ریزش مو و استرس-انواع ریزش مو بر اثر استرس و راهکار درمانی آنها

ریزش مو و استرس-انواع ریزش مو بر اثر استرس و راهکار درمانی آنها

ریزش مو از اصلی ترین دغدغه های دانش آموزان کنکوری است.یکی از عوامل موثری که می‌تواند منجر به ریزش مو‌ تمام نقاط سر شود، استرس است. منشا این استرس‌ها می‌تواند روحی روانی باشد و منجر به بروز اضطراب‌‌های خیلی حاد و ناگهانی در فرد شود. این تنش و استرس‌ها می‌توانند در اثر از دست دادن یک عزیز، طلاق، کنکور، ابتلا به بیماری، انجام جراحی، شیمی‌درمانی، مصرف برخی داروها، گرفتن رژیم‌های خودسرانه و طولانی‌مدت (رژیم‌های غذایی نامناسب) تظاهر پیدا کنند.

ریزش-مو-و-استرس

 

انواع ریختن مو

وقتی فردی در محیط‌های پرتنش باشد و از فشارهای عصبی رنج ‌ببرد، تغییرات بیوشیمیایی و فیزیکی در بدن رخ می‌دهد. این تغییرات بعد از مدتی ممکن است منجر به ریختن موها شود. به طور معمول ریزش ۷۰ تا ۱۰۰ فولیکول مو در روز طبیعی است.  اگر میزان ریختن مو بیش از این مقدار باشد باید حتما این مساله را پیگیری کنید. چراکه نیازمند بررسی است. معمولا بر حسب اینکه چه مدت از زمان شروع ریختن موها گذشته، ریختن مو به دو نوع حاد و مزمن تقسیم‌بندی می‌شود.

ریزش موی حاد

اگر زمان ریزش موها کمتر از ۶ ماه طول بکشد، فرد دچار ریزش موی حاد است. در نوع حاد، در بررسی عامل موثر در آن، باید اتفاقاتی که طی سه ماه قبل از ریزش رخ داده، مورد توجه قرار بگیرد.چون از زمانی که عامل ریزش مو وارد بدن می‌شود تا وقتی که مو به فاز ریزش راه پیدا کند، یک بازه زمانی سه ماهه وجود دارد. در این بازه زمانی سه ماهه، مو در ابتدا از فاز رشد به استراحت وارد می‌شود و سپس با بروز این مرحله موها می‌ریزند.

ریزش موی مزمن

اگر بیش از ۶ ماه است که درگیر از دست دادن موهای خود هستید، دچار ریزش موی مزمن شده‌اید. درمان این فرم از ریزش مو، به دلیل اینکه در برخی موارد با وجود همه بررسی‌هایی که انجام می‌شود، علتی برای آن یافت نمی‌شود، کمی سخت‌تر است. در صورتی که عوامل ایجادکننده یا تشدیدکننده ریزش مو تکرار شود، (بیش از ۶ ماه) ریزش مو به صورت مزمن در می‌آید.

این نوع از ریزش‌مو در اثر اختلالات هورمونی، نامنظم بودن عادت ماهیانه نامنظم، وجود موی زائد، کمبود فقر آهن شدید، اختلالات کم‌کاری یا پرکاری تیروئید و همچنین مصرف برخی از داروها مثل داروهای ضد اضطراب برای درمان افسردگی و آکوتان برای بهبود آکنه دیده می‌شود.

اضطراب و ریزش مو

تعداد افرادی که در دنیا دچار اضطراب هستند ، به بالاترین میزان خود یعنی ۵.۹ در هر صد نفر رسیده است و آن را به رایج ترین مسئله روانی در جهان تبدیل کرده است.ریزش موی وابسته به اضطراب، بسیار نادر است و معمولا در افرادی با اضطراب شدید ممکن است رخ دهد .  اضطراب و استرس دو مقوله ی جدا از هم هستند. اما آن چیزی که اضطراب را تبدیل به یکی از علل ریزش موی غیر ارثی می کند در واقع همان استرس است.

