چگونه میتوان علم شیمی را در زندگی لمس کرد

چگونه میتوان علم شیمی را در زندگی لمس کرد

علم شیمی از جمله  علومی است که با ۱۱۸ عنصر خود نامی بر خود گرفته و بر علوم دیگر حکمرانی  می کند،جهان هستی لحظه ای بدون فعالیت های آن نمیتواند ادامه یابد زیرا لحظه ای بدون فعالیت آن حیات دیگر معنای خود را از دست می دهد،و همه چیز متوقف خواهد شد.سوخت و ساز در بدن جانداران و هیچ تولید و ساطع نوری رخ نخواهد دادو تماما فعالیت های شیمیایی متوقف خواهند شد.اهمیت این رشته در فرآیند ها و فعالیت های صنعتی تاثیر به سزای کاربرد شیمی را میتوان مشاهده نمود

 مشاهده کاربرد شیمی در زندگی روزمره فردی

در همه زمینه ها کاربرد شیمی را میتوان به راحتی مشاهده نمود. از همه وسایل دور و اطرافمان که میبینیم مانند مواد غذایی، شیمیایی، پوشیدنی، دارویی و ترکیبات آن مانند رنگ ها وعطرها یا تجهیزات عمومی که استفاده می کنیم همه مرتبط به این علم است. اگر این علم را از جهان حذف کنیم مانند آن است که جهان هستی در خلأ معلق است. این علم و سایر علوم پایه به طور عجیبی همگرایی بین شان و جود دارد و نمیتوان آن ها را از یکدیگر جدا دانست یا یکی را بر دیگری ارجعیت داد.

علم شیمی در چه حوزه هایی ملموس تر است؟

شیمی از یک طرف با علم زیست شناسی، مواد فیزیک وعلم  زمین شناسی و از یک طرف دیگر با سایر زمینه های مختلف مانند پزشکی، دارو و یا صنایع گوناگون همچون نفت، پتروشیمی، صنایع معدنی و شیمیایی ارتباط زیادی دارد، به همین علت در اغلب رشته های تحصیلی علوم صنایع مختلف، گرایش علم شیمی وجود دارد. علاوه بر این ها می تواند در صنعت پزشکی و دارویی نیز کاربرد داشته باشد، به طور مثال امروزه از آلیاژها و ترکیبات شیمیایی مختلف در دندانپزشکی برای پر کردن دندان استفاده می شود.

علم شیمی به چند شاخه تقسیم می شود؟

دراین تقسیم بندی علمی این رشته به آلی، معدنی، تجزیه و شیمی فیزیک تقسیم می شود؛ شیمی آلی به ترکیبات و مواد آلی، شیمی معدنی به ترکیبات معدنی و فلزات گفته میشود و شیمی تجزیه به آنالیز مواد و شیمی فیزیک هم به بررسی فرآیندهای شیمی و فیزیکی می پردازد. رشته هایی مانند شیمی نانو یا شیمی کاربردی هم جزو شاخه های آن محسوب می شود.

علم شیمی را چگونه میتوان در بازار کار استفاده کرد

تفاوت های شیمی کاربردی و محض چیست؟ کدام یک خواهان بیشتری دارد؟

این تقسیم بندی عموما در دوره کارشناسی مطرح است؛ در فوق لیسانس گرایش محض چهار شاخه شیمی آلی، معدنی، تجزیه و فیزیک و گرایش کاربردی هم میان دو رشته شیمی و مهندسی شیمی است. در سطح کارشناسی شیمی محض، بیشتر به جنبه های زمینه تحقیقاتی و علمی قضیه یا ساینس می پردازد. شیمی کاربردی نیز ضمن بررسی زمینه های تحقیقاتی، مهندسی شیمی و حرکت کاربردی کردن دانش این علم را پردازش می کند. برای مثال برای این که یک کارخانه رنگ به راه بیفتد لازم است  اطلاعات در رابطه با سنتز و تهیه مواد رنگی  بررسی بشود که آیا توانایی تولید در مقیاس بیشتر امکان پذیر است؟ چگونه می توانیم محصولی را وارد بازار کنیم؟ آیا پارامترهای صنعتی و تجاری این موضوع می تواند دخیل باشد ویا کاربرد این علم را به جامعه یا صنعت داشته باشد؟

 اما در مقاطع بالاتر این تفکیک کمرنگ تر می شود. زیرا مرز این دو علم شیمی محض و کاربردی بر یکدیگر نزدیک می شود.

