نزدیک به کنکور و درس های خوانده نشده-مدیریت زمان

نزدیک به کنکور و درسهای خوانده نشده

نزدیک-به-کنکور

احتمالا زمانی که در حال خواندن این بخش هستید در ماه‌های پایانی کنکور هستید و دچار استرس و اضطراب شده اید. به این علت که نتوانسته اید آنطور که دلتان می خواسته درس بخوانید.

نتوانستید به مرور و جمع بندی دروس برسید. به این فکر می کنید که این یک ماه باقی مانده به کنکور را چیکار کنم؟چه درس هایی بخوانم؟ اگر نتوانم جمع بندی بکنم چی؟! و…

اما راه حل کسانی که برای کنکور دیر شروع کردند چیست؟ آیا برنامه ریزی برای ماه‌های پایانی کنکور نتیجه ای می دهد؟

ممکن است عده ای برای کنکور دیر شروع کرده باشند. تا الان تلاش خاصی نکرده باشند و با خودشان بگویند ۶ یا ۷ ماه را از دست دادیم.

در یکی دو ماه مانده به کنکور اتفاق خاصی نخواهد افتاد.

آیا واقعا ماه های پایانی مانده به کنکور می شود معجزه کرد؟ آیا کسانی که برای کنکور دیر شروع کرده اند شانسی برای موفقیت نسبی در کنکور دارند؟

در ماه‌های پایانی چاره چیست؟

قبل از اینکه نا امید شوید و از درس خواندن و تلاش کردن دست بردارید، لطفا صبر کنید. این قسمت را مطالعه کنید سپس تصمیم بگیرید.

خیلی از بچه ها به هزارویک دلیل درست نمیخونن و ماه های زیادی رو از دست میدن.

بعضی از این افراد توی چندماه اخر به خودشون میان و شروع به خوندن میکنن بعضی هم کتاب دفترشون رو میپیچن میذارن کنار و قید کنکور امسالو میزنن.

اما باید بدونین این دسته از افرادی که اینقدر زمانو از دست دادن اگه بذارن واسه سال دیگه بعداز کنکور باخودشون میگن ۱۲ ماه دیگه تا کنکوربعدی مونده و دوباره شروع خوبی نخواهند داشت درنتیجه سال بعد هم کپی پیست سال قبل میشه.

ولی اگه توی همین مدت کم نسخه ی یه سری از درسارو بپیچین هم درصد چندتا درسو افزایش میدین وبه تسلط توی اونها میرسید.

هم ترستون از کنکور میریزه و به این اعتماد میرسین که اگه توی این دوره ی کوتاه میشه انقدر درصدهارو افزایش داد توی ۱۲ ماه سال بعد خیلی کارا میشه کرد و با  انگیزه ی خوب یه استارت خیلی خوب برای سال آینده میزنید.

ولی همیشه به پشت کنکور نشستن ختم نمیشه و خیلی ها با همین چند ماه تلاش به نتیجه ی دلخواه میرسن و همین امسال وارد دانشگاه میشن.

برای شروع از خودتون یه ازمون تعیین سطح بگیرید که بهتره با سوالات استاندارد باشه یعنی یه کنکور رو از خودتون آزمون بگیرید.

این آزمون باید بدون زمان گیری انجام شه چون میخواید اطلاعاتتون رو بسنجید نه سرعت عملتون رو.

سپس با توجه به نتیجه به دست آمده درسها را به سه قسمت تقسیم کنید.

مطالبی که مسلط هستید(دسته۱) ,مطالبی که کم تسلط اید (دسته۲) و مطالبی که نخوندید (دسته۳)

از درسی که به تسلط رسیدن روی اونها براتون راحتتره شروع کنید.

به این ترتیب که از هردرس یه مبحث رو انتخاب کنید و طی سه یا چهار روز به تسلط برسونید تا در دسته ی ۱ قرارگیرند تازمانی که روی این درس ها کاملا مسلط نشدید سراغ مباحث بعدی نرید.

