دیدگاه ها نسبت به رشته ریاضی فیزیک-رشته های پرطرفدار ریاضی فیزیک

معمولا در مورد شغل های ریاضی فیزیک می‌شنوید که برای ورود به این رشته باید یک سری پیش‌نیازها مانند علاقه به کار با اعداد و فرمول‌ها، توانایی تجسم ذهنی بالا و علاقه به درس‌های این رشته مثل ریاضی و فیزیک را داشته باشید.. جدا از این‌که این رشته برای چه کسانی مناسب است آیا واقعا همه چیز به همینجا ختم می‌شود؟ آیا برای انتخاب رشته و ورود به مشاغل مربوط به رشته ریاضی و دیگر رشته‌ها تنها دانستن همین نکات سطحی کفایت می‌کند؟

ریاضی-فیزیک-بخوانم؟

به نظر شما چه رشته‌ای باید بخوانیم؟ریاضی یا تجربی؟

در واقع دلیل انتخاب رشته شما کاملا به خود شما بستگی دارید. این که باید چه پیش‌نیازهایی داشته باشید و آینده‌ی هر رشته چیست و … همگی نکات فرعی هستند که در اکثر موارد هم نادرست هستند. اما به هر حال در دوران دبیرستان انتخاب‌های شما محدود به چند گزینه خاص هست. رشته تحصیلی شما در مقطع دبیرستان لزوما  مشخص کننده شغل نهایی شما نیست.

در مشورت و استفاده از تجربه های دیگران چه چیزهایی را رعایت کنیم؟

یکی از بهترین کارهایی که می‌تواند به شما در انتخاب درست کمک کند، استفاده از تجربیات دیگران در مرحله تحقیق در مورد رشته تحصیلی و آینده شغلی آن است.

مشورت با دیگران می‌تواند به شما کمک کند که شغل های مربوط به رشته ریاضی,تجربی,انسانی و…  را بهتر بشناسید و متوجه شوید که آن رشته ها چه شغل هایی دارند و مهم‌تر از آن تصورات اشتباه خود در رابطه با آینده شغلی رشته مورد نظر خود را کنار بگذارید.

با دیگران صحبت کنید. اما نه با هر کسی. اگر به رشته خاصی مانند مهندسی برق یا مکانیک علاقه‌مند هستید شاید به نظر برسد که صحبت کردن با دانشجویان این رشته می‌تواند به شما کمک کند تا آگاهانه‌تر انتخاب کنید. اما این تصور درست نیست. شاید دانشجویان بتوانند به شما کمک کنند تا بدانید که در رشته ریاضی فیزیک چه شغل هایی وجود دارد و در رشته خاص آن‌ها چه مسیرهایی هست اما مطمئنا نمی‌توانید از یک دانشجوی رشته برق، مشاوره مناسبی برای رشته مهندسی نرم‌افزار یا حتی آینده شغلی رشته مهندسی برق بگیرید, با توجه به کمبود تجربه کاری در رشته خود، نمی‌توانند تصویر درستی از آینده شغلی رشته مورد نظر را به شما بدهند.

سعی بر آن داشته باشید که با فارغ‌التحصیلان رشته مورد نظر خود مشورت کنید. فارغ‌التحصیلانی که چه در زمینه رشته تحصیلی خود مشغول به کار هستند و چه در زمینه‌های دیگر می‌توانند دید بسیار خوبی را به شما بدهند و شما را در گرفتن تصمیم‌ بهتر کمک کنند.

دلایل خودتان را برای ادامه تحصیل مشخص کنید.

مهم‌ترین مولفه در تصمیم‌گیری برای انتخاب رشته، دلایل شما برای ادامه تحصیل است. شاید شما برای گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های خارج از کشور قصد ادامه تحصیل داشته باشید و شاید برای فرار از سربازی و شاید هم برای ساختن آینده شغلی بهتر و رسیدن به درآمد خوب و شغل مناسب. دلایل خود را مکتوب کنید و حداقل با خودتان شفاف باشید. یک مشاور شغلی یا تحصیلی با توجه به درآمد بهتر، ممکن است به شما بگوید که یکی از بهترین شاخه های ریاضی فیزیک, رشته هوافضا است اما اگر هدف شما اپلای کردن باشد با وارد شدن به این رشته متوجه می‌شوید که اشتباه کرده‌اید و شرایط گرفتن پذیرش با این رشته کمی سخت‌تر است.

