دین و زندگی را چطور بخوانیم؟-معرفی تکنیک های تست زنی دین و زندگی

دین و زندگی کنکور

درس دین و زندگی با ضریب ۳ در کنکور اهمیت ویژه ای دارد.این درس در حال حاضر از درس های خیلی مهم در کنکور محسوب می شود. اشتباهی که خیلی از دانش آموزان کنکوری می کنند این است که مطالعه و تست زدن دین و زندگی را به روز های نزدیک کنکور موکول می کنند.با توجه به دشوار شدن سوال های دین و زندگی در کنکور سال های اخیر مطالعه و تست زنی دین و زندگی رو هم باید مانند سایر دروس تخصصی در برنامه تان قرار بدید .

 

دین-و-زندگی-کنکور

۱-به تمام آیات، احادیث و روایات توجه کنید.

چه متن فارسی باشد یا عربی آن را بی اهمیت ندانید. تقریبا بالای ۶۰ درصد از سوالات دین و زندگی هر سال کنکور به این بخش اختصاص دارد.

به این نکات توجه کنید :
موضوع اصلی آیه یا حدیث به چه موضوعی اشاره دارد ؟
حدیث از کیست؟
این آیه خطاب به چه کسانی است؟
نزول این آیه برای چه زمان و مکانی است؟
کلمات کلیدی آیه یا حدیث کدام است؟ این مورد خیلی مهم است.حتما کلمات کلیدی هر آیه یا حدیث را پیدا کنید.
بررسی کنید این آیه با کدام آیات دیگر یا اشعار کتاب ارتباط معنایی و مفهومی دارد.

توجه کنید بیشترین سوالات دین و زندگی همین قرابت معنایی بین آیات، احادیث و اشعار کتاب است.

حتما پاراگراف بالا و پایین آیه یا حدیث مورد نظر را بخوانید.ترجمه دقیق آیات را بدانید.
توجه توجه توجه، بخش اندیشه و تحقیق را بخوبی مطالعه کنید. خیلی از داوطلبان از این بخش غافل می شوند که نتیجه آن جواب ندادن یا غلط جواب دادن به سه الی چهار سوال کنکور است.

۲- متن درس رو به دقت بخونید .

نکات کلیدی متن رو هایلایت کنید.خط به خط متن را به صورت مفهومی  حفظ باشید .

۳-دین و زندگی را ۷۰ درصد بخوانید ۳۰ درصد تست بزنید.

کتاب درسی منبع اصلی شماست. تمام خط به خط کتاب را باید از حفظ باشید و به صورت کاملا مفهومی آن را مطالعه کنید. می توانید منبع بعدی شما بعد از مطالعه کتاب اصلی، کتاب های کمکی باشد.
برای تست زدن هم از کتاب هایی که تست های سراسری داخل و خارج، آزاد و تست های آموزش و پرورش، تست های تالیفی همانند سوالات کنکور دارد رااستفاده کنید. در تست زدن حتما باید مشخص کنید کدام تست ها را درست زده اید،کدام رو غلط زده اید، کدام را شک دارید، کدام را نزده اید. این کار باعث می شود در مطالعه های بعدی بتوانید آن تست های خاص و علامت گذاری شده را مرور کنید.

از زبان یک کنکوری که دین و زندگی را ۱۰۰درصد زده اند:

رمز موفقیت تمام کسانی که در دین و زندگی درصد بالایی گرفته اند این است که بارها ۳ کتاب دینی  را مطالعه کرده اند. یکی از نفرات برتر که دینی را۱۰۰ زده بود  گفت این ۳ کتاب را کمتر از ۱۰ بار نخوانده است. در هر بار مطالعه عمیقتر و مفهومی تر مطالب را حفظ می کرده .در هر با مطالعه نکات پنهانی و مهم بیشتری را متوجه می شدند.

توصیه های یک کنکوری که دین و زندگی را ۱۰۰ درصد زده !!
از هر مبحثی که می خواهید بخوانید یک تصویر کلی داشته باشید. وقتی بدانید چه چیزی می خواهید بخوانید ذهن شما آمادگی بیشتری برای جذب مطالب پیدا می کند. به گفته ایشان بهتر است کتاب را جلوی خود باز کرده و بدانید که مقصد کلی کتاب چیست؟ در مورد هر مبحث و متنی که مطالعه می کنید بهتر است با روش تندخوانی یک دید کلی از مبحث پیدا کنید و سپس شروع به مطالعه عمقی آن کنید.

