شباهت ریاضیات و زندگی اجتماعی-کاربرد های ریاضی در زندگی روزمره

علم همانند لقمه گرفتن از سفره طبیعت است و ریاضیات انعکاس دنیای واقعی در ذهن انسانهاست.

علوم ریاضیات زیباترین زبان برای توصیف طبیعت و روابط بین پدیده‌های طبیعی است.رابطه جالی هنر و ریاضیات را ببینید: https://farazdanesh.com/mathematics-and-art/

زندگی اجتماعی و ریاضیات چه تشابهی با هم دارند؟

زندگی ما یک تابع ریاضی است و از قوانین آن تبعیت می کند. با اینکه ریاضیات تنها علمی است که توسط بشر ایجاد شده و علمی منطقی است ، نه مشاهداتی و تجربی ، اما همگان می دانند که تقریباً قوانین تمامی علوم طبیعی و قوانین مربوط به حرکات اجرام آسمانی و گذر زمان و سایر قوانین طبیعت هریک به نوعی از قوانین ریاضی تبعیت  می کنند. چرا که ریاضیات نیز خود آفریده پنهان خداوند در بطن طبیعت است.

همیشه تابع وابسته به متغیر خود است, بنابراین اتفاقاتی که در زندگی برای ما می افتند به طور مستقیم وابسته و نتیجه ی کارهایی هستند که ما در زندگی خود انجام میدهیم.

بنابراین وجود اختیار در انسان به این وجه و به صورت ریاضی قابل اثبات است.

آیا میدانستید در ساخت تخت جمشید از عدد پی استفاده شده؟

مهندسان هخامنشی در ساخت سازه های سنگی و ستون های مجموعه تخت جمشید که دارای اشکال مخروطی هستند، از این عدد استفاده می کردند.
عدد پی( ۳.۱۴)در علم ریاضی از مجموعه اعداد طبیعی محسوب می شود. این عدد از تقسیم محیط دایره بر قطر آن به دست می آید. کشف عدد پی جزو مهمترین کشفیات در ریاضیات است. عده زیادی، مصریان و برخی دیگر، یونانیان باستان را کاشفان این عدد می دانستند اما بررسی های جدید نشان می دهد هخامنشیان هم با این عدد آشنا بودند.

آیا تفاوتی بین کسانی که ریاضی می‌خوانند و کسانی که نمی‌خوانند هست؟

راجر بیکن فیلسوف انگلیسی در سال ۱۲۶۷ میلادی پاسخ این سوال را چنین داده است:

(کسی که ریاضی نخواند نمیتواند چیزی از بقیه علوم و هر آنچه دراین جهان است بفهمد…چیزی که بدتر است این است که کسانی که ریاضیات نمیدانند به جهالت خودشان پی نمی برند ودر نتیجه در پی چاره جویی بر نمی آیند.)

تاریخچه ارتباط ریاضیات و هنر

در دوران رنسانس ، نقاشان بزرگ ، ریاضی‌دان هم بودند. آلبرتی (۱۴۷۲ – ۱۴۰۴ ) نخستین نیاز نقاش را هندسه می‌دانست. نقاشان و هنرمندان برای جان دادن به تصویرها و القای فضای سه بعدی به آثار خود ، به ریاضیات روی آورند. بنابراین همه نقاشان دوره رنسانس نظیر آلبرتی ، دیودر ، لئوناردو داوینچی ، ریاضی‌دانانی هنرمند یا هنرمندانی ریاضی‌دان بودند.

مدیرت زمان در زندگی انسانها با استفاده از ریاضیات:

شاید با خود بگویید ریاضیات چه ربطی به ساعت و زمان دارد! ولی هر روزمان شامل ۱۴۴۰ دقیقه می باشد که با سرعتی غیر قابل تصور عبور می کنند  و به راحتی ۲۴ ساعت یک روز را تشکیل می دهند.

مطمئن باشید شبانه روز ۲۴ ساعت نیست بلکه هزار و چهارصد و چهل دقیقه گرانبهاست. البته حق میدهیم که معمولا برای سنجش چیزهای بسیار مهم و حساس از معیارهای کوچک استفاده می کنند. تا حالا دیده اید برای سنجش طلا از باسکول استفاده کنند! خـوب معیار سنجش واحد های مهم زمان نباید واحد های بزرگ ساعت باشد بلکه دقیقه است.

ریاضیات باید از جنبه های زیر مورد بررسی قرار گیرد :

الف- مانند یک ابزار:یعنی از دید کاربردی که ارزش و ضرورت آن روز به روز در جوامع کنونی بیشتر احساس می شود.

ب-مانند یک زبان : یعنی وسیله ای برای نمایش دانش ، توصیف ، تجزیه و تحلیل و انتقال آن که ضرورت آن بخاطرگنگ و نارسا بودن زبانهای معمولی غیر قابل انکار است.

ج-مانند یک زمینه تربیتی : به منظور پرورش و نظم فکری و بالا بردن قدرت اندیشه واستدلال منطقی. ریاضیات پیش آهنگ دانش هاست هر کس که می خواهد درست بیندیشد و بهتر فکر کند ناگزیر است که با ریاضیات آشنا شود.

امروزه ریاضیات بیش از پیش و به نحو شگرفی در حریم سایر علوم نفوذ کرده است و نه فقط علوم نجوم و فیزیک و شیمی تحت انضباط آن درآمده‌اند بلکه اصولاً ریاضیات دانش مطلق و روح علم شده است.

هیچ دانسته ی بشر را نمی توان علم نامید، مگر اینکه از طریق ریاضیّات توضیح داده شده و ثابت شود . ( لئو ناردو داوینچی)