دوپینگ غذایی

دوپینگ غذایی

یکی از امتحان های سرنوشت ساز در کشورمان کنکور است که علاوه بر امادگی درسی به امادگی جسمی و ذهنی بالایی نیز نیاز دارد.در اینجا میخواهیم به شما کمک کنیم تا با رعایت تغذیه مناسب درطول دوران درس خواندن انرژی و حافظه بالا خود را حفظ کنید و در جهت افزایش ان ها تلاش کنید

پس برنامه ی غذایی شما در سال کنکور مهم تر از همیشه است و باید به طوری جدی بهش پرداخت

مهم ترین وعده غذایی یعنی صبحانه

ابتدا به این نکته بپردازیم که چرا خوردن صبحانه ضرورت دارد ؟اینجا مخاطبم بیشتر اون عزیزانی هستن که صبح ها اشتها ندارن و به هر دری می زنن تا از خوردن ان در برن.

صبحانه

نخوردن صبحانه باعث کاهش قند خون میشود که ان هم به نوبه خود باعث کاهش حافظه میشود. صبحانه  شما نباید خیلی سنگین باشه و نبایدم خیلی سبک باشه سعی کنین موادی مثل خرما گردو و پنیر و چایی شیرین یا یک‌ لیوان شیر رو در صبحانه ی خودتون جای بدین .‌ تایم صبحانه ی خودتون رو هم تا  ظهر عقب نندازین ! چون که اختلال در ساعت بدن و وعده های غذایی یک آفت بزرگ برای یادگیری شماست کنکوری هایی که شب تا دیر وقت درس میخوانند و برنامه غذایی خود را ازنظم در می اورند  توصیه میشود با زمان بندی درست و برنامه ریزی مناسب هیچ وعده ی غذایی رو حذف نکنند و به تعویق نندازند تا نتیجه‌ی مناسبی بگیرند.

مصرف مغزها

مغزها

مصرف مغزها مثل مغز گردو و بادام در تقویت حافظه نقش بسزایی دارد به خصوص مویز که نوعی کشمش است و از جمله موارد تقویت حافظه بشمار میاید و برای کنکوری های عزیز توصیه میشود که یا دروعده صبحانه یا در میان وعده ها میتوانند مصرف کنند.

سایر وعده های غذایی مثل ناهار و شام رو هم زیاد جا به جا نکنید و در زمان مخصوص خودش مصرف کنید. اگر در حین درس خوندن احساس گرسنگی بهتون دست میده و از طرف دیگه نگران چاقی هستین می تونین به جای ۳ وعده غذایی ، در ۵ وعده غذایی ( ۳ تا اصلی و دو میان وعده ) و هر وعده با حجم کمتربه تغذیه بپردازین

خوردن قندهای پیچیده بجای قندهای ساده

قند های ساده شامل انواع شیرینی و شکلات و از این قبیل مواد غذایی هستند. این دسته مواد غذایی باعث بالا رفتن ناگهانی قندخون بدن میشوند که بدن نسبت به ان واکنش نشان میدهد و مقدار انسولین بدن را افزایش میدهد که باعث افت قند خون و سر درد و بی حوصلگی میشود.توصیه میشود وقتی دلتان موادغذایی شیرین خواست به سمت قندهای ساده و طبیعی مثل خرما بروید.

علاوه بر این تحقیقات نشان داده است که مصرف قند های پیچیده به علت آزاد سازی پیوسته و متناسب قند خون حس آرامش و آسودگی رو  برایتان به ارمغان میاورد.

مصرف فیبر

سبزیجات

خیلی اوقات به کنکوری هایی برمی خوریم که تمایلی به مصرف مواد حاوی فیبر مثل میوه ها سبزیجات و سالاد ندارند . شاید به دلیل وقت گیر بودن پوست کندن ان ها یا دلایل دیگر به سراغ یک سری خوراکی های چرب و فست فودی بروند که سریعتر نیازشان به انرژی رو برطرف می کند اما حواستان باشد کمبود فیبر تو رژیم غذایی می تواند باعث عوارضی مثل دل درد یبوست و اختلالات گوارشی شود، علاوه بر ان تحقیقات نشان داده است که خوردن فیبر ها در کارکرد بهتر دستگاه گوارش و متابولیسم  شما نقش بسزایی دارد. از این حرفاکه بگزریم میدانیم که چقدر ویتامین و چیزای مقوی در میوه ها و سبزیجات وجود دارد! پس بجنبین و  از امروز فیبر  ها را به عنوان یک میان وعده سالم به رژیم غذاییتان اضافه کنید.

افزایش حافظه با مصرف ماهی

گوشت ماهی

انواع ماهی در بازار موجود است ولی توصیه میشود ماهی ازاد و تن مصرف کنید که در تقویت حافظه موثر هستند. ضمناً مصرف ماهی تأثیر مستقیمی هم در جذب امگا ۳ دارد. رژیم غذایی پرچرب، روی تمرکز یک کنکوری اثر منفی می گزاردو حافظه ی شما را ضعیف می کند . بهتر است به رژیم غذای هفتگیتان مصرف ماهی را نیز اضافه کنید

پرخوری ممنوع

پرخوری

در بین برخی خانوده هاهنوز باورهای غلطی از قبیل اینکه هرچقدر بیشتر موادغذایی بخورید تمرکر بیشتری دارید وجو دارد.متاسفانه برخی مادر و پدر ها وقتی میبینند که دختر یا پسرشون در حال درس خواندن است انواع تنقلات برایش حاضر میکنند و استدلالشان این است که عزیزم بخور جون بگیری.باید به این نکته توجه کرد که خوردن غذاهای سنگین و پرچرب نتیجه برعکس میدهد و میزان کالری بدن با میزان تمرکز بدنتان باهم هیچ رابطه ای ندارند.

کم خونی

یکی از دلایل خستگی و کاهش تمرکز کم خونی است.توصیه میشود یا از قرص های اهن یا از خوراکی هایی که دارای اهن هستند مثل جگر و گوشت و حبوبات استفاده کنند.

خوب جویدن

داوطلبان کنکور این کار اشتباهی است که از زمان غذا خوردن خود برای صرفه جویی دروقت کم میکنید چون این کار باعث افزایش سرعت خود در غذاخوردن و نجویدن کافی غذا میشود که اختلالاتی در واکنش های بیوشیمیای بدن ایجاد میکند.

پس از این به بعد آرام تر و با آرامش بیشتری وعده های غذایی  رو میل کنین

نوشیدن قهوه واستفاده از نوشیدنی های کافئین دار در حد نیاز

قهوه

اکثر دانش اموزان برای اینکه شب بیدار بمانند و مطالعه کنند سراغ نوشیدنی های کافئین دار میروند.این نوشیدنی هاا اگر بیش از حد مصرف شوند در دراز مدت جواب عکس میدهند و باعث کاهش توانایی شما در تمرکز و یادگیری میشوند.

ضرورت مصرف اب

داوطلبان کنکور در ایام درس خواندن معمولاً آب خوردن را فراموش می‌کنند. این مسئله باعث یبوست، خشکی پوست و اختلال در سلامت پوست می‌شود و در واکنش‌های بیوشیمیایی داخلی بدن ناسازگاری ایجاد می کند ‌.پس آب خوردن رو جدی بگیرید .

الهام فیروزی

مطالب مرتبط

دیدگاهها

نظر:

یک + 8 =