مطالعه زیست شناسی و معرفی منبع مناسب و زمان بندی دقیق

 

چه منبع اطلاعاتی را برای درس زیست شناسی انتخاب کنیم؟

حتما تا به حال برایتان سوال پیش آمده که چه منبعی را برای مطالعه زیست شناسی انتخاب کنید؟ مطمئنا ذهنتان به سمت انواع کتاب های زیست شناسی معرفی شده توسط موسسات وآموزشگاه های مختلف خواهد رفت. اما تنها منبع استاندارد و مناسب برای مطالعه زیست شناسی تنها و تنها کتاب درسی خودتان هست. با مطالعه مو به موی کتاب درسی و نگذشتن از هیچ نکته ای حتی اگر به ظاهر ساده باشد در کنکور به کمکتان خواهد رسید.

مطالعه-زیست-شناسی-منبع-اطلاعاتی

درس زیست شناسی را چگونه مطالعه کنیم؟

بسیاری از دانش آموزان برایشان سوال پیش آمده است که «با وجود ساعت ها مطالعه زیست شناسی اما در آزمون ها نمیتوانم درصد بالایی کسب کنم.»

اولین و مهم ترین توصیه فراز دانش مطالعه عمیق و مفهومی کتاب درسی زیست شناسی است. اگرمنبع مطالعه ای که انتخاب نموده اید را به صورت سطحی بخوانید یقینا در انتخاب گزینه صحیح سوالات آزمون ها به مشکل برخواهید خورد.

مفهومی خواندن مطالب کار بسیار پیچیده ای نیست و فقط کافی است هر جمله و پاراگراف را به صورت دقیق بخوانید و واژه های کلیدی را پیدا کنید. برای یادگیری بهتر،بهتر است نکاتی را که ازیک موضوع جمع آوری کرده اید برای خودتان دسته بندی کنید. نکات را به زبان ساده برای خودتان بیان کنید. قطعا این روش ها برای تجزیه و تحلیل مطالب و سوالات کمکتان خواهد کرد و کم کم به راحتی خواهید توانست مطالب را به خوبی درک کنید.

زمان دهی مناسب اختصاص داده شده به درس زیست شناسی

 یکی از کاربران سایت در مراجعه به مشاوران سوال پرسیده بود که چرا درصد زیست شناسی من بیشتر از ۲۰درصد نمیشود؟پس از بررسی های کارشناسان متوجه شدیم که در طول هفته فقط ۵الی ۶ ساعت به این درس اختصاص میدهد.

ساعت مطالعه کم درس زیست شناسی یعنی خودکشی !ساعت استاندارد برای مطالعه این درس برای قبولی در رشته های پزشکی و تاپ رشته تجربی حداقل ۲ساعت در روزاست . درواقع درس زیست شناسی با ضریب ۱۲ در کنکور تجربی بیشترین تأثیر را برایتان خواهد داشت.

چند روش موثر برای مطالعه درس زیست شناسی:

یادگیری و درک مفاهیم

همانطور که قبلا به صورت جزئی به این مسئله پرداختیم ،مطالعه دقیق و به صورت مفهومی زیست شناسی بهترین روش درک این درس است و از روش های پیشنهادی برای دانش آموزان، شرکت در کلاس های حضوری مدرسین مجرب می باشد . ولی اگر به هر دلیلی امکان شرکت در این کلاس هارا ندارید و خواندن به تنهایی این دروس برایتان نتیجه بخش نیست می توانید از فیلم ها و دی وی دی های آموزشی با کیفیت کنکور که کم هزینه و زمان کمتری را برای رفت و آمد صرف میکند استفاده کنید.

مطالعه دقیق کتاب درسی زیست

با وجود همه این ها و حتی شرکت در بهترین کلاس های اساتید کشور بدون خواندن دقیق و نکته به نکته کتاب درس زیست شناسی نتیجه ی تلاش هایتان بی ثمر خواهد بود.

 

مطالعه دقیق درسنامه کتاب کمک‌آموزشی معتبر

برای انتخاب کتاب کمک آموزشی معتبر بهتر است نسبت به سطح خود اقدام کنید. اگر شناخت خوبی نسبت به کتب کمک آموزشی و تطبیق سطح اطلاعاتی خود با آن هارا ندارید از مشاوران تحصیلی کمک بگیرید تا با تصمیم و روش مناسب و استانداری به راحتی نتیجه بگیرید .

حل تست‌ توسط خود شما

قطعا بهترین روش برای پیداکردن تسلط بر تک تک موضوعات و فصل های این درس و گرفتن نتیجه دلخواه در آزمون های آزمایشی و آنلاین، تمرین و حل تعداد بسیاری تست است .هرچه تست های بیشتری حل کنید قطعا با نکات بیشتری آشنا خواهیدشد و نتیجه مطلوبی خواهید گرفت.

شرکت در آزمون‌های آزمایشی

برای آشنایی بیشتر با سوالات وتست های مختلف وهمینطور آشنایی با فضای کنکور توصیه فرازدانش شرکت در آزمون های آزمایشی است. اگر شرکت در این آزمون ها برایتان مقدور نیست و یا نمی خواهید زمان زیادی را برای شرکت در این آزمون ها صرف کنید، میتوانید با آزمون های آنلاین نیز نتیجه بگیرید.

تسلط

تسلط مؤثر ترین روش نتیجه گیری در نه تنها این درس بلکه در تمامی دروس است.

اهداف بخش زیست شناسی فرازدانش

  • محققان تقویت علم زیست شناسی و کمک به ارتقای سطح علمی دانش آموزان
  • تقویت دانش عمومی زیست و ایجاد ارتباط بین دانش و محقق و دانش آموز به زبان ساده
  • بررسی مسائل و مشکلات این درس و تلاش برای رفع مشکلات
  • ایجاد فضای هم فکری و همکاری بین دانش آموزان  و اساتید زیست شناسی
  • ارتقا و هدفمندسازی فعالیتهای فراز دانش در سطوح مختلف
  • افزایش نقش  فرازدانش در برنامه ریزهای آموزشی و تحصیلی
  • افزایش نقش فراز دانش در مشاوره تحصیلی و کمک به برنامه ریزی درسی