تکنسین پروتزهای دندانی-ادامه تحصیل در ایران و خارج

رشته تکنسین پروتزهای دندانی

قبل از معرفی تکنسین پروتزهای دندانی، ابتدا پروتز دندان را معرفی می کنیم. پروتز دندان، یک رشته ی کاملا مستقل است و باید گفت با رشته ی دندان پزشکی و تکنسین کنار دندان پزشک { کمک کار دندان پزشک} کاملا متفاوت است.
واژه ی پروتز به هر چیز مصنوعی اطلاق میشود. مثل پروتز گونه ، پروتز لب ، پروتز دندان و … یک فرد پروتزیست ساخت پروتز مورد نظر را بر عهده دارد.کارشناس پروتز دندان نیز از این امر مستثنا نمیباشد و پروتزهای دندانی را میسازد. به عبارت دیگر دندان و عناصر مربوط به دندان مصنوعی.

تکنسین-پروتزهای-دنداتی

حال خود این پروتز انواع و اقسام دارند. به طور کلی هر چیز مصنوعی مربوط به دندان را پروتزیست دندان میسازد.ممکن است دندان پروتز ثابت ، پروتز متحرک ، تک دندان (مثل ایمپلنت) پلاک های مربوط به ارتودنسی ، بریج و … باشد. مبحث زیبایی دندان نیز یکی از مباحثی است که امروزه بسیار به آن پرداخته میشود و در این رشته در زمینه های متفاوتی کاربرد دارد.

توانایی‌های لازم :

تکنسین پروتزهای دندانی کاری حساس ودقیق است و نیاز به دستانی توانمند و ماهر دارد. در این رشته دروس فیزیک، شیمی و زیست‌شناسی دارای اهمیت است . در نهایت داوطلبان باید توجه داشته باشند که هدف این رشته تربیت تکنسین متخصص و کارآمد است. از همین رو، این رشته تنها در مقطع کاردانی ارائه می‌شود.

موقعیت شغلی تکنسین پروتزهای دندانی در ایران :

با توجه به توانمندی‌هایی که دانشجوی این رشته در طی تحصیل کسب می‌کند، براحتی می‌تواند جذب بازار کار شده و شغل مناسبی به دست بیاورد.
فارغ‌التحصیلان رشته پروتز دندان می‌توانند هم به صورت مستقل اقدام به تأسیس لابراتور کنند و هم در کلینیک‌های دندانپزشکی فعالیت نمایند.
زیرا هر دندانپزشک عمومی یا ارتودنتسیت برای ساخت دندان مصنوعی یا قالب‌های ارتودنسی باید با یک تکنسین پروتزهای دندانی فعالیت کند.
در این رابطه باید بگویم که خوشبختانه به دلیل اشباع نشدن این رشته در کشور نسبت به بقیه ی رشته ها ، رشته ی پروتز دندان بازار کار خوبی را دارا میباشد.
البته این نکته را خاطر نشان میکنم که در رشته ی پروتز دندان ” کار دست ” و ” علاقه ” در موفقیت بازار کار حرف اول را میزند.

ادامه ی تحصیل در ایران :

مبحث دیگری که دانستن آن خالی از لطف نیست ، بحث ادامه تحصیل رشته ی پروتز دندان است.
از سال ۱۳۸۸ این رشته کارشناسی شد و به دلیل پایین بودن ظرفیت پذیرش این رشته در دانشگاه های ایران ، فعلا ادامه ی تحصیل در همین رشته (البته در ایران) امکان پذیر نیست.
اما دانشجویان فارغ التحصیل از این رشته میتوانند برای کارشتاسی ارشد، در رشته های دیگر شرکت کنند.
همچنین با رعایت اصولی قادر به شرکت در آزمون دکترای پزشکی میباشند.

ادامه ی تحصیل در خارج از ایران :

این رشته یکی از تاپ ترین و پر درآمد ترین رشته ی تحصیلی در کشور هایی مثل ترکیه و قزاقستان و کشورهای اروپایی میباشد.
هزینه ی تحصیل رشته پروتز دندان در دانشگاه های کشورهای اروپایی حتی از رشته ی دندانپزشکی نیز بیشتر است و جزء رشته های لوکس محسوب میشود.
ولی در ایران به دلیل نوپا بودن کمی ناشناخته و مظلوم واقع شده است.
امکان ادامه ی تحصیل در رشته ی دکترای مواد دندانی که یکی از گرایش های این رشته است، در ترکیه وجود دارد.

دروس مربوط به تکنسین پروتزهای دندانی در طول تحصیل

بیوشیمی نظری
آناتومی دندان نظری و عملی
آسیب‌شناسی
میکروب‌شناسی نظری و عملی
بافت‌شناسی نظری و عملی
آناتومی عمومی نظری و عملی
بهداشت خانواده، فیزیک
پروتز کامل نظری و عملی
پروتز پارسیل
ارتودنسی نظری و عملی
استاتیک نظری و عملی
اوکلوژن نظری و عملی
لابراتوار اختصاصی
پروتزهای اطفال و ارتودنسی نظری و عملی

درباره پروتز دندان بخوانید:ideal.clinic/services/پروتز-های-دندانی