۱۲ راه حل برای رفع نگرانی های آینده و کنترل کردن شرایط

در این مقاله به بررسی ۱۲ راه حل برای رفع این نگرانی ها می پردازیم:

مثلا نگرانی از وضعیت بد اقتصادی، نگرانی از آینده ی فرزندان،آینده ی شغلی و …

اکثر مردم به‌جای لذت بردن از موقعیت حال به آینده فکر می‌کنند و برای اتفاقات آینده مضطرب اند.

نگرانی-راه-حل-برای-رفع-نگرانی

زمان بیشتری را به خانواده و دوستانتان نسبت دهید.

این که از چه نگرانید مهم نیست. اگر خانواده و دوستان حامی شما باشندچون اطمینان دارید کسانی هستند که به شما حس امنیت بدهند و یاریگر شما در مسیر باشند دیگر نگرانی نخواهید داشت.

انرژی،پول و زمانتان را در چیزهای مهم تر به کار بگیرید.

پول، تلاش و حتی وقت خود را برای خانواده، زندگی حرفه‌ای، کار و … که بسیار مهم اند سرمایه‌گذاری کنید.

زمانتان را برای چیزهایی که دوام ندارنداختصاص ندهید. فقط برای چیزی که ماندگار است واثر طولانی مدت در زندگی شما دارد متمرکز شوید.

بدون فکر تصمیم نگیرید.

پیش از تصمیم به انجام کاری به تاثیرات آن در آینده فکر کنید. مطمئن باشید که در طولانی‌مدت تأثیر بدی نخواهد داشت.

ذهن آگاهی

فکرکردن به زمان حال بهترین روش برای رفع اضطراب این دوران است پس هروقت نگران آینده شدید، نگاهی به اطراف کنید. احساستان چیست؟ چه بویی حس می کنید؟ چه می بینید؟

متوجه شدن به اطراف با حواس چندگانه، بهترین راه برای هدایت خود به حال است.

نفس عمیق

اگر دقت کرده باشید زمانی که نسبت به موضوعی مضطرب هستید نفس هایتان کم عمق تر و سنگین تر است. از راه‌های دستیابی به آرامش و کاستن اضطراب، کشیدن نفس عمیق است. زیرا نفس عمیق از شدت اضطراب می کاهد و انسان را از نگرانی در می آورد.  پس به‌اندازه‌ای نفس عمیق بکشید که احساس کنید دیگر ریه‌هایتان جای پر شدن ندارد. سپس به‌ آرامی نفستان را آزاد کنید تا سرگیجه نشوید. این عمل را چندین بار انجام دهید تاحس راحتی کنید.

سپاس گذاری کنید.

نگرانی،باعث بروز اساسات و افکار منفی می شود. چون مغز گنجایش همزمان افکار منفی و مثبت را ندارد.سپاسگزاری در هر موقعیتی کمک می‌کند تا نگرانی هایتان کاسته شود. هر زمان که نگران شدید فهرستی از مسائلی که باید بابت ان ها شکرگزار باشید تهیه کرده و سپاسگزار آن ها باشید.

از خودتان سوال کنید

زمانی که مهلت انجام کاری به پایان رسیده است نگران نبودن بسیار سخت است. پس تلاش شما باید بر نادیده گرفتن نگرانی تان باشد. از خود دلیل نگرانیتان را بپرسید و پس از پاسخ آینده ی این اتفاق را بررسی کنید. این روند را ادامه دهید تا دیگر سوالی برای جواب دادن باقی نماند. این تمرین باعث کاهش نگرانی می‌شود.

کنترل شرایط در دستان شماست

همه ی ما وقتی از بابت چیزی نگران هستیم حس می کنیم کنترل اجرا از دستمان خارج شده است. با انجام کارهایی که خودمان آن ها را کنترل می کنیم می‌توانیم به بهبود حس کنرل گر خود کمک کنیم.

عضلات خود را منقبض و رها کنید.

وقتی از چیزی نگران هستیم حس می کنیم عضلاتمان منقبض‌ شده است. از این حالت برای آرم شدن استفاده کنید. تک‌تک عضلات بدنتان را منقبض کنید. سپس رها و آزاد کنید. این روش به کاستن نگرانی کمک شایانی می کند.

میزان نگرانی‌ را مشخص کنید.

نگرانی این امکان را می دهد تا بفهمیم چه چیزی مهم است و چه چیزی مهم نیست.

پس زمانی که نگران هستید به مقدار نگرانی خود توجه داشته باشید. مقدارنگرانی را از ۱ تا ۱۰ درجه‌بندی کنید.اگر امتیاز کمتر از ۵ دادید حتماًنگرانیتان آن‌قدرها هم مهم نیست. اگر امتیازتان بیشتر از ۵ است باید از نگرانی به‌عنوان یک شروع برای هدفتان استفاده کنید.

درباره نگرانی صحبت کرده و یا بنویسید.

نوشتن و نیز صحبت با یک دوست، خانواده یا یک شخص معتمد از شدت نگرانی کم و آگاهی را بیشتر می کند. افکار نگران‌کننده را شناسایی و جایگزین کنید. هنگام نگرانی به خود افکار مثبت القا کنید.

مثلا اگر از قبولی کنکور ترس دارید، به خود و خدا توکل و بدون نگرانی تلاش کنید.

رازهای موفقیت در کنکور: https://farazdanesh.com/secrets-of-success-in-entrance-exam/