امیدواری چیست؟-ارائه راهکارهایی برای افزایش امید به زندگی

امیدواری چیست؟؟؟

امید و امیدواری یک نگرش ذهنی و عاطفی است که بر کیفیت زندگی تمرکز داشته و شامل انتظار نتایج مثبت از تمام چالش‌ها و اتفاقات روزانه است. در تعریف دیگر امید به معنای انجام فعالیت و امور زندگی با چشم‌انداز مثبت است. این مفهوم لزوماً به معنای اجتناب یا نادیده گرفتن اتفاقات یا نتایج بد نیست، بلکه تلاش برای داشتن دید مثبت با علم به‌احتمال وجود موقعیت‌های بد بالقوه است. امید داشتن به زندگی یک احساس، میل و انتظار است که همه‌چیز در آینده به‌خوبی پیش ‌خواهد رفت. اگر بخواهیم برای این احساس مثال‌های ملموسی بزنیم، لحظاتی را یادآور خواهیم شد که با اطمینان منتظر یک رویداد خوب هستید. مانند زمانی که یک برنده‌ی رقابت در یک همایش یا جلسه قدردانی، منتظر رفتن روی سن و دریافت جایزه خود است و یا لحظاتی قبل از اعلام نتایج امتحانی که شخص مطمئن است به‌خوبی از عهده‌ی آن برآمده است.

امیدواری-امیدواری-چیست

نکته‌ای که در مورد امید در زندگی قطعیت دارد، عدم امکان ادامه یک زندگی خوب بدون داشتن این مفهوم یا احساس است.

برای مطالعه مقاله انرژی مثبت و تغیر نگرش روی آدرس زیر کلیک کنید:

https://farazdanesh.com/positive-energy-and-progress/https://farazdanesh.com/positive-energy-and-progress/

مفهوم امید در روانشناسی

طبق یک نظریه معروف در روانشناسی، امید به معنی اراده رفتن به سوی هدف و امتحان راه های مختلف برای رسیدن به آن است. فردی که امید دارد، ارادۀ حرکت به سوی هدف و برنامه ریزی برای رسیدن به آن را نیز در اختیار دارد. به عبارت دیگر فردی که امیدوار است، برای خود اهدافی دارد و انتظار دارد که به این اهداف برسد. بر اساس دیدگاه روانشناسی، امید سه عنصر دارد:

_ هدف (امید بدون هدف فایده ای ندارد)

_ مسیرهایی که برای رسیدن به هدف وجود دارند و انتخاب می شوند.

_ فردی که در این مسیرهای موجود حرکت می کند تا به هدف مورد نظر برسد.

با توجه به سه بعد ذکر شده، امید زمانی در فرد ایجاد می شود که احساس کند اراده لازم جهت حرکت در مسیرهای صحیح برای رسیدن به هدف را دارد. به همین دلیل یکی دیگر از تعاریف امید، فکر کردن در مورد اهداف است

امید به زندگی و سلامت انسان

رابطه امید به زندگی و بیماری های روانی مثل افسردگی و اضطراب، یک رابطه معکوس و منفی است. در واقع مهم ترین کارکرد امید علاوه بر ایجاد تحرک و انگیزه، جلوگیری از افسردگی، ناامیدی و خودکشی است. تحقیقات نشان داده که امید در درمان بیماری های صعب العلاجی مثل سرطان نیز نقش موثری دارد که به شرح زیر می باشد:

افراد امیدوار، وقتی که خبر بیماری خود را بشنوند پریشانی و بی قراری کمتری تجربه می کنند و به سرعت با آن کنار می آیند و ناامید نمی شوند.

بیماران امیدوار، به راحتی درمانده نمی شوند و با تلاش بیشتری برای پیدا کردن راه حل حرکت می کنند.