۴- ارتباط بین آیات، ابیات، تیترها و احادیث را متوجه شوید.

در کتاب های دین و زندگی بارها پیش آمده که بین تیتر با آیه یا حدیثی که با آن مرتبط است چند صفحه فاصله بیافتد و همین نکته خوراک طراحان کنکور شده است.پس بهتر است برای هر تیتر یا آیه و … که می خوانید در تمام فصل دنبال قرابت معنایی آن هم باشید.حسابی حواستان به ارتباط بین تیتر و مطالب بعدیش باشد.

۵- یادگیری تکنیک های تست زنی

برای مطالعه فنون تست زنی از وبسایت فرازدانش دیدن کنید:https://farazdanesh.com/fear-of-testing/

حتما کلمات انحرافی که در این کتب زیاد هم باهاش سرو کار دارید را جدی بگیرید. مثلا مبحث قضا و قدر در کتاب پیش دانشگاهی خیلی مبحث مهمی است. اندیشه و تحقیق های کتاب را فراموش نکنید. مخصوصا این بخش برای داوطلبانی که می خواهند ۱۰۰ درصد بزنند خیلی مهم است. اندیشه و تحقیق ها و هر فعالیتی که در کتاب آمده است جزوه حذفیات نیست پس با دقت بخوانید و از آنها غافل نشوید.

این چند نکته را جدی بگیریم !!

به علت و معلول ها در هنگام مطالعه دقت کنید.

مثال : عدم غم و اندوه و حزن معلول ایمان به خدا  آخرت وعمل صالح است.( ص ۶۲ دین و زندگی ۲)

در برخی از بخش های کتاب ترتیب مطالب خیلی مهم است به آن توجه کنید.(تقدم و تاخر) (مقدم و موخر)

مثال تقدم و تاخر:

از دقت در آیه شریفه……… و منهم من یستمعون الیک ……… به تقدم حجت باطن به حجت ظاهر که عقل وسیله فهم پیام الهی است پی می بریم( ص ۲۰ و ۲۱ و ۲۵ دین و زندگی ۳ و سؤال ۶۱ کنکور ریاضی ۹۰) و مانند آن  (سؤآل ۶۱ کنکور زبان ۹۰)

مثال مقدم و موخر:

جمله « فاذا هم قیام ینظرون» مرتبط است با « ثم نفخ فیه اخری» و نورانی شدن زمین که بروز واقعیت حوادث گذشته بر زمین است. مقدم بر وضع« کتاب» است.(ص ۸۷ و ۸۸ ، دین و زندگی ۲ و سؤال ۵۶ هنر ۹۰)

 به کلماتی که در آیه ها بکار رفته خیلی دقت کنید.

مثلا در مورد کلمه من الذین دقت کنید در هر آیه در مورد چه کسانی است.

یا کلمه قالقالوا خطاب به چه کسی یا کسانی است و چه کسی یا کسانی در آیه گفته اند.

کلمه ذلک برای نتیجه گیری است پس باید دقت کنید در سوال کدام آیه معنی نتیجه گیری را می دهد.

و یا حرف “ل” در آیات معنی نتیجه گیری را می دهد با ذلک اشتباه نشود.

مثال برای “ل” که معنی برای می دهد:

لتبتغوا من فضله ( برای این که از فضل او بجویید) ( ص ۱۷۱ دوم) که نتیجه آیه« و تری الفلک ….     » است.

 به کلمات مترادف کلمات کلیدی دقت کنید.

گاهی در سوالات کنکور بجای مطرح کردن کلمه اصلی کتاب از کلمه مترادف آن استفاده می کنند تا بسنجند داوطلب مفهوم را فهمیده است یا نه!

مثال: روح بعد غیر مادی انسان است. در گزینه ها به جای غیر مادی از کلمه «مجرد» استفاده شده است. (سراسری زبان ۹۰) ( درس ۴ کتاب دین و زندگی دوم)