چگونه شیمی را در کنکور ۱۰۰% بزنیم ؟

چگونه شیمی را در کنکور ۱۰۰% بزنیم ؟

چه منبعی را برای مطالعه درس شیمی انتخاب کنیم  

اولین گام برای درس شیمی و یا هر درسی انتخاب منبع مطالعاتی مناسب و موثر است توصیه فرازدانش برای شما دانش آموزان عزیز انتخاب کتاب درسی شیمی به عنوان بهترین ودقیق ترین منبع اطلاعاتی است.

نحوه برخورد با سوالات مفهومی

مباحث درس شیمی به دلیل داشتن استثنا ها بسیار فرار بوده و تنها به روش حفظ کردن نمیتوان نتیجه مطلوبی گرفت. درس شیمی ماهیتی مفهومی دارد و با درک و پی بردن به عمق مفاهیم و موضوعات درس شیمی میتوان نتیجه بهتری اتخاذ کرد.

شیمی،تست شیمی،روش مطالعه شیمی،روش تست زنی،شیمی دهم،شیمی یازدهم،شیمی دوازدهم،آموزش آنلاین

فراز دانش برایتان ۳ روش مطالعه موثر برای درک بیشتر درس شیمی پیشنهاد میکند:

۱-چگونگی یادگیری مطالب

نحوه مطالعه درس شیمی به دلیل ماهیتی که دارد کمی با دیگر دروس متفاوت است.

الف) آشنا شدن با کلیات مطالب

این گام برای قبل از تدریس فصل توسط مدرسین بسیار موثر بوده و توصیه فرازدانش به تمام دانش آموزان پیش مطالعه تمامی دروس به خصوص درس شیمی است درواقع پیش مطالعه است که یعنی آشنا شدن با کلیات یک فصل در زمان بسیار کوتاه و خواندن روزنامه وار مطالب از جمله ها فونت های درشت و رنگی و تیترهای فصل ها.

ب) یادگیری ودرک عمق مطالب شیمی

در این گام بهتر است از معلمان و اساتید خود کمک بگیرید و یادگیری مفاهیم ودرک عمق مطالب با کمک مدرسین مجرب در آموزشگاه ها و یا دی وی دی های آموزشی و آنلاین شیمی آسان تر خواهد بود.

روش مطالعه شیمی
پ)مطالعه دقیق و نکته به نکته

پس از طی این ۲ مرحله برای تسلط بر کل فصل و موضوع خواندن جزوه معلم  و یا نکته برداری هایی که در کلاس درس انجام داده اید توصیه میشود چرا که باعث میشود نکات ریز و دقیق این درس در ذهنتان به آسانی ثبت شود و به علاوه نوعی مرور به حساب می آید که موجب میشود مغز شما به راحتی مطالب را دسته بندی کند.

۲-تست زدن

از مهم ترین مراحل یادگیری و تسلط بر این درس ،تست زنی است یعنی مطالعه بدون حل تست نتیجه مطلوبی نخواهد داشت و توصیه فراز دانش تست زنی پس از هر مرحله یادگیری است و پس از مطالعه هر بخش یا هر فصل (بستگی به حجم فصل ها دارد) تست های متنوعی از آن بخش حل کنید که به یادگیری و تسلط بر نکاتی که ممکن است از چشمتان دور مانده باشد کمک خواهد کرد.

همانگونه که قبلا گفتیم ماهیت این درس به دو صورت مهارتی و توصیفی است که درواقع دربرگیرنده مطالب حفظی و مسیله های شیمی است که مشخصا نوع برخورد تان باهردو نوع تست به یک گونه نخواهد بود.

چگونه شیمی را بخوانیم
مسایل تستی شیمی:

مسایل را باید به صورت پرسش و پاسخ حل کرد به گونه ای که پس از تفکر روی مسئله و حل کردن آن تست به پاسخنامه مراجعه کرده و جواب آن را چک کنید و سپس همین روش را با تست بعدی انجام دهید.

تست های حفظی و تشریحی:

اینگونه تست ها با روش قبلی مطلوب نخواهد بود و بهتراست ابتدا با دانش و اندوخته حفظی تست های یک بخش را بزنید و پس از اتمام به سراغ پاسخنامه تشریحی رفته و پاسخ های آن بخش را چک کنید.

۳-مرورکردن مطالب

از مهم ترین روش ها برای به خاطر ماندن مطالب مرورکردن مطالب شیمی است که قبلا آن را خوانده اید

برای مثال در هفته اخیر فصل دوم شیمی دهم را مطالعه کرده اید و میخواهید که این هفته آن را مرور کنید که ابتدا برای مرور لازم است که حدود چند ثانیه به کلیات مطالب نگاه کنید و سپس آن را ببندید و به زبان ساده تمام نکات را برای خود بازگو کنید.این روش به طرز شگفتی سبب عدم فراموشی مطالب میشود.

