه آموزش تکنسین اتاق عمل به دو صورت ارائه می شود.
در حالت اول دانش آموختگان رشته ی کارشناسی پرستاری پس از کسب مدرک کارشناسی در یک دوره ی ۱ ساله تا ۲ ساله برای ورود به اتاق عمل آموزش می بینند.
در حالت دوم در مقطع کاردانی آموزش های عمومی اتاق عمل را گذرانده و برای ایفای نقش فرد سیرکولر و اسکراب آماده می شوند.
با نگاهی به استانداردهای این انجمن برای ایفای نقش اسکراب , تکنولوژیست اتاق عمل باید در سه سطح آموزش ببیند.
در سطح اول فرد برای عمل های عمومی آماده می شود. در سطح دوم برای ایفای نقش در عمل های تخصصی و فوق تخصصی. در سطح سوم فرد توانمندی های لازم تئوری و عملی را در حوزه ی مدیریتی به دست خواهد آورد.
با رشته هوشبری که یکی دیگر از رشته‌های مربوط به اتاق عمل است بیشتر آشنا شوید…paramedical.abzums.ac.ir/…/معرفی-رشته-هوشبری

چه شخصیت هایی مناسب شغل تکنسین اتاق عمل هستند؟

در انتخاب یک شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.
به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند . نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند.

 تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما سه دسته‌اند:

واقعگرا: مشاغل واقعگرا غالبا شامل فعالیت های کاربردی و عملی می باشند. آنها اغلب در ارتباط با دنیای واقعی، مواد یا ماشین ها هستند. اغلب کار در بیرون است و زیاد درگیر کاغذ بازی یا کار در کنار دیگران نیست.
اجتماعی: مشاغل اجتماعی اغلب درگیر کار، ارتباط و آموزش دیگران است. این مشاغل اغلب شامل کمک و ارائه خدمت به دیگران است.
قراردادی: این گونه شخصیت ها تمایل به دنبال کردن رویه های تنظیم شده و انجام کارهای روتین دارند. این مشاغل می تواند شامل کار با اطلاعات جزئیات بیش از ایده ها باشند.در این شغل معمولا یک خط واضح معتبر برای دنبال کردن وجود دارد.

درسهای دوره دانشگاه

تکنیک اتاق عمل عمومی، فن پرستاری، فیزیولوژی، تشریح، شیمی آلی و بیوشیمی، بهداشت فردی و همگانی، انگل‌شناسی و میکروب‌شناسی، داروشناسی عمومی و تخصصی، جراحی عمومی و تخصصی، اصطلاحات پزشکی و اصطلاحات رایج در اتاق عمل، کارآموزی عمومی، جراحی زنان و زایمان، بیماری‌های داخلی، آسیب‌شناسی، فیزیک پزشکی و کاربرد آن در اتاق عمل، خون‌شناسی و انتقال خون، بیهوشی، روش‌های احیاء قلبی و ریوی، روانشناسی، کارآموزی در عرصه.