یک دانشمند شیمی در تمام ۲۴ ساعت چه کارهایی انجام می دهد؟

علم، چنین ماهیتی دارد که اگر شما انگیزه و علاقه تان واقعی و کافی نباشد، انجام آن برای شما شاید کار سختی باشد اما وقتی این انگیزه و علاقه کافی وجود داشته باشد نه تنها انجام این کارها برایتان سخت و دشوار نخواهد بود بلکه بسیارهم لذت خواهید برد و مشتاق تر به دنبال آن کار خواهید رفت و همچنین سعی کنید در زمینه علمی پژوهشی و کاربردی این کاررا به جلو ببرید و از ایده هایتان در بازار کار استفاده کنید.

از زبان یک شیمیدان:

اکثر اوقات ها این انگیزه زندگی معمولی ما شیمیدان ها را هم تحت تاثیر قرار می دهد. شاید یک کارمند عادی پس از سپری کردن ساعت کاری اش با خاطری آسوده به سایر کارهای روزمره زندگی اش رسیدگی کند؛ اما واقعیت این است که برای ما تعطیلی مفهومی ندارد. گاهی تا پاسی از شب هم ذهنمان درگیر کارهای علمی است. انجام دادن کارهای علمی نه تنها کسل کننده نیست بلکه گاهی به علت جذابیت و شیرینی این علم حتی متوجه گذشت زمان هم نمی شویم، حتی برخی اوقات هم وقت کم می آوریم.

علم شیمی چه جذابیت هایی دارد؟

ازاولین جذابیت های علم شیمی میتوان گفت  که یک محقق همواره با پدیده های جدیدی سروکار دارد و دائما فعالیت و کارهای  پژوهشی می کند که کارهای جدیدتری را انجام دهد. دومین جذابیت این علم میتوان به این مورد اشاره کرد علاوه بر انجام فعالیت های علمی و تعمیم دادن کاربرد آن به بخش صنعت و جامعه است. صرفا فعالیت های علمی زمانی در جهان ارزشمند است که این فعالیت ها بتواند در جامعه هم کاربرد داشته باشد. وقتی ایده یک دانشمند شیمی در جامعه کاربرد پیدا می کند احساس لذتبخشی در او به وجود می آید که برای جامعه خودش مفید است و این احساس باعث ترغیب او برای انجام سایر فعالیت های پژوهشی می شود.

ساده ترین فرمول شیمیایی چیست؟

ساده ترین فرمول شیمیایی که همه به نوعی شاهد آن هستند اکسید شدن (مثلا زنگ زدن یک فلز بر اثر واکنش با اکسیژن) یا نمک طعام است؛ نمک از دو ترکیب ساده سود یا پتاس (Naoh) با اسید کلریک (Hcl) به وجود می آید. برای درست کردن یک ماده شیمیایی باید اندازه ترکیب ها دقت شود زیرا با مخلوط کردن چند ماده به ترکیب شیمیایی مورد نظرمان نمی رسیم. غذایی که ما می خوریم نیز یک واکنش زیستی، بیولوژی و شیمی است.

برخلاف این واکنش، فرآیند ترکیب نیز در سیستم بدن رخ می دهد مثلا هموگلوبین که یک ترکیب شیمیایی است وقتی خون اکسیژن را از ریه می گیرد به یک ترکیب شیمیایی جدید تبدیل می شود. این اکسیژن جذب شده بار دیگر در درون سلول ها تجزیه شده و اکسیژن را آزاد می کند.

مریم میرجوادزاده

مطالب مرتبط

دیدگاهها

نظر:

بیست − 1 =