گرایش های رشته شیمی

گرایش های رشته شیمی

گرایش‌های موجود در مقطع  کارشناسی برای رشته شیمی به طور معمول به دو قسمت رشته شیمی کاربردی و شیمی محض تقسیم‌بندی می شود.

در ادامه و برای دوره‌های تحصیلات تکمیلی، فارغ التحصیلان دو رشته از پیش گفته شده شیمی کاربردی و شیمی محض، امکان ادامه تحصیل در چندین رشته شامل: شیمی معدنی ، شیمی آلی، شیمی فیزیک و شیمی نانو وفیتوشیمی را دارند. در صورتی که از فارغ التحصیلان رشته شیمی کاربردی باشید؛ علاوه بر رشته‌ها و گرایش های ذکر شده، در رشته شیمی کاربردی برای مقطع کارشناسی ارشد امکان ادامه تحصیل را نیز دارید.

معرفی بیشتر رشته‌های شیمی و شاخه‌های آن

شیمی فیزیک: هدف از این رشته، حل مسائل شیمی با کمک فیزیک است. در واقع از فرمول‌ها و مبانی فیزیک برای حل مسائل و مبانی اتمی، شیمیایی و مولکولی موجود در شیمی استفاده می‌شود.

شیمی آلی: دراین نوع از گرایش رشته شیمی، شیمی هیدروکربن‌ها نیز گفته می‌شود. هدف از این شاخه رشته شیمی این است که تمام واکنش‌ها و تمام فرآیندهایی که ممکن است برای ترکیبات هیدروکربنی اتفاق بیفتد را بتوان دنبال کرد.

شیمی معدنی: این دسته از گرایش های رشته شیمی در خصوص کانی‌ها است و فرآیندها و واکنش‌هایی که امکان رخ دادن بر روی کانی‌ها را دارد؛ بررسی و مورد مطالعه قرار می دهد.

نکته: در واقع شیمی معدنی و شیمی آلی را می توان به نوعی مکمل یکدیگر دانست. به این علت که شیمی معدنی فقط ترکیبات هیدروکربنی را مورد مطالعه و بررسی قرار می دهد و برعکس آن، شیمی معدنی بر روی هر ترکیبی که هیدروکربنی نباشد تمرکز میکند.

” علم شناسایی و جداسازی، به منظور کسب اطلاعات از سیستم های شیمیایی“

بسیاری از شیمیدان‌ها و کسانی که در این رشته فعالیت می کنند بر این معتقد هستند که رشته شیمی تجزیه، در واقع کاربردی از رشته شیمی است. دلیل ارائه این مطلب و نظر این است که شیمی تجزیه، در اکثر علوم دیگر هم وارد شده است. به طور مثال: نفت، بیولوژیک و… به همین علت شیمی تجزیه از محبوب ‌ترین و پرمخاطب ترین گرایش های رشته شیمی است.

رشته شیمی و اشنایی با گرایش های آن
آشنایی با رشته کمومتریکس

کمومتریکس(Chemometrix): از دو کلمه Chem به معنی شیمی و Metrix به معنای متریک و اندازه گیری‌های رشته ریاضی است و یکی از شاخه‌های شیمی در دوره تحصیلات تکمیلی و دکترا می باشد که برای ورود به این رشته، باید از شیمی تجزیه در مقطع پایین‌تر درواقع مقطع کارشناسی ارشد شروع کرد.

بطور کلی کمومتریکس به این معنا است که داده‌های شیمی با کمک یک سری از ابزارها، ارزیابی شود. برای ارزیابی داده های شیمی از ابزارهایی مانند کامپیوتر و ریاضیات میتوان استفاده نمود تا بتوان اطلاعات شیمی را به اظلاعاتی تبدیل کنیم که قابل درک و فهم باشد.

برای کار و بهره گیری در رشته کمومتریکس باید از علم شیمی بالا و قوی برخوردار باشیم تا بتوانیم از این اطلاعات و سیستم مورد مطالعه داده های درخور و مناسبی را برای استفاده استخراج کنیم. کمومتریکس از علم آمار و ریاضیات، بیش از نوع ساده آن استفاده می‌کند تا به ارزیابی دقیق‌تری دست پیدا کند.

تاریخچه کمومتریکس

تاریخچه کمومتریکس به سال های ۱۹۶۰ تا ۱۹۷۰ و دانشمندان این دوره می‌رسد که پایه‌ریزی این شاخه از شیمی را انجام داده‌اند. شروع و معرفی این نوع از علم شیمی را به دکتر کوالسکی (kowalski) نسبت می‌دهند.

محققین و کسانی که در خصوص علم کمومتریکس در کشور ایران فعالیت می‌کنند؛ در بین جوامع علمی شیمی و این شاخه تحقیقاتی، از جایگاه و مرتبه علمی خوبی برخوردار هستند که این امر می‌تواند به دلیل مهارت و استعداد ذاتی خوب ایرانیان در علم آمار و ریاضیات باشد.

برای بهره گیری و کار در زمینه دانش ورشته کمومتریکس، تسلط به علوم و مهارت‌های زیر پیشنهاد میشود:

۱- تسلط به علم شیمی و به خصوص رشته شیمی تجزیه

۲- تسلط به بیولوژیک سیستم مورد مطالعه با کمومتریکس

۳- تسلط به نرم افزارهای آمار و ریاضی مانند برنامه MATLAB

فیتوشیمی

فیتوشیمی علم بررسی و مطالعه ترکیبات شیمیایی گیاهی است. به زبان دیگرمی توان گفت شاخه ای از علم شیمی است که موضوع آن، مطالعه ترکیبات شیمیایی گیاهان است. از جمله این ترکیبات، متابولیت های ثانویه گیاهی است.

در مفهومی اختصاصی تر، فیتوشیمی با شیمی گیاهان دارویی مرتبط است و در طول قرون متمادی بسیاری از ترکیبات گیاهی نقشی اساسی درصنایع داروسازی داشته اند. تکنیک های رایج دراین علم عبارتند از: استخراج و جدا سازی، تغلیظ، آنالیز و تکنیک های کروماتوگرافی و الکتروفورزکه در نهایت شناخت فرمولهای دقیق ساختاری و مسیرهای بیوسنتزی را امکان پذیر می سازد. شواهد فیتوشیمیایی از جمله شواهد و صفات مورد استفاده در طبقه بندی های فیلوژنتیکی هستند، به گونه ای که در گونه های دارای قرابت و خویشاوندی با یکدیگر، ترکیبات مشابهی یافت می شود اما همیشه نیز این گونه نیست.

مریم میرجوادزاده

مطالب مرتبط

دیدگاهها

نظر:

چهار × سه =