فوریت های پزشکی-معرفی کامل رشته و توانایی های لازم برای انتخاب آن

تاریخچه رشته و پیشرفت‌های آن

رشته فوریت های پزشکی به عنوان یک حیطه حرفه ای از دهه ۱۹۶۰ میلادی در آمریکا پایه گذاری شده و پس از گذشت نیم قرن پیشرفت قابل توجهی در این رشته صورت گرفته است.

در ایران نیز به دنبال فروریختن سقف فرودگاه مهرآباد در سال ۱۳۵۳ و راه اندازی اولین مرکز اورژانس پیش بیمارستانی تربیت نیروهای لازم جهت اشتغال در اورژانس به صورت غیر آکادمیک آغاز گردید.

فوریت-های-پزشکی-تاریخچه-رشته

در ابتدا داوطلبان با گذراندن دوره های کوتاه مدت و اغلب ۶ ماهه به ارائه خدمت در پایگاه های اورژانس پیش بیمارستانی می پرداختند. تا سال ۱۳۷۹ متأسفانه در روند آموزش نیروها جهت اشتغال در اورژانس ۱۱۵ پیشرفت شایان ذکری رخ نداد. تا اینکه در سال ۱۳۷۹ برنامه درسی دوره کاردانی رشته فوریت های پزشکی در مقطع کاردانی تصویب و پذیرش دانشجو از طریق کنکور سراسری صورت گرفت.

از رشته فوریت‌های پزشکی چه اطلاعاتی دارید؟

اگر از تنوع لذت برده و می خواهید در حوزه پزشکی و سلامت کار کنید، این شغل می تواند برای شما مناسب باشد.

امدادرسانی به بیماران و  نیازمندان در شرایط بحرانی در فطرت و نهاد تمامی انسانها وجود دارد و لزوم وجود موسسات امدادرسانی در چنین شرایطی از ضروریات عملکرد مناسب در هر جامعه ای می باشد.

اورژانس یکی از مهم ترین و اصلی ترین واحدهای امدادرسانی در هر کشوری به حساب می آید. تکنسین فوریت های پزشکی (اورژانس) فرد آموزش‌دیده‌ای است که معمولاً همراه آمبولانس برای ارائه خدمات اولیه درمانی به کمک بیمار یا شخص مصدوم می‌شتابد یا در بخش اورژانس برای ارائه کمک‌های اولیه حضور دارد.

از وظایف امداد سریع،ارائه خدمات درمانی اولیه پزشکی پیش بیمارستانی و کمک رسانی به مصدومین، بیماران و مجروحین اورژانسی و انتقال آنان به مراکز درمانی در کمترین زمان ممکن با هدف کاهش مرگ و میر، نقص عضو و آسیب را بر عهده دارند.

توانایی‌های لازم

تکنسین فوریت پزشکی به صورت تیمی کار می کند. او با وضعیت های مختلف از جراحات سطحی تا صدمات جدی ناشی از تصادفات و بلایای طبیعی روبرو است. وظیفه او ارائه مراقبت ها و درمان های فوری است. پس از رسیدن نزد بیمار باید وضعیت او را بررسی و برای انجام بهترین کار تصمیم بگیرد.

اورژانس ها به صورت شبانه روزی و همه روزه کار می کنند. بنابراین ساعت کاری متخصصان فوریت های پزشکی به صورت تمام وقت است و شیفت های کاری در شب ها و روز های تعطیل را نیز شامل می شود.

متخصص فوریت های پزشکی در هنگام کار باید لباس فرم پوشیده و توان بدنی خوبی داشته باشد.همچنین باید آماده رویارویی با افراد مختلف را داشته باشد. لازم به ذکر است این شغل در کشور ما فقط مختص آقایان می باشد.

 

وظایف متخصص فوریت های پزشکی

معاینه و ارزیابی کلی وضعیت بیمار
برقراری ارتباط با مرکز اورژانس و پزشک مشاور و دریافت راهنمایی و دستورات او
استفاده از روش های و تجهیزات پیشرفته برای رفع مشکلات حاد بیمار مانند تنگی نفس، ایست قلبی و …
انجام روش های جراحی اولیه مانند قراردادن لوله تنفسی
استفاده از دارو و انجام تزریقات در صورت لزوم
پانسمان کردن و مراقبت از اعضای شکسته شده
کنترل مداوم علائم حیاتی بیمار از جمله نبض، تنفس، فشارخون و غیره
تعیین سطح هوشیاری بیمار
حضور مداوم در کنار بیمار در آمبولانس
رساندن بیمار به بیمارستان و مراکز درمانی در صورت نیاز
دادن اطلاعات کامل از وضعیت بیمار به بیمارستان یا مرکز درمانی
کنترل موجودی تجهیزات و دارو های موردنیاز در آمبولانس ها
تهیه گزارشات کاری روزانه

درس‌های این رشته در طول تحصیل:

دروس پایه:

تشریح و فیزیولوژی، میکروب‌شناسی و انگل‌شناسی ، بهداشت عمومی، زبان تخصصی.

دروس اصلی:

داروشناسی، فرایند عملیات و اطلاعات فنی، نشانه‌شناسی و معاینات بدنی، جابه‌جایی و حمل بیمار، اخلاق و مقررات حرفه‌ای، آشنایی با سازمان‌های امدادی، بهداشت روانی و فوریت‌های روان‌پزشکی، فوریت‌ پزشکی در بلایا، کلیات پزشکی.

دروس تخصصی:

احیای قلبی ـ ریوی، اختلالات سیستم قلبی ـ عروقی، شکستگی‌ها و دررفتگی‌ها، مسمومیت‌ها و گزیدگی‌ها، فوریت‌های پزشکی در شرایط خاص، خونریزی‌ها، کاهش سطح هوشیاری، سوختگی، سرمازدگی و گرمازدگی.

فرصت های  شغلی فوریت های پزشکی

تکنسین های فوریت های پزشکی می توانند در مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی(اورژانس) در سراسر کشورمشغول به کار شوند. همچنین می توانند در آمبولانس‌های خصوصی یا در سازمان‌های مشابه آن مشغول به کار شوند و با تلاش و کسب تجربه بیشتر می توانند به رده های مدیریتی و نظارتی سیستم فوریت های پزشکی دست پیدا خواهد کرد.

از آنجا که بخش اورژانس یکی از اصلی ترین ، ضروری ترین و مهمترین واحدهای امدادرسانی در کشور به شمار می آید و وجودش همیشه برای جامعه ضروری و غیر قابل اجتناب  است، بازارکار مناسبی نیز در شغل تکنسین فوریت های پزشکی پیش بینی می شود.

نکته:

فارغ التحصیلان رشته های پرستاری و اتاق عمل نیز می توانند با گذراندن دوره های آموزش فوریت های پزشکی و کسب توانایی ها و قابلیت های مورد نیاز این حرفه و اخذ مدرک فوریت های پزشکی شرایط ورود خود به این عرصه را فراهم آورند .

اطلاعات بیشتر: