علوم آزمایشگاهی-معرفی کامل رشته به همراه دروس آن-بازار کار و ادامه تحصیل

رشته ی علوم آزمایشگاهی

رشته ی علوم آزمایشگاهی (Medical laboratory sciences) یکی از شاخه های علوم پزشکی است.این رشته از جمله رشته هایی است که تاثیر بسزایی در بهداشت و کاهش هزینه های درمانی دارد. با رشته فوریت های پزشکی در وبسایت فرازدانش آشنا شوید: https://farazdanesh.com/medical-emergency-discipline/

علوم-آزمایشگاهی

جایگاه خاص این رشته در بین رشته های علوم پزشکی به دلیل نقش آن در تشخیص و درمان و پیشگیری وپیگیری بیماری های مختلف است.بیشتر سر و کار این رشته با آنالیز آزمایشگاهی خون و مایعات و بافت های بدن انسان است. فارغ التحصیلان این رشته با آزمایش های مختلف بیوشیمیایی و هماتولوژی می توانند پزشک را در انجام تشخیص درست وحتی در درمان یاری کنند. متقاضیان این رشته باید توجه داشته باشند این رشته بیشتر با تشخیص سر و کار دارد و برخورد با بیمار در این رشته نسبت به سایر رشته ها کمتر است.

مهارت‌های مورد نیاز برای رشته علوم آزمایشگاهی

در این رشته خصوصاً در مقطع کاردانی,افرادی که در کار عملی شرکت کنند و نسبت به آزمایش های ادرار و مدفوع و همچنین بوهای نامطلوب حساسیت زیادی نداشته باشد می توانند ادامه تحصیل دهند.

همچنین لازم است که دانشجو به درس شیمی و زیست علاقه مند باشد.

رشته علوم آزمایشگاهی در ایران تا مقطع دکترا به صورت ناپیوسته تدریس می شود.

فردی که از دانشگاه فارغ التحصیل می شود میتواند خون بگیرد همچنین با زمینه‌های خون شناسی، ایمنی شناسی، بیوشیمی بالینی، ژنتیک، بافت شناسی، باکتری شناسی، انگل شناسی و قارچ شناسی آشنا است.

نقش و وظایف

دانش آموختگان رشته علوم آزمایشگاهی با نمونه‌ برداری از نمونه‌های بیولوژیک مانند خون، ادرار و مدفوع و … و آماده‌سازی نمونه‌ها و آزمایش‌های مختلف بیوشیمی، هماتولوژی، میکروبیولوژی و … سر و کار دارد.

همچنین می‌تواند آزمایش‌های تخصصی هورمون شناسی، ایمونولوژی و سایر تست‌های تخصصی را انجام دهد و مسؤول بخش‌های مختلف یک آزمایشگاه تشخیص طبی مانند بخش نمونه‌برداری، بیوشیمی، هورمون شناسی، ایمونولوژی و…

۱- خواندن نام کامل و کوتاه کلیه آزمایشات تشخیصی روتین واختصاصی در نسخ پزشکان
۲- انجام صحیح خونگیری و نمونه گیری و رعایت شرایط لازم برای هر آزمایش
۳- داشتن اطلاعات کافی از آزمایشات اورژانس
۴- مراقبت از بیمار در حین نمونه گیری و پس از آن
۵- رعایت کلیه اصول اخلاقی و بهداشتی در حین نمونه گیری
۶- کنترل شرایط بیمار از نظر آمادگی های قبل از نمونه گیری (شامل ناشتا بودن )
۷- رعایت نمودن زمان صحیح انجام هر آزمایش وشرایط نگهداری وذخیره نمونه ها
۸- انجام آزمایشات اورژانس وگزارش سریع آن به مسئول فنی آزمایشگاه
۹- انجام کلیه آزمایشات روتین و اختصاصی بطور دقیق وصحیح با همکاری کارشناسان
۱۰- بررسی وکنترل نتایج بدست آمده برای حصول اطمینان وتطبیق با سیر نتایج آزمایشات هر بیمار
۱۱- اعمال روشهای کنترل کیفی وثبت نتایج در دفاتر مخصوص و رسم نمودارها
۱۲- ارتباط با بیمار و همراهان
۱۳- گزارش آزمایشات به شیوه مناسب به مسئول فنی آزمایشگاه

دروس‌ پایه علوم آزمایشگاهی‌:

فیزیک‌ عمومی‌، فیزیک‌ کاربردی‌، شیمی‌ عمومی‌، بیوشیمی‌ عمومی‌، فیزیولوژی‌، زیست‌شناسی‌، آناتومی‌.

دروس‌ تخصصی‌ علوم آزمایشگاهی:

مقدمات‌ علوم آزمایشگاهی، شیمی‌ و میکروبیولوژی‌ مواد غذایی‌، زبان‌ تخصصی‌، انگل‌ و حشره‌شناسی‌ پزشکی‌، قارچ‌شناسی‌ پزشکی‌، ویروس‌شناسی‌ پزشکی‌، ایمنی‌ و سرم‌شناسی‌، باکتری‌شناسی‌ پزشکی‌، خون‌شناسی‌، بانک‌ خون‌، بیوشیمی‌ بالینی‌، بافت‌شناسی‌، آسیب‌شناسی‌ پزشکی‌، کارآموزی‌.

بازار کار در ایران

رشته علوم آزمایشگاهی نیز مانند بیشتر رشته های گروه علوم پزشکی بازار کار مناسبی دارد و فردی که در این رشته تحصیل می کند می تواند به شاغل شدن در بیمارستانها آزمایشگاهها و مراکز درمانی امیدوار باشد.

مراکزی که میتوانند مشغول به کار شوند:

آزمایشگاه‌های بالینی بیمارستان های دولتی و خصوصی
آزمایشگاه‌های مراکز بهداشتی درمانی
آزمایشگاه‌های تشخیص طبی خصوصی و غیر خصوصی
انستیتوها و مراکز تحقیقاتی و آموزشی
کارخانه‌های تولید وسایل و مواد آزمایشگاهی
شرکت های پخش فراورده‌های بیولوژیکی و آزمایشگاهی
پزشکی قانونی
سازمان انتقال خون

ادامه تحصیل

فارق التحصیلان مقطع کارشناسی علوم آزمایشگاهی می توانند از طریق آزمون کارشناسی به کارشناسی ارشد در گرایش‌های زیر ادامه تحصیل دهند :

بیوشیمی بالینی، خون شناسی، انگل شناسی، میکروب شناسی، قارچ شناسی، ویروس شناسی، ژنتیک انسانی، ایمونولوژی، بیوتکنولوژی، فیزیولوژی، سم‌شناسی، حشره شناسی پزشکی، نانوتکنولوژی پزشکی، فیزیک پزشکی و سایر رشته هایی که طبق مصوبات مجوز ادامه تحصیل در آن را دارد.

فارق التحصیلان کارشناسی ارشد علوم آزمایشگاهی با شرکت در آزمون کارشناسی ارشد به PHD می توانند در گرایش‌های مذکور شرکت نمایند. باید اشاره کرد که رشته علوم آزمایشگاهی در کشور ما تا مقطع کارشناسی به صورت ناپیوسته دانشجو پذیرش میشد (اما از سال ۱۳۸۷ اولین دوره کارشناسی پیوسته پذیرش شد و تا کنون ادامه دارد) و پس از آن فرد می تواند در دیگر گرایش‌های این رشته اعم از بیوشیمی وهماتولوژی و غیره ادامه تحصیل دهد.

اطلاعات بیشتر در: fa.wikipedia.org/wiki/علوم_آزمایشگاهی