کارکردهای مغز و حقایقی عجیب در مورد آن-شارژ شدن مغز

آیا می‌دانید تفکر باعث شارژ شدن مغز می‌شود؟

دراین مقاله می خواهیم مطالبی در مورد کارکردهای مغز معرفی کنیم و همچنین حقایقی عجیب را در مورد آن بدانیم!!!

با ما همراه باشید تا مغزتان را شارژ کنید!!!

کارکردهای-مغز-شارژ-کردن-مغز

ممکن است شما نیز بار‌ها شنیده باشید که مغز انسان پس از تولد تغییر نکرده و آدم از کودکی یا باهوش است یا فردی معمولی!

مغز می‌تواند در طول عمر انسان چیز‌های جدید یاد بگیرد و خودش را با شرایط هماهنگ کند که از کارکردهای مغز محسوب می شود. متخصصان مغز و اعصاب این فرایند را انعطاف پذیری عصبی نامیده اند.

انعطاف پذیری عصبی یعنی چه؟

مغز انسان به طور قابل توجهی انعطاف پذیر است به این معنی که توانایی تغییر و واکنش به محیط و تجارب شما را دارد و می‌تواند خودش را به روز کند.

هر زمان که انسان شروع به فکر کردن یا یادگیری موضوعی جدید می‌کند، ارتباطاتی جدید بین نورون‌های مغز او برقرار می‌شود.

این ارتباطات وابسته به تجربه نیز هستند و در سراسر طول زندگی فرد، به روز می‌شوند.

این فرایند از کارکردهای مغز است که فوق العاده پویاست، زیرا افزایش همکاری فعال بین دو نورون (سلول عصبی) باعث تقویت اتصالات آن‌ها و بیشتر شدن توانایی یادگیری خواهد شد.

 

 

 

حقایقی عجیب درباره کارکردهای مغز:

مغز حریص است!

مغز تنها حدود ۳ درصد از وزن بدن را تشکیل می‌دهد، اما حدود ۳۰ درصد از خونی که قلب پمپاژ می‌کند را دریافت می‌کند. این نشان می‌دهد مغز نسبت به سایر بخش‌های به ظاهر مهم بدن به توجه و حفاظت بیشتری نیاز دارد.

مغز مثل یک کودک لوس وحریص است، اما بسیار باهوش و کارآمد هم است. یک ده هزارم ثانیه طول می‌کشد تا مغز به چیزی واکنش دهد و یک عمل را ایجاد کند.

شاید فکر کنید که تنها از بخش کوچکی از مغزمان استفاده می‌کنیم، اما اینطور نیست. حقیقت این است که بیشتر مغز دائما در حال کار کردن است؛ احساس، پردازش، فکر، حرکت و حتی رویاپردازی از کارکردهای مغز هستند که حتی وقتی شب‌ها خوابیم کار می‌کند.

آیا میدانید هنگام توجه کردن چه اتفاقی در مغز می‌افتد؟؟

بیشتر سلول‌های مغز، نورون نیستند.

آیا می‌دانستید تعداد زیادی سلول گلیال از هر یک از نورون‌های مغز حفاظت می‌کنند؟

این قهرمانان میکروسکوپی مطمئن می‌شوند که موادمغذی و اکسیژن کافی به نورون‌ها می‌رسد، نورون‌ها را از یکدیگر جدا می‌کنند و حتی بعد از آسیب نورونی به پاکسازی کمک می‌کنند. آن‌ها به بهینه سازی ارتباط بین نورون‌ها هم کمک می‌کنند.

آیا میدانید مناطق بینایی مغز پشت سر قرار دارند؟

شاید عجیب باشد، اما بخشی از مغز که مسئول بینایی است، در پشت سر ما قرار دارد. همچنین سمت چپ مغز بینایی چشم راست را کنترل می‌کند و بالعکس.

میدانستید مطالعه با صدای بلند نسبت به خواندن بی صدا از مدار‌های مغزی متفاوتی استفاده می‌کند؟

محققان دریافتند که کودکان اول یاد می‌گیرند با صدای بلند بخوانند و وقتی دانش آن‌ها تثبیت شد می‌توانند برای خودشان در سکوت بخوانند. در واقع صداهای مختلف مثل به شکل موسیقی متفاوت از صدای حرف زدن عادی پردازش می شوند.

می دانستید ظرفیت مغز نامحدود است.

چیزی با عنوان اینکه «دیگر مغزم جا ندارد» وجود ندارد. مغز مثل حافظه داده کامپیوتر یا تلفن همراه نیست. قدرت مغز نامحدود است.کارکردهای مغز هم همینطور. هرچند کمبود خواب روی توانایی مغز برای ایجاد حافظه جدید تاثیر دارد.

حافظه کوتاه مدت ۲۰ تا ۳۰ ثانیه طول می‌کشد.

تا به حال به این فکر کرده اید که چطور ممکن است وسط حرفتان چند لحظه حواستان پرت شود و بعد فراموش کنید چه می‌گفتید؟

این به ظرفیت مغز برای نگه داشتن مقدار کمی اطلاعات در حافظه فعال مرتبط است.

مغز این اطلاعات را در حالت در دسترس نگه می‌دارد، اما این اطلاعات را فقط حدود نیم دقیقه نگه می‌دارد. بیشتر افراد اعداد را حدود ۷.۳ ثانیه و کلمات را ۹.۳ ثانیه به خاطر می‌سپارند. این هم از کاکردهای مغز محسوب می شود.

می‌توان نیمی از مغز را برداشت بدون اینکه روی شخصیت یا حافظه اثر بگذارد.

عجیب است، اما می‌توان نیمی از مغز را جراحی و حذف کرد. این یک روش بسیار نادر جراحی مغز است که برای درمان انواع اختلالات تشنج استفاده می‌شود. البته این عمل کاملا بی تاثیر هم نیست و تفاوت‌های بسیار کوچکی ایجاد می‌کند.

از کارکردهای مغز فکر کردن، یاد گرفتن و عمل کردن یا برعکس این سه مورد رفتار کردن، است که می‌تواند عصب‌های مغز ما را فعال یا غیر فعال کند و از این راه ساختمان مغز و رفتار ما را شکل دهد.

ما آمادگی‌های ژنتیکی زیادی داریم و مغز از سن جوانی گرفته تا پیری می‌تواند به شیوه شگرفی تغییر کند و به روز شود.

ما قربانی ژن‌ها یا نورون‌های مان نیستیم بلکه ما خالقان توانمند وضعیت روانی خود هستیم. این باور نادرست که مغز ما همانند نوشته روی سنگ ثابت یا تغییر ناپذیر است، می‌تواند افراد را از تلاش برای تغییر باز دارد و مسئولیت پذیری برای بهبود وضعیت خود را از آن‌ها دور کند.

بر اساس تئوری انعطاف پذیری عصبی، مغز انسان این توانایی را دارد که در حضور محرک مناسب، نورون‌های جدید بسازد. بنابراین با توجه به قدرت بی بدیل و کارکردهای مغز آدمی، می‌توان با ایجاد محیط‌های غنی، زمینه را برای انعطاف پذیری هر چه بیشتر مغز فراهم کرد و بهره بیشتری از این نعمت خدادادی برد.

 

برای مطالعه بیشتر درمورد کارکردهای مغز به وبسایت زیرمراجعه کنید.https://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%85%D8%BA%D8%B2