افراد امیدواری که بیماری سخت دارند، اهداف خود را اولویت بندی می کنند و برای رسیدن به آن ها همچنان به تلاش خود ادامه می دهند

با انجام چند راهکار میتوانید امیدواری را در زندگیتان جاودانه کنید

زندگی خود را به تصویر کشیده و آن را به بهترین نحو تصور کنید

اغلب مردم برای فردایی بهتر تلاش می‌کنند. درحالی‌که هیچ تصوری از آن فردای بهتر ندارند. آن‌ها نام این عمل خود را امید به خدا داشتن نهاده اند.معتقدند خداوند آینده‌ی آن‌ها را رقم خواهد زد. درحالی‌که خداوند رقم زننده و به‌ وجود آورنده‌ی شرایطی است که افراد آماده‌ی آن بوده و به عبارتی از قبل زندگی خود را آن‌گونه برنامه‌ریزی کرده باشند. چگونه ممکن است شما فرزندانی صالح و موفق داشته باشید درحالی‌که حتی فکری با این مضمون در سر ندارید. بنابراین بهتر است زندگی ایده‌آل خود را تصور و برای آن برنامه‌ریزی کنید. یک شخص امیدوار همواره تصویری زیبا از آینده و اتفاقات آن در ذهن دارد. برای ساختن این ذهنیت به سؤالات زیر پاسخ‌هایی با بار مفهومی مثبت دهید. زندگی فردای من چگونه است؟ در چه خانه‌ای زندگی خواهم کرد؟ چه دوستانی دارم؟ چه نوع فعالیت کاری انجام خواهم‌ داد؟ و غیره. پاسخ‌های شما قابلیت اصلاح و تغییر را دارند. پس تنها کاری که در حال ‌حاضر باید انجام دهید پاسخ دادن است. در آینده امکان تغییر و اصلاح پاسخ‌هایتان را خواهید داشت.

شرایط ایده‌آلی را که تصور کردید با زندگی فعلی خود مقایسه کنید.

پس از کشف چگونگی نوع زندگی که می‌خواهید در شرایط ایده‌آل داشته باشید، آن را با شرایط زندگی فعلی خود مقایسه کنید. انجام این کار می‌تواند به شما کمک کند تا مشخص کنید چه حوزه‌هایی در زندگی شما در حال حاضر با تصورتان از یک زندگی ایده‌آل تفاوت دارد. این کار به شما کمک می‌کند بخش‌های موردنظر را اصلاح‌کرده و مسیرتان را در راستای ایده‌آل‌های ذهنیتان تغییر دهید. این تغییر مسیر یکی از روش‌های افزایش امید داشتن در زندگی است.

انتظارات خود را از یک زندگی ایده‌آل متعادل کنید.

پس از انجام مقایسه نوبت به بررسی توقعات شما از خودتان است. توجه کنید که انتظارات غیر واقع‌گرایانه، ممکن است باعث ایجاد احساس ناامیدی شوند. چشم‌انداز خود را برای زندگی به واقعیت‌ها و توانایی‌های خود نزدیک کنید. به‌عنوان‌مثال تصور کنید که چشم‌انداز شما برای زندگی نواختن ماهرانه پیانو باشد. درحالی‌که هیچ استعداد ذاتی برای موسیقی ندارید. این تصور نه‌تنها امید داشتن به زندگی را در شما تقویت نمی‌کند بلکه موجب سرخوردگی و ایجاد حس ناکارآمدی و به دنبال آن ناامیدی در شما خواهد شد

معنای زندگی خود را بیابید.

شاید این جمله فلسفی به نظر برسد. ولی در حقیقت جستجو برای معنای زندگی یکی از اساسی‌ترین دغدغه‌ها بر سر راه امید در زندگی است. هرکس معنای خاصی برای زندگی خود متصور است. دلیلی که صبح‌ها شما برای آن از تختخواب خارج می‌شوید همان معنای زندگی شماست. اگر هرروز برای کسب پول از جای خود بلند می‌شوید معنای زندگی خود را به همین مقوله محدود کرده‌اید. شرایطی را تصور کنید که به علت یک بحران اقتصادی یا اتفاق خاصی در محل کارتان، شغل خود را از دست بدهید. در این ‌صورت زندگی شما به‌کل معنای خود را از دست خواهد داد. حال یک خیر اجتماعی را تصور کنید که هرروز برای فعالیت در خیریه محل، زمانی را اختصاص می‌دهد. او به مفید بودن خود در امور خیر و کمک به نیازمندان باور دارد. معنای زندگی این شخص به‌راحتی دستخوش تغییرات نخواهد شد. او از طریق اتصال خود به یک منبع معنوی زندگی خود را غنی کرده است. درست مانند امید به خدا داشتن که برای پیروان هر مذهب چیزی فراتر از امور مادی را به‌عنوان معنای زندگی به ارمغان می‌آورد.

