میدان الکترومغناطیسی و سلامت انسان-بررسی مضرات امواج بر انسان-قسمت اول

میدان الکترومغناطیسی و سلامت انسان

امروزه مصرف انرژی در صنعت برق رو به افزایش است و اثرات مخربی بر روی سلامتی و ایمنی انسان داشته است.تاثیرات میدان الکترومغناطیسی و الکتریکی بر روی سلامت و بهداشت انسان از مضرات این صنعت می‌باشد. ما در زندگی روزمره در محیط کار و خانه و مدرسه در معرض میدان الکترومغناطیسی و الکتریکی هستیم.
میدان الکترومغناطیسی و الکتریکی به وسیله خطوط نیرو، سیمهای الکتریکی و تجهیزات الکتریکی تولید می شود. این خطوط، خطوط نامرئی نیرو هستند که در اطراف هر وسیله وجود دارند و قدرت آن با افزایش ولتاژ افزایش می‌یابد.

میدان-الکترومغناطیسی-و-سلامت-انسان
میدان الکترومغناطیسی از وسایل برقی مثل کامپیوتر، فر برقی، تلویزیون، یخچال و غیره و نیز خطوط انتقال نیروی برق با ولتاژ زیاد حاصل می شود.
میدان الکترومغناطیسی بر روی سیستم های عصبی و رشد و تکامل و ترمیم سلولها اختلالاتی ایجاد می‌کند. همچنین موجب پیدایش امراض ناشناخته مانند انواع سرطانها، تومورهای مغزی و ناباروری در انسان می‌شود.
افرادی که به دفعات و به مدت طولانی در معرض چنین میدانهایی قرار می‌گیرند. همچنین افراد شاغل در صنایع برق و تلفن، تعمیرکاران تلویزیون و جوشکاران آسیب پذیرتر می‌باشند. پس باید با نصب دستگاه های کنترل سرطانزایی در محیط کار. شناسایی منابع تولید الکترومغناطیسی. رعایت نکات ایمنی در محیط کار و در صورت امکان استفاده از تجهیزاتی که دارای حداقل میزان انتشار امواج الکترومغناطیسی است محیطی مناسب برای کار و فعالیت ایجاد نماییم.

برای مطالعه راه های کاهش اثرات مخرب امواج و میدان الکترومغناطیسی روی لینک کلیک کنید:irna.ir/…/راههای-کاهش-اثرات-مخرب-امواج-الکترومغناطیس-بر-سلامت-انسان

مقدمه

با توجه به اهمیت طرحهای صنعتی در توسعه پایدار، صنعت برق نیز مشابه دیگر صنایع با توجه به افزایش شتاب تولید و مصرف انرژی برق نقش به سزایی در آلودگی محیط زیست و سلامت و بهداشت انسان داشته است. بایستی اثرات نیروگاههای حرارتی از نظر آلودگی آبی و گازی، جامد و آلودگی های صوتی و میدانهای الکتریکی و مغناطیسی ناشی از فعالیت نیروگاه ها بر روی موجودات زنده به خصوص انسان مورد بررسی قرارگیرد.
درون تمام ارگانیزم‌های زنده، جریان الکتریکی و میدانهای الکتریکی وجود دارد. جریان ها در مکانیسم‌های پیچیده کنترل فیزیولوژیکی نظیر اختلال در سیستمهای عصبی، عضلانی، رشد وتکامل و ترمیم بافتها نقش دارند. بنابراین لازم است ویژگیهای مصنوعی آثار احتمالی آنها در سیستمهای بیولوژیکی مورد بررسی قرار گیرند.

مضرات میدان الکترومغناطیسی

میدان الکترومغناطیسی ابتدا موجب سرگیجه، وزوز گوش، ضعف و خستگی و تار شدن دید چشم و خواب آلودگی هنگام کار.همچنین پیدایش امراض ناشناخته، تغییر ترکیبات خون، اختلال در سیستمهای عصبی عضلانی، (نوروماسکولار). دگرگونی ژنتیکی، بروز سرطان‌هایی چون لنفوم، لوسمی، تومورهای مغزی. سرطان غدد بزاقی و اختلال در باروری در زنان و مردان می‌شود.
ما در زندگی روزمره در محیط کار و خانه و مدرسه در معرض میدان الکترومغناطیسی و الکتریکی هستیم. این میدان الکتریکی حاصل از تولید، انتقال و استفاده از الکتریسیته است.
مطالعاتی در رابطه با سلامتی انسان در مورد کسانی که در معرض میدان الکترومغناطیسی و انواع سرطانها از نوع لوسمی و سرطان مغز صورت گرفته است.

تعدادی از محققان در مورد ارتباط بین قرار گرفتن در معرض میدان الکترومغناطیسی و سرطان تردید دارند. زیرا تفسیر آن از نظر بیولوژیکی مشکل است و نتایج تحقیقات متفاوت به نظر می‌رسد و با هم هماهنگی ندارند. بسیاری از محققان توافق بر این دارند که نیاز به اطلاعات بیشتری در خصوص تاثیرات میدان الکترومغناطیسی و الکتریکی بر سلامت انسان داریم.

انواع امواج

امواج را از نظر ماهیت و اثراتی که بر انسان می گذارند به دو دسته بزرگ امواج یونیزان و امواج غیر یونیزان تقسیم بندی کرده اند.

امواج یونیزان آنهایی هستند که انرژی موجود در آنها ماده ای را که آن را دریافت می کند، یونیزاسیون میکند.

امواج غیر یونیزان، بخشی از امواج الکترومانیتیک هستند.  با جذب شدن در ماده در شرایط عادی در ساختار تشکیلاتی اتم آن ماده تغییری ایجاد نمی کند.
البته این دسته از امواج نیز در اثر مواجهه با انسان بسته به ماهیتشان بر بافت های مختلف اثرات مخربی خواهند داشت. مانند امواج مادون قرمز که در صورت برخورد با چشم غیر مسلح سبب ایجاد آب مروارید و یا حتی نابینایی می شود.
علاوه بر امواج غیر یونیزان طبیعی، مانند اشعه هایی که نور خورشید وجود دارند، امروزه وسایل الکتریکی که در صنعت به کار گرفته می شوند و یا مصارف خانگی دارند، مولد امواج غیر یونیزان محسوب می شوند.

ماوراء بنفش:امواج ماوراء بنفشی که در اثر جوشکاری با برق ایجاد می شوند. امواج مادون قرمزی که در کوره های مذاب تولید می شوند. امواج ناشی از فرستنده های رادیویی و ماهواره ای، امواج متساطع از برخی وسایل مثل ماکرویو، تلفن های همراه و … همگی جزو امواج غیر یونیزانی هستند که تاثیرات متفاوتی در بدن انسان ایجاد می کنند.

 

قسمت دوم را با موضوع امواج پرتو های غیر یونساز در سایت فرازدانش مطالعه کنید: https://farazdanesh.com/non-ionizer-radiation-waves/