صبحانه مهم ترین وعده غذایی-فواید صبحانه-موادغذایی مناسب برای صبحانه

 

چرا صبحانه بخوریم؟

یکی از امتحان های سرنوشت ساز در کشورمان کنکور است که علاوه بر امادگی درسی به امادگی جسمی و ذهنی بالایی نیز نیاز دارد.در اینجا میخواهیم به شما کمک کنیم تا با رعایت تغذیه مناسب به خصوص صبحانه خوردن درطول دوران درس خواندن انرژی و حافظه بالای خود را حفظ کنید.

پس برنامه ی غذایی شما در سال کنکور مهم تر از همیشه است و باید به طوری جدی به آن پرداخت.

صبحانه مهم ترین وعده غذایی

ابتدا به این نکته بپردازیم که چرا خوردن صبحانه ضرورت دارد ؟اینجا مخاطبم بیشتر اون عزیزانی هستن که صبح ها اشتها ندارن و به هر دری می زنن تا از خوردن آن در برن.

 

صبحانه-مهم-ترینن-وعده-غذایی

 

نخوردن صبحانه باعث کاهش قند خون میشود که آن هم به نوبه خود باعث کاهش حافظه میشود. صبحانه شما نباید خیلی سنگین باشه و نبایدهم خیلی سبک باشه .سعی کنین موادی مثل خرما گردو و پنیر و چایی شیرین یا یک‌ لیوان شیر رو در صبحانه ی خودتون جای بدید .‌تایم صبحانه ی خودتون رو هم تا  ظهر عقب نندازین ! چون که اختلال در ساعت بدن و وعده های غذایی یک آفت بزرگ برای یادگیری شماست .کنکوری هایی که شب تا دیر وقت درس میخوانند و برنامه غذایی خود را ازنظم در می آورند، توصیه میشود با زمان بندی درست هیچ وعده ی غذایی رو حذف نکنند،به تعویق نندازند تا نتیجه‌ی مناسبی بگیرند.

مصرف مغزها

مصرف مغزها مثل مغز گردو و بادام در تقویت حافظه نقش بسزایی دارد. به خصوص مویز که نوعی کشمش است. از جمله موارد تقویت حافظه بشمار می اید. برای کنکوری های عزیز توصیه میشود که یا در وعده صبحانه یا در میان وعده ها میتوانند مصرف کنند.

سایر وعده های غذایی مثل ناهار و شام رو هم زیاد جا به جا نکنید و در زمان مخصوص خودش مصرف کنید. اگر در حین درس خوندن احساس گرسنگی بهتون دست میده و از طرف دیگه نگران چاقی هستین می تونین به جای ۳ وعده غذایی ، در ۵ وعده غذایی ( ۳ تا اصلی و دو میان وعده ) و هر وعده با حجم کمتر به تغذیه بپردازین.

خوردن قندهای پیچیده به جای قندهای ساده

قند های ساده شامل انواع شیرینی و شکلات و از این قبیل مواد غذایی هستند. این دسته مواد غذایی باعث بالا رفتن ناگهانی قندخون بدن میشوند که بدن نسبت به ان واکنش نشان میدهد و مقدار انسولین بدن را افزایش میدهد که باعث افت قند خون و سر درد و بی حوصلگی میشود.توصیه میشود وقتی دلتان موادغذایی شیرین خواست به سمت قندهای ساده و طبیعی مثل خرما بروید. مصرف قند های پیچیده به علت آزاد سازی پیوسته و متناسب قند خون حس آرامش و آسودگی را برایتان به ارمغان می آورد.

 

مصرف فیبر

خیلی اوقات به کنکوری هایی برمی خوریم که تمایلی به مصرف مواد حاوی فیبر مثل میوه ها سبزیجات و سالاد ندارند . شاید به دلیل وقت گیر بودن پوست کندن آن ها .یا دلایل دیگر به سراغ یک سری خوراکی های چرب و فست فودی بروند که سریعتر نیازشان به انرژی رو برطرف می کند. اما حواستان باشد کمبود فیبر در رژیم غذایی می تواند باعث عوارضی مثل دل درد یبوست و اختلالات گوارشی شود. علاوه بر آن تحقیقات نشان داده است که خوردن فیبرها در کارکرد بهتر دستگاه گوارش و متابولیسم شما نقش بسزایی دارد. از این حرفا که بگزریم میدانیم که چقدر ویتامین و چیزای مقوی در میوه ها و سبزیجات وجود دارد! پس بجنبین و  از امروز فیبرها را به عنوان یک میان وعده سالم به رژیم غذاییتان اضافه کنید.

 

افزایش حافظه با مصرف ماهی

انواع ماهی در بازار موجود است. ولی توصیه میشود ماهی آزاد و تن مصرف کنید که در تقویت حافظه موثر هستند. ضمناً مصرف ماهی تأثیر مستقیمی هم در جذب امگا ۳ دارد. رژیم غذایی پرچرب، روی تمرکز یک کنکوری اثر منفی می گزارد و حافظه ی شما را ضعیف می کند . بهتر است به رژیم غذای هفتگی تان مصرف ماهی را نیز اضافه کنید.

پرخوری ممنوع

در بین برخی خانوده ها  باورهای غلطی از قبیل اینکه هرچقدر بیشتر موادغذایی بخورید تمرکز بیشتری دارید وجود دارد.متاسفانه برخی مادر و پدر ها وقتی میبینند که دختر یا پسرشون در حال درس خواندن است انواع تنقلات برایش حاضر میکنند.استدلالشان هم این است که عزیزم بخور جون بگیری.باید به این نکته توجه کرد که خوردن غذاهای سنگین و پرچرب نتیجه برعکس میدهد و میزان کالری بدن با میزان تمرکز بدنتان باهم هیچ رابطه ای ندارند.

کم خونی

یکی از دلایل خستگی و کاهش تمرکز کم خونی است.توصیه میشود یا از قرص های آهن یا از خوراکی هایی که دارای آهن هستند مثل جگر و گوشت و حبوبات استفاده کنند.

خوب جویدن

داوطلبان کنکور این کار اشتباهی است که از زمان غذا خوردن خود برای صرفه جویی دروقت کم میکنید. چون این کار باعث افزایش سرعت خود در غذاخوردن و نجویدن کافی غذا میشود که اختلالاتی در واکنش های بیوشیمیای بدن ایجاد میکند. پس از این به بعد آرام تر و با آرامش بیشتری وعده های غذایی  رو میل کنید.

نوشیدن قهوه واستفاده از نوشیدنی های کافئین دار در حد نیاز

اکثر دانش اموزان برای اینکه شب بیدار بمانند و مطالعه کنند سراغ نوشیدنی های کافئین دار میروند.این نوشیدنی ها اگر بیش از حد مصرف شوند در دراز مدت جواب عکس میدهند و باعث کاهش توانایی شما در تمرکز و یادگیری میشوند.

ضرورت مصرف آب

داوطلبان کنکور در ایام درس خواندن معمولاً آب خوردن را فراموش می‌کنند. این مسئله باعث یبوست، خشکی پوست و اختلال در سلامت پوست می‌شود. همچنین در واکنش‌های بیوشیمیایی داخلی بدن ناسازگاری ایجاد می کند ‌.پس آب خوردن رو جدی بگیرید .

 

https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B5%D8%A8%D8%AD%D8%A7%D9%86%D9%87