ادبیات رو چطور ۱۰۰ بزنیم؟-نکات تستی ویژه برای درس ادبیات

ادبیات کنکور

ادبیات اولین درس در دفترچه عمومی همه ی رشته های آزمایشی است که دارای  ضریب ۴ و دارای ۲۵ تست است که ۱۸ دقیقه زمان برای پاسخ دهی به تست های این درس مهم زمان دارید یعنی برای هر تست حدود ۴۳ ثانیه وقت دارید.

ادبیات-کنکور

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مهارت های تست زنی و ترس از تست زنی مقاله زیر را در وبسایت فراز دانش ببینید:

https://farazdanesh.com/fear-of-testing/

اطلاعاتی در مورد میانگین درصد ادبیات در کنکورهای اخیر

اگر می خواهید اهمیت درس ادبیات را در کنکور سراسری بیشتر درک کنید بهتر است به میانگین درصد این درس در کنکور های اخیر نگاهی بیندازید.در کنکور ۹۴ تجربی بیش از نیمی از داوطلبان در ادبیات درصدی کمتر از ۲۰ درصد را کسب کرده بوده اند … یعنی اگر داوطلبی در کنکور ۹۴ تجربی ، ادبیات را بالای ۵۰ درصد میزد می توانست جزو ۰.۳ درصد رتبه برتر در درس ادبیات قرار بگیرد که با توجه به ضریب بالای این درس ، نمره تراز دروس عمومی وی شدیدا افزایش می یافت.

ادبیات شامل چند قسمت است؟

۱- بخش لغات

تست های لغات اولین سوالات درس ادبیات هستند که با انها روبرو می شوید.
اما چه لغاتی در کنکور سراسری مد نظر طراحان هستند؟
لغات ستاره دار که در آخر کتاب آمده اند ، توضیحات آخر هر درس و لغات مهمی که ستاره دار نیستند ولی در کنکور مطرح شده اند

روش مطالعه لغات

۱-ابتدا لغات را بصورت روزنامه وار مطالعه کنید.
۲-در مرحله ی دوم لغات را به صورت دسته های ۱۰ تایی به دقت بخونید . توجه داشته باشید که حتما تمامی معانی یک لغت را بلد باشید.
۳-بعد از تموم شدن ۳ دسته ی ۱۰ تایی از لغات ، قبل از شروع دسته بندی های بعدی یک نیم نگاهی به لغات قبلی بندازید و لغاتی که فراموشتان شده را حتما علامت گذاری کنید.
۴-هر هفته یک بازه ی زمانی کوتاه را برای مرور لغات بخصوص لغات علامت دار اختصاص دهید تا فراموش نکنین.

منابع تست زنی لغات

بهترین ، اولین و آخرین منبع تستی چه برای لغات و چه برای بقیه مباحث ادبیات ، تست های سراسری کنکور های اخیر است لذا حتما از کنکورهای سراسری تست زنی داشته باشید. بعد از مطالعه کامل لغات ، تست های سراسری را به صورت دوره ای کار کنید تا به تسلط و سرعت در تست زنی لغات برسید.

۲-بخش املا

بهترین منبع کمک آموزشی برای مطالعه املا ، نشر دریافت لغت و املا می باشد چرا که خیلی مبتکرانه و فوق العاده تدریس شده که واقعا نیازی به دستورالعمل دیگری ندارد . شما می توانید با یک برنامه ریزی دو هفته ای این کتاب را کامل بخوانید و با خیال راحت ۸ درصد را به درصد ادبیات خود اضافه کنید.

نکاتی در مورد مطالعه املا

۱- حتما گروه واژگان زبان فارسی تمرین شوند.( توصیه میشه یکی دیکته بگه !)
۲- به هنگام خوندن لغات ،واژگانی که اهمیت املایی دارند ، یادداشت و تمرین کنید.
۳- دفترچه ای را برای لغات مهم و اشتباهات متداول در تست زنی را در آن بنویس.
۴- برای تست زنی بهترین و کامل ترین منبع تستی از کنکور۸۸ به بعد است که برای رسیدن به تسلط در این مبحث واقعا کفایت می کند.

۳-بخش تاریخ ادبیات

شاید این مبحث در ابتدا براتون سخت و خسته کننده باشه ولی بعد از کمی مطالعه خودتون متوجه میشید که آسون ترین و راحترین مبحث درس ادبیات هست که زود بازده است.
توضیحات بالای هر درس ، درآمدها ، اعلام ، خودآزمایی ها و بیاموزیم ها منابع طرح تست برای تاریخ ادبیات است . خوشبختانه تست های ادبیات تا حدودی تکرار هم دارند لذا توصیه میشود به هیچ عنوان تست زنی تاریخ ادبیات فراموش نشود.

روش مطالعه تاریخ ادبیات

۱-کتاب درسی را به چند قسمت تقسیم کنید ( بهتره ۳ یا ۴ قسمت بشه .مثلا ۳ تا قسمت ۸ درسه که جمعا بشن ۲۴ درس)
۲- در برنامه اول توضیحات بالای هر درس ، درآمدها ، بیاموزیم ها و خود آزمایی های قسمت اول را به طور کامل بخوانید.
۳-در برنامه بعد قبل از مطالعه قسمت بعدی ، قسمت اول را دوره کنید و اشکالات خود را یادداشت کنید. بعدش قسمت دوم را هم مطالعه کنید و همینجوری با همین روند ادامه بدین…

بهترین منابع مطالعه و تست

توصیه میشه برای مطالعه تاریخ ادبیات فقط از کتاب درسی استفاده کنید.
و اما حال نوبت به تست زنی مبحث تاریخ ادبیات مییرسه که تست زنی از کنکورهای سراسری سال ۹۰ به بعد کفایت میکنه .حتما دقیق بررسی شوند.