اما یادتان باشد که هدف ما از این روش به خاطرآوردن  ومرورکردن مطالب است و اگر نتوانستید در بار اول مطالب را برای خود بازگو کنید میتوانید دوباره نگاهی به نکات و جملات انداخته و دوباره برای خودتان بازگو کنید.

پس از اینکه این مراحل مرور کردن فصل شیمی را انجام دادید برای تسلط کافی بهتر است تست های دوره ای که مربوط به آن فصل شیمی است را حل کنید واین تست ها چون آموزشی نیستند به همین علت پس از حل و اتمام تست ها باید به پاسخنامه مراجعه شود وهمچنین زمانبندی اینگونه تست ها پس از مرورکردن امری قابل توجه است.

ضریب درس شیمی کنکور در رشته های مختلف

زیر گروه ۱: رشته های  پزشکی، دندان پزشکی وفیزیوتراپی

زیر گروه ۲: رشته های داروسازی و شیمی

زیر گروه ۳: رشته زمین شناسی

زیر گروه ۴: رشته های مدیریت، حسابداری و حقوق

زیر گروه ۵: رشته مهندسی کشاورزی

زیرگروه۵   زیرگروه۴ زیرگروه۳  زیرگروه۲  زیرگروه۱  نام دروس
۴ ۴ ۴ ۴ ۴ ادبیات
۲ ۲ ۲ ۲ ۲ عربی
۳ ۳ ۳ ۳ ۳ دین و زندگی
۲ ۲ ۲ ۲ ۲  زبان انگلیسی
۱ ۱ ۴ ۱ ۰ زمین شناسی
۴ ۴ ۲ ۳ ۲ ریاضی
۲ ۲ ۲ ۴ ۴ زیست شناسی
۲ ۲ ۲ ۲ ۲ فیزیک
۳ ۳ ۳ ۴ ۳ شیمی

توجه داشته باشید ضرایب دروس اختصاصی علاوه بر ضرایب جدول در عدد ۳ نیز ضرب شود.

رشته های شیمی

شیمی تجزیه، که به تعیین ترکیبات مواد و اجزای تشکیل دهنده آن‌ها می‌پردازد.

    شیمی آلی، که به مطالعهٔ میلیون‌ها ترکیب شیمیایی دارای اتم‌های عنصر کربن، غیر از ترکیباتی چون دی‌اکسید کربن، کربن مونوکسید، ترکیبات سیانیدی و کربنات‌ها می‌پردازد.

    شیمی معدنی، که به اکثریت عناصری که در شیمی آلی روی آن‌ها تأکید نشده، و برخی خواص مولکول‌ها می‌پردازد.

    شیمی فیزیک، که پایه و اساس کلیهٔ شاخه‌های دیگر را تشکیل می‌دهد، و شامل ویژگی‌های فیزیکی مواد و ابزار تئوری بررسی آنهاست.

    شیمی کاربردی، پلی ارتباطی بین شیمی محض و صنایع شیمیایی است که مواردی چون تصفیه آب و پساب، کاربرد پلیمرها در صنایع مختلف و بهینه سازی فرآیندهای شیمیایی را در بر میگیرد.

    زیست‌شیمی، مطالعهٔ فرایندهای شیمیایی در سازوارههای زیستی است. زیست‌شیمی با ساختار و عمل‌کرد اجزاء سلولی مثل پروتئینها، کربوهیدراتها، لیپیدها، اسیدهای نوکلئیک، و انواع دیگر زیست‌مولکولها سر و کار دارد.

    علم مواد، یک حوزهٔ میان رشته‌ای است که در آن رابطهٔ بین ساختار و خواص مواد به منظور طراحی مواد جدید برای پاسخگویی به نیازهای روزافزون فناوری مواد مورد بررسی قرار می‌گیرد. امروزه با افزایش تحقیقات در زمینهٔ نانو، مهندسی مواد به یکی از رشته‌های پیشرو در عرصه دانش بدل شده‌است.

    شیمی اعصاب، که به مطالعهٔ مواد شیمیایی عصبی و مطالعهٔ پیامرسان‌های عصبی و نقش آن‌ها در دستگاه عصبی بدن و تأثیرات آن‌ها بر نورون‌ها می‌پردازد.

    شیمی هسته‌ای، جزئیات ماهیت پیوندی (نیرویی) که پروتون‌ها و نوترون‌ها را به یکدیگر نگه می‌دارد و خواص هسته از قبیل رادیواکتیویته، تغییرات و تبدیلات مصنوعی، شکست هسته و ذوب هسته‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهد.

اشعه ایکس، پرتوهای آلفا و بتا و گاما و ساختارهای اتمی از جمله موارد مورد بررسی شیمی هسته‌ای هستند.

    شیمی نظری، که به توصیف پدیده‌های شیمیایی با استفاده از خواص فیزیکی مواد می‌پردازد. این حوزه از علم در سال‌های اخیر بیشتر در بخش‌هایی نظیر شیمی کوانتوم گسترش داشته‌است

مریم میرجوادزاده

مطالب مرتبط

دیدگاهها

نظر:

12 + یازده =