covid-19 یا کرونا چیست؟-بررسی علائم و مراجعه به پزشک

Covid-19 چیست؟

علائم ناشی از ویروس Covid-19 چیست؟ چگونه گسترش می یابد و آیا باید به پزشک مراجعه کرد؟

covid-19-چیست

این بیماری توسط یکی از اعضای خانواده coronavirus ایجاد می شود که قبلاً با آن روبرو نشده است. مانند سایر coronaviruses ، از حیوان به انسان منتقل شده است. سازمان بهداشت جهانی (WHO) آن را یک بیماری همه گیر اعلام کرده است.

برای مطالعه مقاله ی چهره جهان بعد از کرونا به وبسایت فراز دانش مراجعه کنید:

https://farazdanesh.com/the-world-after-coronavirus/

علائمی که این کروناویروس ایجاد می کند چیست؟

طبق گفته WHO ، شایع ترین علائم Covid-19 تب ، خستگی و سرفه خشک است. همچنین ممکن است برخی از بیماران دچار آبریزش بینی ، گلودرد ، گرفتگی بینی و درد و درد یا اسهال شود. برخی از افراد از دست دادن حس چشایی و / یا بو بودن خود خبر می دهند.

حدود ۸۰٪ افرادی که دچار Covid-19 می شوند یک مورد خفیف را تجربه می کنند – تقریباً به اندازه سرماخوردگی جدی – و بدون نیاز به درمان خاص بهبود می یابند.

WHO می گوید ، تقریباً از هر شش نفر یک نفر بیمار می شود. افراد مسن و افراد دارای مشکلات پزشکی اساسی مانند فشار خون بالا ، مشکلات قلبی یا دیابت یا بیماری مزمن تنفسی ، در معرض خطر جدی بیماری Covid-19 قرار دارند.

در بریتانیا ، سرویس بهداشت ملی (NHS) علائم مشخصی را برای یافتن تجربه‌های دیگری شناسایی کرده است:
درجه حرارت بالا – شما احساس سست شدن داغ روی سینه یا پشت خود می کنید
سرفه مداوم جدید – این بدان معنی است که شما به طور مکرر سرفه کرده اید

از آنجا که این پنومونی ویروسی است ، آنتی بیوتیک ها فایده ای ندارند. داروهای ضد ویروسی که در برابر آنفولانزا داریم ، مؤثر نیستند و در حال حاضر هیچ واکسنی وجود ندارد. بهبودی به قدرت سیستم ایمنی بدن بستگی دارد.

آیا اگر تب یا سرفه دارم باید به پزشک مراجعه کنم؟

نه. در انگلیس ، توصیه NHS در حال حاضر این است که هرکسی که علائم دارد حداقل ۷ روز در خانه بماند. اگر با سایر افراد زندگی می کنید ، آنها باید حداقل ۱۴ روز در خانه بمانند تا از انتشار عفونت در خارج از خانه جلوگیری کنند. این امر برای همه صدق می کند ، صرف نظر از اینکه آنها به خارج سفر کرده اند یا خیر.

بسیاری از کشورها برای تلاش و متوقف کردن شیوع ویروس ، ممنوعیت مسافرت و قفل کردن را وضع کرده اند.

چرا این بدتر از آنفلوانزا طبیعی است و متخصصان چقدر نگران هستند؟

ما هنوز نمی دانیم که کروناویروس جدید چقدر خطرناک است و تا زمانی که داده های بیشتری وارد نشود ، نمی دانیم ، اما تخمین میزان مرگ و میر در افراد جوان زیر ۱٪ در جوانان تا بیش از ۳٪ در میان سالمندان است.

آنفولانزای فصلی به طور معمول میزان مرگ و میر زیر ۱ درصد را دارد و تصور می شود سالانه در حدود ۴۰۰۰۰۰ مرگ و میر در سطح جهان رخ می دهد. سارس بیش از ۱۰٪ مرگ و میر داشت.

نکته مهم دیگر این که کروناویروس چقدر مسری است. یک تفاوت اساسی در این است که بر خلاف آنفولانزا ، واکسنی برای کروناویروس جدید وجود ندارد ، به این معنی که برای اعضای آسیب پذیر جمعیت – افراد سالخورده یا افراد دارای مشکلات تنفسی یا ایمنی موجود – برای محافظت از خود دشوارتر است. در صورت احساس ناخوشایند شستن دست و اجتناب از سایر افراد از اهمیت زیادی برخوردار است.

آیا ویروس های دیگر وجود داشته است؟

سندرم تنفسی حاد شدید (سارس) و سندرم تنفسی خاورمیانه (مرس) هر دو در اثر ویروس ناشی از عروق کروناویروس ناشی از حیوانات ایجاد می شوند. در سال ۲۰۰۲ ، سارس تقریباً در ۳۷ کشور بدون بررسی بررسی شد و باعث وحشت جهانی شد ، بیش از ۸۰۰۰ نفر را آلوده و بیش از ۷۵۰ نفر را کشت. به نظر می رسد مرس به راحتی از انسان به انسان دیگر منتقل نمی شود ، اما مرگ و میر بیشتری نیز دارد ، ۳۵٪ از حدود ۲۵۰۰ نفر که به این ویروس آلوده شده اند.

ترجمه شده از سایت: https://www.google.com/url