علوم قضایی و دروس این رشته در طول تحصیل-شرایط قاضی شدن بانوان

علوم قضایی

در فرهنگ پربار اسلامی و از جمله در قرآن مجید بر لزوم حکم قضایی، براساس آنچه خدا نازل کرده است، به دفعات تأکید شده است.پس لزوم وجود علوم قضایی مشخص می شود. رعایت این دستور که درقانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نیز مورد اشاره قرار گرفته است، ایجاب می‌کند تا کسانی که تصدی امر قضا را در محاکم کشور بر عهده می‌گیرند ضمن آشنایی با آخرین تحولاتی که در عالم حقوق رخ می‌دهد، تسلط کافی بر منابع فقه اسلامی داشته باشند، به طوری که مستقیماً بتوانند با مراجعه به کتب فقهی، مرجع احکام مربوط را استخراج نمایند.کارشناسی علوم قضایی در جهت دسترسی به این هدف مهم تنظیم شده است و در آن تلاش شده که در عین رعایت دروس عمومی و دروس تخصصی مصوب رشته حقوق، با افزودن تعدادی واحد فقهی در برنامه درسی و تعدادی واحد عربی به عنوان دروس پیش‌نیاز، دانش‌آموختگان تسلط نسبی بر موازین فقهی پیدا کنند.فارغ‌التحصیلان این رشته توانایی‌های لازم را برای تصدی امر قضا در محاکم جمهوری اسلامی ایران پیدا می‌کنند.

علوم-قضایی

علاوه بر این چون دانشجویان علوم قضایی، کلیه‌ دروس تخصصی رشته حقوق را نیز مطالعه می‌کنند،‌ می‌توانند موقعیت‌های شغلی فارغ‌التحصیلان حقوق را نیز داشته باشند. این رشته از هر سه گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی،‌ علوم تجربی و علوم انسانی دانشجو می‌پذیرد. رشته علوم قضایی یکی از رشته هایی است که از طریق کنکور انسانی می توانید انتخاب کنید.معرفی رشته علوم قضایی شامل کاربرد های رشته علوم قضایی است.
همچنین در معرفی رشته علوم قضایی باید به این نکته نیز توجه شود که چه دروسی در رشته علوم قضایی آموزش داده می شود.به این ترتیب داوطلبان کنکور انسانی می توانند، حس بهتری نسبت به رشته انتخابی داشته باشند و آن را با علایق خود بسنجند. به این ترتیب انتخاب رشته مناسب تری صورت می گیرد.

درس‌های علوم قضایی در طول تحصیل

دروس پایه علوم قضایی:

مقدمه علم حقوق. حقوق جزای عمومی.‌ حقوق اساسی. حقوق مدنی اشخاص و حمایت از محجورین.‌ عربی .

دروس اصلی و تخصصی علوم قضایی:

حقوق سازمان‌های بین‌المللی. حقوق اداری. اصول فقه. متون فقه. حقوق تجارت اشخاص. حقوق تجارت شرکت‌ها. حقوق تجارت‌اسناد تجاری. حقوق تجارت ورشکستگی. حقوق مدنی( اموال و مالکیت، کلیات قراردادها، الزامات خارج از قرارداد، خانواده، عقود معین، شفعه، وصیت وارث). آیین‌ دادرسی مدنی. متون حقوقی. آئین دادرسی کیفری. کار تحقیقی. حقوق بین‌الملل خصوصی. جرم‌شناسی. حقوق جزای اختصاصی. قواعد نفقه. حقوق تطبیقی. ادله اثبات دعوی. حقوق کار. پزشکی قانونی.

شرایط قاضی شدن بانوان(آنها دادیار، بازپرس و معاون دادستان می شوند)

معاون اسبق دانشگاه علوم قضایی و قاضی دادگستری با بیان اینکه هم اکنون در دادگاه ها از قضات خانم استفاده می شود گفت: شرایط قضات در دین مبین اسلام مشخص شده و آیات و روایات هم دراین زمینه درخصوص مبانی فقهی ذکر شده که زن به عنوان صادرکننده حکم نمی تواند قضاوت کند. تنها مرد می تواند به عنوان قاضی حکم صادرکند.
درسایر موارد مانند انجام وظیفه در دادسرا به عنوان دادیار و بازپرس و حتی معاون دادستان و همچنین به عنوان مشاور در دادگاه خانواده و سایر مراجع قضایی مانند دیوان عدالت اداری و همچنین شورای حل اختلاف و مانند آن می توانند به عنوان قاضی انجام وظیفه کند.

درحال حاضر تعداد زیادی از قضات زن در سراسر کشور دراین مناصب مشغول انجام وظیفه هستند.
در جایگاه رییس دادگاه، فقط قاضی مرد می تواند قضاوت کند و تنها ممنوعیت قضاوت خانم ها همین حکم دادن است در حالی که خانم ها می توانند به عنوان مشاور انجام وظیفه کنند.باتوجه به آیین دادرسی کیفری جدید خانم ها می توانند در خصوص دادگاه های اطفال و خانواده به عنوان مشاور انجام وظیفه کند.
هرساله در آزمون جذب قضات دادگستری که توسط قوه قضاییه به عمل می آید تعدادی خانم به استخدام قوه قضاییه درمی آیند و در مناصبی که ممنوعیت قانونی و شرعی ندارند انجام وظیفه می کنند و این روال کماکان ادامه دارد.

 

بیشتر بخوانید: https://www.kanoon.ir/Article/175305