انسان های استثنایی-ویژگی های شگفت انگیز انسان های استثنایی

استثنایی ها

انسان ها کم و بیش باهم از نظر جسمی تفاوت هایی دارند. اما درمیان همین مردم عادی انسان های استثنایی نیز وجود دارند که خصلت های ویژه ای دارند. به ۱۰ مورد از آن ها اشاره میکنیم.شاید تصور کنید که تنها شخصیت های خیالی افسانه ها و اسطوره ها یا ابرقهرمان های فیلم های هالیوودی هستند که توانایی های ویژه ای دارند. حقیقت آن است که بعضی از ما قابلیت هایی داریم که دست کمی از توانایی های شخصیت های خیالی ندارند!

ویژگی های شگفت انگیز انسان های استثنایی

انسان-های-استثنایی

۱-قدرت تشخیص رنگ

چشم انسان های عادی دارای ۳ نوع گیرنده مخروطی برای تشخیص رنگ های قرمز و سبز و آبی است. ولی چشم انسان های استثنایی دارای ۴ نوع گیرنده مخروطی است که به آنها تتراکرومات گفته میشود.ما قادر به تشخیص تقریبا یک میلیون درجه رنگی هستیم. ولی ان ها قادرند نزدیک به صد میلیون درجه رنگی را تشخیص دهند که شامل درجه رنگی فرابنفش نیز میباشد. این توانایی منحصر به فرد بیشتر در میان زنان وجود دارد و بسیاری از این افراد از ویژگی منحصر به فرد خود بی خبرند.

۲-توانایی زنده ماندن در ارتفاعات زیاد در انسان های استثنایی

کسانیی که تجربه کوهنوردی دارند این موضوع را میدانند که دوام و تنفس در ارتفاعات دشوار است.اما بعضی افراد بومی مناطق کوهستانی مثل تبتی ها قادرند در ارتفاعات بالایی مثل کوه اورست زنده بمانند. پژوهشگران معتقدند این توانایی نادر بعد از سال ها تکامل به وجود می آید. اجداد این مردم هزاران سال در نواحی مرتفع زندگی می کردند. در نتیجه گلبول های قرمز خون آن ها با این شرایط سازگار شده و این افراد می توانند با اکسیژن بسیار کمی هم زنده بمانند.

۳-به مدت ۱۰ دقیقه زیر اب ماندن

برای ما انسان های عادی ماندن زیر اب به مدت ۳۰ ثانیه فشاز زیادی به قلب و گوش هایمان می آورد. اما مردم قوم باژائو (کولی های دریایی ساکن جنوب شرقی آسیا) توانایی منحصر به فردی در این مورد دارند. تحقیقات جدید بیان می کند مردم قوم باژائو طحال بسیار بزرگی دارند که مانند مخزنی از سلول های خونی اکسیژن دار در بدن آن ها عمل می کند. این مردم قادرند برای گرفتن ماهی ۵ تا ۱۰ دقیقه زیر آب بمانند بدون آنکه نیاز پیدا کنند به سطح آب بیایند و نفس بگیرند.

۴-اکولوکیشن

اکولوکیشن به معنای جهت یابی از راه ارسال صدا و سنجش پژواک است. شاید بدانید که دلفین ها و خفاش ها قادرند با استفاده از این روش دنیای اطراف خود را جهت یابی کنند. اما این حیوانات تنها موجوداتی نیستند که از این قابلیت برخوردارند. اگرچه این توانایی در میان انسان ها نادر است، اما افرادی وجود دارند که قادرند با تقلید این فرآیند، در تاریکی ببینند. مرد نابینایی به نام دنیل کیش وجود دارد که با تولید صداهایی ضربه ای به شکل ردیاب صوتی، دوچرخه سواری و در طبیعت پیاده روی می کند.

