فیلم شیوع-فیلمی که ۱۰ سال پیش کرونا را پیشبینی کرده بود!

فیلم شیوع

در سال ۲۰۱۱ فیلمی درباره پیدایش ویروسی ناشناخته و مرگبار در چین در سینماها منشر شد . این فیلم در آن زمان موفق نبود. اما این روزها  به خاطر شیوع ویروس کرونا حسابی محبوب شده است. بین فیلمنامه این اثر و اتفاقات دنیای واقعی شباهت‌های شگفت انگیزی وجود دارد. با وجود بازیگران برجسته‌ای چون مت دیمن، جود لا، گوئینت پالترو، کیت وینسلت و مایکل داگلاس این فیلم فروش چندانی نداشت در آن سال در جدول فروش فیلم‌های آن سال در رتبه شصت و یکم قرار گرفت.اما اکنون این فیلم نامش در بین پرتعدادترین جست‌وجوهای گوگل دیده می‌شود.

فیلم-شیوع
وارنر برادرز،‌ استودیوی سازنده این فیلم، می‌گوید که در ماه دسامبر گذشته، یعنی هنگامی که اولین خبرها درباره کشف ویروس کرونا در چین به گوش رسید ، این فیلم دویست و هفتادمین عنوان محبوب در کاتالوگ محصولات این استودیو بود.حالا اما با گذشت سه ماه محبوبیتش فقط از هشت فیلم هری پاتر کمتر است. دلیل این اتفاق ویروس جدید کرونا و شباهت‌های شیوع آن با داستان این فیلم است که سالها  پیش ساخته شده است.https://en.wikipedia.org/wiki/Contagion_(2011_film)

داستان فیلم شیوع

در این فیلم، زن تاجری در جریان سفر به چین به ویروسی ناشناخته و مرگبار مبتلا می‌شود. جانش را از دست می‌دهد و در این بین دنیا را نیز دچار بحران پزشکی می‌کند.رابطه سناریوی فیلم با چین یکی از شباهت‌های این فیلم به وقایع جاری است.فیلم شیوع شباهت‌های حیرت‌انگیزی با واقعیت دارد. شخصیت خانم تاجر در پی دست دادن با آشپزی در هنگ‌کنگ به ویروس MEV-1 مبتلا می‌شود.

این ویروس از طریق لاشه یک خوک که توسط خفاشی گزیده شده بود به آشپز منتقل شده است. او بعد از بازگشت به خانه شدیدا مریض می‌شود و در فاصله کوتاهی می‌میرد. پسرش نیز به سرعت جان خود را از دست می‌دهد. اما معلوم می‌شود که همسرش، شخصیت مت دیمن، در برابر این ویروس مقاوم است. در دنیای واقعی نیز کارشناسان عقیده دارند ، انتقال آن از حیوان به انسان در ماه دسامبر گذشته نقطه آغاز شیوع ویروس کرونای جدید (در شهر ووهان) بوده است.

گفته می شود ناقل اصلی ویروس کرونا خفاش بوده باشد. عین اتفاقی که در جریان همه‌گیری بیماری سارس در بین سال‌های ۲۰۰۲ و ۲۰۰۳ افتاد. این ویروس احتمالا از حیوان دیگری به انسان منتقل شده است. نقطه آغاز شیوع ویروس کرونا بر اساس گزارشی که از طرف سازمان بهداشت جهانی منتشر شده است یکی از بازارهای فروش زنده حیوانات در ووهان می باشد.

قرنطینه

در بخشی از فیلم ، شیوع ویروس باعث می‌شود تا کارمندان سرویس اطلاعات آمریکا- برای شناسایی و قرنطینه افراد مبتلا اعزام شوند. شهر شیکاگو در آمریکا به صورت کامل قرنطینه می‌شود. اتفاقی که شبیه قرنطیه کامل شهرهای مختلف در چین و دیگر کشورها در حال رخ دادن است.

گفتگو با عوامل ساخت فیلم

محبوبیت تازه این فیلم، اسکات برنز،‌ نویسنده فیلمنامه، را متحیر کرده است. وی در مصاحبه‌ای که با مجله فورچون داشت گفت که ایده اصلی این فیلم این بود که نشان دهد جامعه مدرن در برابر شیوع اینگونه بیماری‌ها آسیب‌پذیرو ناتوان  است. به گفته او “شباهت ویروس فیلم ما به ویروس کرونا جزئی، اتفاقی و واقعا بی‌اهمیت است. چیزی که اهمیت دارد و دقیق است واکنش اجتماعی و فراگیری وحشت و تاثیرات ثانویه آن است.”

او به آلن کروموید، خالق تئوری‌های توطئه. یکی از شخصیت‌های فیلم اشاره میکند. این شخصیت که توسط جود لا به تصویر کشیده شده است شایعات بی‌اساسی درباره این ویروس منتشر می‌کند. همچنین درمان‌هایی جعلی برای درمان ارائه می‌دهد.اتفاق عجیب  این است که شرکت آمازون در واقعیت نیز اخیرا اعلام کرد که از فروش بیش از یک میلیون قلم کالا توسط اشخاص ثالث به دلیل ادعاهای نادرست فروشندگان مبنی بر درمان بیماری کووید-۱۹ جلوگیری کرده است.در آمریکا جیم باکر، کشیش تلویزیونی سرشناس آمریکایی،‌ اخیرا توسط مقامات ایالت نیویورک به خاطر تبلیغ کلوئید نقره به عنوان درمان این بیماری توبیخ شد.

از طرف دیگر، ما شاهد پخش اخبار جعلی گوناگونی راجع به منشاء این ویروس بوده‌ایم. از جمله شایعاتی مبنی بر تولید این ویروس به عنوان سلاح بیولوژیکی.حتی خود آقای برنز نیز هدف یکی از این تئوری‌های توطئه قرار گرفت.او در مصاحبه با روزنامه نیویورک تایمز گفت که عده‌ای در شبکه‌های اجتماعی با او تماس گرفته بودند و او را به عضویت در سازمانی مخفی که هدفش کنترل مسائل دنیا است متهم کرده بودند.آقای برنزدر ادامه گفت  “به یاد دارم که یکی از نگرانی‌هایم در آن زمان این بود که شیوع اطلاعات نادرست می‌تواند به اندازه خود ویروس خطرناک باشد.”