رشته ریاضی فیزیک فقط محدود به مهندسی نیست!!!

درست است که برای ورود به رشته‌های مهندسی بهتر است که رشته ریاضی فیزیک را انتخاب کنید و رشته‌های مهندسی بر اساس تصور عموم از شغل ‌های پردرآمد رشته ریاضی به حساب می‌آیند و به نظر برخی هم کارهای رشته ریاضی محدود به همین مهندسی می‌شود, اما باید این را هم در نظر داشته باشید که آینده شغلی رشته ریاضی فیزیک تنها محدود به رشته‌های مهندسی نیست.

خوب است بدانید که در سال‌های اخیر اکثر فارغ‌التحصیلان رشته‌های مهندسی در مقطع کارشناسی ارشد یا فوق لیسانس خود وارد رشته‌های اقتصاد و مدیریت کسب و کار یا MBA می‌شوند. علاوه بر این رشته‌هایی از جمله حسابداری و آمار و مدیریت مالی و … هم بخشی از رشته‌هایی است که دانش‌آموزان رشته ریاضی فیزیک می‌توانند در دانشگاه به تحصیل در این رشته‌ها بپردازند.

بد نیست بدانید که در اغلب کشورهای پیشرفته دنیا هم رشته تحصیلی شما لزوما ارتباطی با آینده شغلی شما ندارد. هرچند بهتر است که در رشته‌ای تحصیل کنید که می‌توانید در آن کار مناسبی را هم پیدا کنید تا دچار اتلاف وقت و هزینه نشوید. پس در انتخاب رشته در نظر داشته باشید که بهتر است بیش از حد به خودتان سخت نگیرید و با مشورت دیگران و استفاده از تجربیات آن‌ها مسیری را برای خود انتخاب کنید که از آن لذت ببرید.

حتما در نظر داشته باشید در هر رشته‌ای که وارد دانشگاه شدید، بیشتر از عنوان رشته، به این توجه کنید که باید صاحب مهارت باشید. در بازار کار امروز صرفا داشتن مدرک، شما را به شغل مناسب نمیرساند و بدون مهارت، بیکار می‌مانید.

اگر به نظرتان میرسد که یادگیری مهارت کار سختی است و تلاشهای گذشته شما برای یادگیری (مثل زبان انگلیسی یا یک نرم‌افزار) به شکست منجر شده، باید پیش از هر چیز یادگرفتن را یاد بگیرید.

در پایین به لیستی از رشته های پرطرفدار دانشگاهی, (ریاضی فیزیک) اشاره می‌کنیم:

لیست رشته‌های پرطرفدار ریاضی فیزیک رتبه‌های زیر ۵۰۰۰

مهندسی برق
مهندسی مکانیک
مهندسی کامپیوتر: https://farazdanesh.com/computer-engineering/
مهندسی عمران
مهندسی شیمی
مهندسی صنایع
مهندسی هوافضا
مهندسی معماری
مهندسی مواد و متالورژی : https://farazdanesh.com/materials-engineering/
مهندسی نفت
مهندسی پزشکی
علوم کامپیوتر
فیزیک
ریاضیات و کاربردها
مهندسی پلیمر: https://farazdanesh.com/polymer-engineering/
ریاضی
مهندسی شهرسازی : https://farazdanesh.com/urban-engineering/
مهندسی ساخت و تولید
مهندسی دریا https://farazdanesh.com/sea-engineering/
مهندسی نقشه برداری
آموزش ابتدایی
مهندسی انرژی
مدیریت
شیمی
علوم مهندسی
اقتصاد
دکتری پیوسته و بیوتکنولوژی
روان‌شناسی
حسابداری : https://farazdanesh.com/accounting/
فیزیک مهندسی
مهندسی راه آهن : https://farazdanesh.com/railway-engineering/
مهندسی معدن
ایمنی صنعتی
معماری داخلی
مهندسی ماشین‌های صنایع غذایی
مهندسی نساجی