اضطراب یعنی استرس دائمی که می تواند بر رشد مو تاثیر بگذارد. میتواند در طولانی مدت باعث ریزش آن شود .اضطراب همچنین می تواند باعث تریکوتیلومانیا شود .( عادتی که در آن فرد موهای خود را در حین اضطراب می کشد ). این ممکن است در درازمدت باعث از دست رفتن تعداد زیادی از موهای فرد شود . البته استرس و اضطراب بیش از حد ممکن است عوارض دیگری هم داشته باشند همچون خود بیمار انگاری…

ارتباط ریزش مو با تغذیه:

مهمترین عامل ریختن موها، می تواند رژیم غذایی نامتعادل باشد.

هنگامی که تغذیه فولیکول مو بطور کامل باشد، موی سالم ایجاد می‌شود. ولی هنگام تغذیه ناقص این بخش ، سلولهای این ناحیه دچار سوء‌ تغذیه شده و به تدریج می‌میرند. حتی ممکن است وظیفه خود را به درستی انجام ندهند.کاهش نمک مصرفی ،‌ حذف یا محدود کردن مصرف اسید چرب اشباع ، کاهش مصرف آجیل ، شکلات ، غذاهای سرخ کردنی و پرادویه و مصرف فراوان آب ، سبزی و میوه تازه می‌تواند در جلوگیری از سفید شدن مو و ریزش آن ، ابتلا به شوره سر و شکنندگی مو مفید باشد.رژیم غذایی باید حاوی انواع مواد غذایی باشد.برای کاهش و درمان ریزش مو، غذای پر پروتئین و آهن کافی، لازم است.همچنین مصرف میوه ها، سبزی های تازه، سالادها و…نیاز است.

چطور می توان از ریزش مو بر اثر استرس جلوگیری کرده و آن را به حالت اول بازگرداند ؟

یکی از راه های جلوگیری از ریختن مو کاهش استرس می باشد.با کاهش استرس می توان از ریزش مو جلوگیری کرده و آن را ترمیم کرد . اگر به میزان کافی از استرس خود کم کنید و به بدن خود فرصت کافی بدهید ، کم کم متوجه از بین رفتن علائم ریزش مو خواهید شد.اگر زندگی با ترس و نگرانی دلیل اصلی استرس شماست، حل کردن مشکل اضطراب و حفظ آرامش می تواند بار اضطراب را از دوش شما بردارد .حدود یک سوم از افرادی که دچار اضطراب ناخوشایند هستند، ریزش مو ، نازکی و کم پشتی آن را تجربه می کنند.اکثر این افراد بعد از حل مشکل اضطراب خود و پس از صبر و فرصت دادن به بدنشان ، شاهد بازگشت موهای خود به حالت اولیه  هستند .

راه حل مقابله با ریزش مو

متاسفانه هیچ راه حل زود بازده ای برای ریختن مو ،نازکی و کم پشتی مو که وابسته به استرس و اضطراب است وجود ندارد. اما پس از حل مشکل استرس خود می توانند به حالت اول بازگردند. عوامل دیگری نیز بر ریزش، نازکی و کم پشتی مو موثرند. بهتر است تا با دکتر خود مشورت کنید. فرض را بر این بگذارید که ریختن موی شما صرفا به خاطر استرس و اضطراب است.

بعضی از شخصیت های مضطرب، نسبت به ریزش موی خود بسیار نگران می شوند.این افراد بهتر است بدانند که نگرانی درباره ریزش مو، باعث افزایش پیامدهای نگرانی، از جمله ریزش‌مو می شود. پس لازم است که این افراد ابتدا مشکل نگرانی خود را حل کنید. در این صورت بدن می تواند علائم ریزش مو را برطرف کند.

همکاری با مربی ،مشاور یا درمانگر مجرب ” موثرترین راه برای مقابله با اضطراب و علائم آن ” است. تا زمانی که فرد (هسته اضطراب) یعنی عواملی که منجر به رفتار مضطرب می شوند را برطرف نکند،چالش اضطراب مدام تکرار خواهد شد. شناسایی این عوامل اضطراب و یافتن نحوه برخورد مناسب با آنها می تواند به غلبه بر اضطراب های مشکل ساز کمک کند.

مطالب مرتبط را بخوانید:https://www.google.com/url