نکاتی در مورد مطالعه تاریخ ادبیات

۱- حتما از تکنیک رمزگردانی ، سر واژه سازی و تصویر سازی ذهنی برای مطالعه تاریخ ادبیات استفاده کنید .این تکنیک عالیه از دست ندین!
۲- طراحان به چند تا از شعرا و نویسنده ها علاقه ی زیادی دارند و هر سال ازشون تست میارن ، پس این بخش جزو مباحث تست خیز در کنکور هست . از شاعرا و نویسنده ها غافل نشین!

۴-بخش آرایه های ادبی

مباحث حفظی درس  تموم شد و مباحث از اینجا به بعد بیشتر جنبه ی مفهومی دارند . آرایه های ادبی یکی از قسمت های مفهومی ادبیات است که خیلی از داوطلبان به خاطر سخت بودن تشخیص و نوع خاص تست هاش ازش رد میشن و نمی خوننش . پس با یک روش مطالعه تکنیکی و حرفه ای به راحتی می توانید بر این مبحث مسلط بشید و درصد  خود را افزایش دهید.

روش مطالعه آرایه های ادبی

۱- اول هر آرایه رو خوب مطالعه کن و یاد بگیر چیه ؟ توصیه می شود بعد از مطالعه ۵ تا تست آسون تالیفی برای آرایه مورد نظر کار کنید تا مطلب کامل جا بیافته.
۲- برای هر آرایه باید یک مثال حفظ باشین ( مثلا وقتی گفتن استعاره ، سریع یه بیت براش بگی).
۳-مرحله بعدی تمرین روی بیت ها کتاب درسی است . شروع کنید خط به خط کتاب را بخوانید و تمام آرایه های کتاب را علامت گذاری کنید ولی حفظ نکنید چون ابیات کنکور از کتاب نیستن!
۴- بعد از تمرین روی کتاب نوبت می رسد به تست ! مطمئن باشید اول کار سخت است ، ولی نباید امیدتونو از دست بدین … تجربه نشون داده که با تمرین و تکرار به راحتی می توان از پس تست های آرایه برآمد. بهترین روش تست زنی آرایه این است که هر شب تا ۵ تست با تحلیل کار شوند. بعد از یک ماه اثر این تکنیک را خواهید دید که عالی است.

۵-بخش زبان فارسی

تکنیکی ترین مبحث ادبیات ، زبان فارسی است که خیلی راحت می توان با تمرین و تکرار و نیز تیپ شناسی تست ها به تسلط برسید. در زبان فارسی پنج مبحث زیر مبیشتر مورد توجه طراحان هستند . درواقع تست خیز اند و میتوان گفت همه ی تست ها از این مباحث مطرح می شوند :
۱- واج -تکواژ-واژه
۲-گروه اسمی
۳-گروه فعلی
۴- نوع واژه ( مشتق -مرکب)
۵- ویرایش
در برخی کنکورهای سراسری دیده شده که از مباحث حفظی دیگر مثل واژگان دخیل عربی نیز تست طرح شده. ولی مباحث اصلی فوق بیشتر تست خیز هستند.

بهترین روش مطالعه زبان فارسی:

۱-برای مطالعه زبان فارسی می توان از جزوه ی دبیرتان استفاده کنید.

۲-بعد از مطالعه درسنامه ، برای هر مبحث ، سراغ تست های کنکورهای سراسری بروید و تست ها را به صوت تیپ بندی شده کار کنید.
۳-در تست زنی حتما دچار اشتباهات تکراری می شوید .حتما این ها را یادداشت کنید و قبل از هر آزمون مرور و دوره داشته باشید.

۶- بخش قرابت معنایی

قرابت معنایی شیرین ترین و پر تست ترین بخش ادبیات است که مهمترین مبحث در کنکور می باشد اما خیلی راحت میشه به یک تسلط فوق العاده در این مبحث کلیدی رسید .

روش مطالعه قرابت معنایی

۱-هر بیت از کتاب و بعضی جملات یک مفهوم دارند ( دقت داشته باشید که مفهوم با معنی خیلی فرق داره .مثلا مفهوم یه بیت تقابل عقل و عشقه !)
۲- وقتی داری یک درسو میخونی همه ی مفهوم های درسو استخراج کن و خوب مطالعه کن. ( چون بر خلاف آرایه ، بیت های این قسمت همه از کتاب هستند)
۳- بعد از مطالعه مفاهیم هر درس ، تست های قرابت همون درسو سریعا بزن ( تست های سراسری ، سنجش و تالیفی)
۴-بعد از اینکه چند تا تست برای یک مفهوم زدی به این نتیجه می رسی که :
اغلب بیت های مربوط به یک مفهوم تکراری هستن! و همین باعث میشه با یک سرعت زیاد با تست های قرابت معنایی پاسخ دهید.

 نکاتی در مورد تست های قرابت معنایی:
۱- وقتی روی سوالو میخونی ، سریع مفهوم بیت رو بنویس و دنبال اون مفهوم بین گزینه ها باش… بازی با بیت ها باعث سردرگمی و اتلاف وقت میشه!
۲- در بعضی بیت ها به جای قرابت معنایی ، تقابل معنایی مورد سوال قرار میگیره ! به این نکته دقت داشته باشید.

 

مطالب مرتبط را بخوانید:

https://www.google.com/url