۵-داشتن دو ردیف مژه در انسان های استثنایی

افرادی که مژه های زیادی دارند دارای یک ردیف مژه هم در لایه ی مخاطی درون چشم هایشان هستند. زمانی که سلول های تولید کننده مخاطی توانایی تفکیک غده ها را از هم نداشته باشند این اتفاق می افتد. شاید برای بسیاری از ما داشتن مژه های بیشتر یک آرزو باشد اما حقیقت آن است که داشتن مژه های اضافی می تواند چشم ها را اذیت کند و منجر به مشکلاتی مثل آبریزش، التهاب و خراشیدگی قرنیه شود.

۶-قطب نمای درونی

انسان هایی وجود دارند که بدون کمک هیچ مسیریابی یا قطب نمایی میتوانند راه خود را پیدا کنند. درحالی که برعکس آن ها انسان هایی هستند که حتی قادر نیستند بدون داشتن این اپلیکیشن جایی را بیابند. تاریخ نشان داده است در گذشته کاوشگرانی وجود داشتند که می توانستند بدون قطب نما جهت یابی کنند و جهت های اصلی را تشخیص دهند. محققان پی بردند که توانایی غیر معمول یک شخص در جهت یابی به تدریج کسب می شود. ذهن در نهایت می تواند خود را با محیط های جدید سازگار کند و جهت ها را تشخیص دهد.

۷-انعطاف پذری بالای کره چشم ها

بیرون آمدن چشم ها از حدقه حالت نادری است که طی آن چشم ها واقعا می توانند از کاسه ی خود بیرون بیایند. این توانایی بر اثر عوارض یک مشکل جسمانی به دست می آید. طبق تحقیقات، این حالت در نتیجه ی عواملی مثل بیماری تیروئید چشمی، کم عمق بودن حدقه و سندرم شل شدن پلک ها رخ می دهد. به علاوه، این مسأله می تواند منجر به بیماری نوروپاتی اپتیک و نابینا شدن فرد شود. بنابراین کسانی که دچار این حالت هستند باید به طور مرتب به چشم پزشک مراجعه کنند.

۸-مصونیت از کمبود خواب

انسان هایی که ژن DEC2 در آن ها دچار جهش شده و نسبت به بقیه ادم ها کمتر میخوابند با این حال احساس خستگی نمیکنند. تنها یک درصد از انسان ها دچار این جهش ژنتیکی هستند. این انسان های استثنایی می توانند شب ها تنها ۶ ساعت بخوابند درحالی که اغلب مردم بعد از تنها چند شب کم خوابی از پای در می آیند. کارشناسان معتقدند برخی از افراد مشهور مثل مارگارت تاچر و وینستون چرچیل از این ویژگی برخوردار بودند.

۹-قدرت چشایی بالا در انسان های استثنایی

افراد عادی دارای ۱۰ هزار پرز چشایی هستند که در افراد استثنایی بیشتر از این مقدار است .این افراد به دلیل چشایی قوی ای که دارند، اغلب عکس العمل شدیدی به مواد غذایی تلخ مزه مثل کلم بروکلی یا گریپ فروت نشان می دهند. بسیاری از این افراد تبدیل به تیسترهایی حرفه ای می شوند.

۱۰-ارتفاع صوتی بالا

برخورداری از ارتفاع صوتی بالا (زیر و بمی صدا) تنها به معنای آن نیست که می توانید خواننده ی خوبی شوید، بلکه این توانایی این امکان را به شما می دهد تا نت های موسیقی را به دقت تعیین کنید. این حالت بسیار نادر است و از هر ۱۰ هزار نفر تنها یک نفر از این توانایی برخوردار است. کارشناسان معتقدند این توانایی می تواند مادرزادی باشد یا از طریق یادگیری کسب شود. چون برخی تحقیقات نشان می دهد با انجام تمرین کافی می توان به این قابلیت دست یافت.

برخی از افراد با قدرت باورنکردنی را ببینید: namnak.com/انسان-عجیب.p63246