آفت های مطالعه

آفت های مطالعه

شرح چگونگی مطالعه

یکی از دغدغه های فکری همه دانش آموزان رسیدن به استراتژی نحوه مطالعه است که قادر به معجزه باشد و بتواند در کمترین زمان ممکن بیشترین و حتی سخت ترین مطالب را در حافظه برای مدت طولانی نگه دارد و یا دانش آموزانی که در به در دنبال نفرات برتر هر آزمونی میروند تا سوای از ویژگی های شخصیتیشان فقط از نحوه مطالعه آن ها کپی برداری کنند که این بیهوده ترین روش برای سود آوری در مطالعه است.

روش های مطالعه نفرات برتر هر آزمونی دارای ویژگی هایی است که میتوان از آن ها استفاده کرده و پیشرفت هایی را در مطالعه خود ایجاد نمود.

به طور کلی میتوان گفت مطالعه و روش های آن به دلایل متعددی مربوط می شود در اینجا میتوان از دلایل مهم آن میزان هوشبهر هر کس و ویژگی های شخصیتی آن را نام برد بنابراین با وجود این که هر فردی دارای ویژگی ها و هوشبهر منحصر به فرد خود است ، طبیعتا روش مطالعه منحصر به فردی هم برای خود داراست.

پس باید گفت رسیدن به روش مطالعه ای که برای عموم کارساز باشد عملی وامکان پذیر نیست ولی میتوان نکاتی را در رابطه با مطالعه بیان کرد که رعایت آن نکات میتواند برای عموم مفید باشد.

در این مطلب نکاتی را تذکر میدهیم که بر خلاف همیشه شامل نباید هاست ، یعنی با انجام ندادنشان میتوانید مطالعه مفید تری داشته باشید

مطالعه طولانی مدت

بین زمان هایی که شما اختصاص داده اید تا مطاالعه انجام دهید حتما باید بازه هایی را برای استراحت در نظر بگیرید ، برای این کار فرمول بندی خاصی نیست ولی در صورت امکان بیشتر از دو ساعت بطور مستمر مطالعه نکنید و سعی کنید یک تایم استراحت پانزده دقیقه ای برای خود در نظر بگیرید.

البته یادآور میشوم که باز در این مورد نمیتوان به طور دقیقی زمان هایی برای استراحت در نظر گرفت شما خودتان باید زمان مفید مطالعه را که برایتان مناسب است پیدا کنید در ضمن به یاد داشته باشید استراحت هدر دادن زمان نیست بلکه برای افزایش سود مطالعه به کار میرود.

برای دروس مختلف بازه های مختلفی را برای استراحت در نظر بگیرید

موسیقی

خیلی از دانش آموزان در حین مطالعه ترجیح میدهند آهنگ ملایمی را گوش دهند که این به تنهایی میتواند آسیب بیشتری به مطالعه بزند به این دلیل که اولویت مغز انسان به خاطر مدار های عصبی موجود در مغز برای تمرکز و توجه محرک های صوتی است لذا وقتی در حین مطالعه آهنگی پخش شود توجه شما به آهنگ است نه به مطلبی که میبینید ، در بهترین حالت که خیلی به سختی میتوان ایجاد کرد مغز نصف توجه را به مطلب و نصف باقی مانده را به موسیقی اختصاص میدهد که در اینصورت هم نصف انرژی شما هدر خواهد رفت.

حفظ کردن

یکی از آسیب هایی که معمولا در بین دختران شیوع بیشتری دارد خواندن واو به واو متن درسی است به طوری که متن کتاب را به طور کامل حفظ میکنند و این روش شاید در امتحان های کلاسی مفید باشد ولی در آزمونی مثل کنکور که بیشتر سوالات مفهومی است کسانی که حفظ کرده اند به مشکل برمیخورند چون درکی از کتاب و مباحثی که خوانده اند در ذهن ندارند پس به جای این که چندین بار بخوانید و حفظ کنید کمتر بخوانید ولی مفهومی بخوانید و یاد بگیرید.

وسواس

منظور از وسواس ، وسواس فکری است یعنی تفکری که به صورت مشغله ذهنی به تفکر راه پیدا میکند و تمام تمرکز و توجه را به سمت خود میکشاند ، در مورد مطالعه به طور مثال تفکری که به صورت یکباره به ذهن ورود میکند و به شما به طور افراطی تذکر میدهد که شما این درس را یاد نگرفته اید و باید دوباره و دقیق تر مطالعه کنید و تفکراتی مثل این نمونه که به نام وسواس فکری مشهور هستند این نوع افکار زمان شما را هدر میدهند و ذهنتان را مشغول میکنند.

تحرک

خیلی از دانش آموزان به این نوع مطالعه علاقه دارند یعنی به طوری که موقع خواندن کتاب یا جزوه راه بروند این به شکلی است که وقتی شما راه میروید مغزتان به طور ناخود آگاه شما را وادار میکند که به اطرافتان توجه کنید تا پایتان در مسیر راه رفتن به جایی برخورد نکند و این که موقع پیاده روی به خاطر این که فاصله کتاب با عدسی چشم شما هر لحظه تغییر میکند شما دچار خستگی و حتی در صورت تداوم دچار سرگیجه میشوید.

مطالعه با صدای بلند

این یکی از مواردی است که بیشترین شیوع را در بین دانش آموزان دارد در حالی که بیشترین آسیب را میتواند وارد کند دلایل این که نوع آسیب به توجه و تمرکز شما هنگام مطالعه وارد میکند بحث تخصصی علوم اعصاب است ولی به زبان ساده برای این که قابل فهم باشد میتوان گفت به خاطر این که محرک های دیداری و شنیداری در مغز سرعت متفاوتی در پردازش دارند و در بلند خواندن مغز شما صدای خودتان را نیز میشنود ، در این حالت مطالعه شما با خطا مواجه خواهد شد.

شما  میتوانید موفق شوید به شرطی که راه موفقیت را یاد بگیرید.

حامد دانش فراز (روانشناس بالینی )

حامد دانش فراز

مطالب مرتبط

دیدگاهها

نظر:

هجده − چهار =