بعد از این دوره چند روزه یه آزمون جامع دیگه از خودتون بگیرید. توی این ازمون باید پاسخ دروس دسته ۱ به علاوه دروسی از  دسته ۲ که توی این چند روز مطالعه شده رو بدید.

اگر درصدتون نسبت به آزمون قبل  افزایش داشت باید سراغ مباحث انتخابی بعدی برید ولی اگر درصدها پیشرفتی نکرد باید همون مباحث قبلی خونده شن.

اینجوری با هر بار آزمون دادن هم دروسی که مسلط بودید دوره ومرور میشن هم به تدریج  در دروس دسته ۲ به اشراف خواهید رسید.

توجه کنید که بهترین زمان برای انجام این روش دو یا سه ماه قبل کنکور هست وصرفا روشی برای دوران جمع بندی نیست.

برای دانش آموزایی که نخونده ها وکم تسلطی های زیادی دارن و مدت زیادی طول میکشه که این دروس رو به سطح قابل قبولی برسونن این روند میتونه تا سه چهارشب قبل کنکور ادامه پیدا کنه که این چند روز پایانی هم باید به مرور حفظیات اختصاص پیدا کنه.

اگر این روند آزمون و مطالعه زودتر به اتمام رسید کنکورهایی که توی این دوران زدید و در ابتدا خیلی از سوالاتش رو غلط میزدین یا نزده رها میکردین دوباره در بازه های زمانی یه روزه آزمون بدید و مرور کامل زیست رو علاوه بر حفظیات در برنامه خود قرار بدین.

ولی در روز آخر قبل از کنکور به این توصیه ها عمل کنید تا با ذهنی آماده و آرام به آزمون بروید.

در ماه‌های آخر چه نوع سوالاتی را انتخاب کنیم؟

در آخرین ماه های مانده به کنکور باید سوالات مباحثی را انتخاب کنید که مشابه سوالات کنکورهای گذشته باشد.

همچنین مباحث کم حجم تر و درسنامه های خلاصه شده تری را مطالعه کنید. یعنی مباحثی که در زمان کم بتوانید آنها را سریع یاد بگیرید و تست های مهم آن را حل کنید.

برای نتیجه گرفتن در ماه‌های پایانی کنکور لطفا سوالات تالیفی را کنار بگذارید.

فقط روی سوالات کنکور تمرکز داشته باشید. منابعی را انتخاب کنید که تست های سراسری بیشتری دارد.

منبعی را انتخاب نکنید که تست های تالیفی آن بیشتر است. تست های تالیفی به درد کسانی که برای کنکور دیر شروع کرده اند، نمی خورد.

زیرا تست های تالیفی معمولا سخت تر و فراتر از کتاب درسی هستند و تنها ۲۰ یا ۳۰ درصد از آنها در کنکور می آید. ۷۰ تا ۸۰ درصد سوالات کنکور از اصل مطالب می آید.

برنامه ریزی درسی

مهم ترین پیش نیاز موفقیت در یکی دو ماه مانده به کنکور، برنامه ریزی درسی حرفه ای و اصولی است.

برنامه ریزی درسی برای ماه‌های پایانی کنکور باید به گونه ای باشد تا از بیشترین ساعت ممکن برای مطالعه استفاده کنید.

نباید مثل قبل بیرون رفتن ها، گشتن در شبکه های اجتماعی، تلوزیون دیدن و.. تکرار شود!

کسانی که برای کنکور دیر شروع کرده اند دیگر فرصتی بجز دو سه ماه مانده به کنکور برای جبران ندارند. پس باید در دو سه ماه آخر از زمان تان بیشترین استفاده را کنید.

روزی ۱۳ تا ۱۴ ساعت مطالعه را در برنامه ریزی درسی تان قرار دهید.

باید مطالعه مباحث درسی را در برنامه، درست و اصولی تقسیم بندی کنید. همچنین به تعداد لازم مرور درس ها و حل تست های آزمون سراسری انجام شود.

امیدواریم بتوانید از ماه های منتهی به کنکور به بهترین شکل ممکن استفاده کنید.

یادتان باشد ماه های آخر فرصتی طلایی برای جبران است پس شروع کنید و نا امید نباشید.

google.com/url