دروس عمومی را چگونه بخوانیم؟-بودجه بندی سوالات دروس عمومی چگونه است؟

از نکات مهم کسب موفقیت در کنکور، نحوه ی مطالعه دروس عمومی و تثبیت آن‌ها در ذهن است.

دروس عمومی در دفترچه به ترتیب ادبیات، عربی، دینی و زبان است که هر کدام شیوه‌ای منحصر به فرد برای مطالعه دارند. تکنیک های تست زنی را در وبسایت فرازدانش ببینید: https://farazdanesh.com/fear-of-testing/

دروس-عمومی-را-چطور-بخوانیم

مبحثی خواندن؛ بهترین روش مطالعه ادبیات فارسی

درس ادبیات شامل ۳ تست معنی کلمه، ۲ تست املای کلمه، ۳ تست تاریخ ادبیات، ۳ تست آرایه، ۹ تست قرابت، ۵ تست زبان فارسی و در مجموع ۲۵ تست است. ۱۰۰زدن ادبیات: https://farazdanesh.com/literature-in-entrance-exam/

نکته مهم درباره این درس، خواندن آن به صورت بخش بخش است؛به طور مثال اگر قرار است ۳ درس برای یک آزمون مطالعه شود، بهتر است یک دور لغات، یک دور املا، یک دور تاریخ ادبیات وغیره خوانده شود.

مطالعه این درس به صورت مبحثی بهترین روش برای یادگیری و مسلط بودن به تست های این درس است.

خلاصه‌نویسی بسیارمهم است؛ پس از مطالعه هر بخش باید نکات مهم و کلیدی آن یادداشت شود تا هنگام مرور دروس بتوان راحت‌تر به مطالب دسترسی پیدا کرد و آن‌ها را در زمان کمتری مرور کرد.

درس عربی؛ نقطه طلایی برای سبقت داوطلب کنکور از رقبا

عربی دومین درو دفترچه دروس عمومی کنکور است. دارای ضریب ۲ بوده و از ۸ تست ترجمه، ۹ تست درک مطلب و ۸ تست قواعد متشکل است. درس عربی درسی تراز آور است.۱۰۰ زدن عربی https://farazdanesh.com/how-to-make-arabic-100/

ترجمه راحت‌ترین بخش عربی است که می‌توان به آسانی تست‌های آن را پاسخ داد.

با توجه به اینکه ۴ تست از متن و ۵ تست اعراب گذاری و تحلیل صرفی کلمات متن است؛ باید روزانه یک متن عربی را مطالعه شود و تست‌های آن پاسخ داده شود. همچنین خلاصه‌نویسی بسیار موثر و اثربخش است.

بخشی دیگر از سوالات عربی، قواعد است که شامل ۸ تست می‌شود.

متاسفانه قواعد درس عربی به طور کامل و جامع در کتاب درسی بیان نمی‌شود و داطلبان مجبورند به جزوه استاد یا کتاب‌های کمک درسی مراجعه کنند.

داوطلب باید پس از یادگیری قواعد و یادداشت‌برداری از نکات مهم، به سراغ تست زنی برود.

چالش بزرگ داوطلبان کنکور در درس دین و زندگی

درس سوم دفترچه دروس عمومی کنکور دین و زندگی است که ضریب ۳ دارد و نسبتا درس مهمی است.اما در این درس اصولا به چالش برمی‌خورند و معمولا درصد بالایی در آن به دست نمی‌آورند.

مفهومی خواندن مخصوصا در آیات و روایات بسیار مهم است. از آنجایی که حدود ۷۰درصد سوالات دین و زندگی در کنکور از آیات و روایات کتاب است،توصیه می‌شود حتما از مطالب یادداشت‌برداری کنند تا بعدا در مرور با مشکل روبه رو نشوند.

مرور مطالب خوانده شده به صورت مکرر نیز در این درس دارای اهمیت فراوانی است.تکنیک های تست زنی دین و زندگی: https://farazdanesh.com/how-to-make-theology-and-life-100/

دو روش مهم و کلیدی در مطالعه زبان انگلیسی کنکور

زبان خارجه آخرین درس در دفترچه دروس عمومی است.ضریب ۲ را دارا می باشد که شامل ۸ تست از لغات، ۴ تست گرامر، ۵ تست کلوز و ۸ تست متن یا ریدینگ است.

تست زنی مهم ترین روش برای یادگیری لغات است. باعث آشنایی معنی لغات در انواع متن ها می شود.برای گرامر باید به صورت درس به درس پیش بروید.پس از مطالعه هر درس نکات مهم را یادداشت کنید. سپس به سراغ متن درس بروید. نکات گرامری را در متن درس جستجو کنید.

تمرین و تکرار

بهترین روش این قسمت، تمرین مکرر و روزانه کلوز است.