نقاط قوت خود را یافته و روی آن‌ها تأکید کنید.

برخی از افراد ممکن است به علت این احساس که در انجام کارها خوب نیستند و توانایی لازم را ندارند، امیدواری لازم را نداشته‌ باشند. اگر فکر می‌کنید در این دسته قرار دارید، فهرستی از تمام نقاط قوت و دستاوردهای خود را تهیه‌کرده و با مرور این صفات خود را تحسین نمایید. به‌طور روزانه و با انجام کارهای جدید این لیست را تکمیل‌تر کرده و همیشه به دنبال مزیت‌هایی در خود باشید که بتوانید آن‌ها را ثبت کنید. این راه ساده میزان اعتمادبه‌نفس شما را افزایش داده و در مدت‌زمان کوتاهی لیست مذکور تبدیل به سمبل امیدواری در زندگی شما خواهد شد.

اطرافتان را از افراد منفی باف خالی کنید.

تا حد ممکن، خود را با افراد حامی و توانمند احاطه کنید. تلاش کنید که به‌وسیله‌ی ارتباط با افرادی که به شما کمک می‌کنند احساس خوبی داشته ‌باشید. خصلت این افراد این ‌است که شما را تشویق می‌کنند که بهترین باشید. داشتن یک مجموعه از دوستان با شرایط مذکور به شما کمک‌ خواهد ‌کرد تا منافع و اهداف خود را بهتر دنبال کنید. به فعالیت‌ها و نگرش‌های مردم در اطراف خود نگاه کنید. توجه کنید که کدام‌یک می‌توانند در دایره دوستی و حمایتی شما قرار بگیرند. از افراد منفی‌باف و ناامید اجتناب کنید. امید و امیدواری یک مقوله‌ی مسری است. معاشرت با افراد مثبت اندیش و امیدوار به‌سرعت روی منش و رفتار شما تأثیر خواهد گذاشت.

در فعالیت‌هایی که برای شما لذت‌بخش هستند شرکت کنید.

انجام دادن چیزهایی که از آن‌ها لذت می‌برید نیز می‌تواند به شما کمک کند تا احساس امیدواری را در خود گسترش دهید. با درگیر شدن در فعالیت‌هایی که هرروز باعث خوشحالی شما می‌شوند، حس بهتری خواهید داشت. اگر مطمئن نیستید که چه نوع فعالیت‌هایی به شما شادی بیشتر می‌بخشند، سعی کنید چیزهای جدید را تجربه کنید. یک ورزش جدید را امتحان کنید، یک مهارت جدید یاد بگیرید یا یک سرگرمی جدید برای خودتان پیدا کنید.

و اما امیدواری کاذب یا بیش از حد چگونه بر شما تاثیر میگذارد؟

تحقیقات نشان داده است که انتظارات غیرواقعی از خودتان، به معنای داشتن «امیدهای کاذب» ممکن است موجب ایجاد اضطراب شود. این اضطراب می‌تواند مانع پیشرفت شما شود. با شناخت قابلیت‌ها و توانایی‌های خود از امید و امیدواری کاذب بپرهیزید. همان‌طور که قبلاً توضیح داده ‌شد توقعات غیرواقع‌بینانه در شما امیدواری بی‌پایه و اساس ایجاد می‌کند که خود عامل ایجاد اضطراب است. با یادگیری تکنیک‌های آرام‌سازی اولیه، مانند تمرینات تنفس عمیق یا مراقبه، اضطراب خود را کم کنید.

حامد دانش فراز ( روانشناس بالینی)

https://sara-hamidi.com/امیدواری-چیست-نقش-امیدواری-رسیدن-ب/