ریاضیات در زندگی انسان‌ها چه نقشی دارد؟

ریاضیات در زندگی انسان‌ها چه نقشی دارد؟

farazdanesh2

علم همانند لقمه گرفتن از سفره طبیعت است و ریاضیات انعکاس دنیای واقعی در ذهن انسانهاست. 

علوم ریاضیات:

زیباترین زبان برای توصیف طبیعت و روابط بین پدیده‌های طبیعی است

زندگی اجتماعی و ریاضیات چه تشابهی با هم دارند؟

زندگي ما يك تابع رياضي است و از قوانين آن تبعيت مي كند. با اينكه ریاضیات تنها علمي است كه توسط بشر ايجاد شده و علمي منطقي است ، نه مشاهداتي و تجربي ، اما همگان مي دانند كه تقريباً قوانين تمامي علوم طبيعي و قوانين مربوط به حركات اجرام آسماني و گذر زمان و ساير قوانين طبيعت هريك به نوعي از قوانين رياضي تبعيت  مي كنند. چرا كه رياضيات نيز خود آفريده پنهان خداوند در بطن طبيعت است.

هميشه تابع وابسته به متغير خود است, بنابراين اتفاقاتي كه در زندگي براي ما مي افتند به طور مستقيم وابسته و نتيجه ي كارهايي هستند كه ما در زندگي خود انجام میدهیم.

 بنابراين وجود اختيار در انسان به اين وجه و به صورت رياضي قابل اثبات است.

آیا میدانستید در ساخت تخت جمشید از عدد پی استفاده شده؟

مهندسان هخامنشی در ساخت سازه های سنگی و ستون های مجموعه تخت جمشید که دارای اشکال مخروطی هستند، از این عدد استفاده می کردند.
عدد پی( ۳.۱۴)در علم ریاضی از مجموعه اعداد طبیعی محسوب می شود. این عدد از تقسیم محیط دایره بر قطر آن به دست می آید. کشف عدد پی جزو مهمترین کشفیات در ریاضیات است. عده زیادی، مصریان و برخی دیگر، یونانیان باستان را کاشفان این عدد می دانستند اما بررسی های جدید نشان می دهد هخامنشیان هم با این عدد آشنا بودند.

در این مورد بیشتر بدانید…

آیا تفاوتی بین کسانی که ریاضی می‌خوانند و کسانی که نمی‌خوانند هست؟

راجر بیکن فیلسوف انگلیسی در سال ۱۲۶۷ میلادی پاسخ این سوال را چنین داده است:

(کسی که ریاضی نخواند نمیتواند چیزی از بقیه علوم و هر آنچه دراین جهان است بفهمد…چیزی که بدتر است این است که کسانی که ریاضیات نمیدانند به جهالت خودشان پی نمی برند ودر نتیجه در پی چاره جویی بر نمی آیند.)

تاریخچه ارتباط ریاضیات و هنر

در دوران رنسانس ، نقاشان بزرگ ، ریاضی‌دان هم بودند. آلبرتی (۱۴۷۲ – ۱۴۰۴ ) نخستین نیاز نقاش را هندسه می‌دانست. نقاشان و هنرمندان برای جان دادن به تصویرها و القای فضای سه بعدی به آثار خود ، به ریاضیات روی آورند. بنابراین همه نقاشان دوره رنسانس نظیر آلبرتی ، دیودر ، لئوناردو داوینچی ، ریاضی‌دانانی هنرمند یا هنرمندانی ریاضی‌دان بودند. 

مدیرت زمان در زندگی انسانها با استفاده از ریاضیات:

شاید با خود بگویید ریاضیات چه ربطی به ساعت و زمان دارد! ولی هر روزمان شامل ۱۴۴۰ دقیقه می باشد که با سرعتی غیر قابل تصور عبور می کنند  و به راحتی ۲۴ ساعت یک روز را تشکیل می دهند.

مطمئن باشید شبانه روز ۲۴ ساعت نیست بلکه هزار و چهارصد و چهل دقیقه گرانبهاست. البته حق میدهیم که معمولا برای سنجش چیزهای بسیار مهم و حساس از معیارهای کوچک استفاده می کنند. تا حالا دیده اید برای سنجش طلا از باسکول استفاده کنند! خـوب معیار سنجش واحد های مهم زمان نباید واحد های بزرگ ساعت باشد بلکه دقیقه است.

رياضيات باید از جنبه هاي زير مورد بررسی قرار گيرد :

الف- مانند یک ابزار:يعني از ديد كاربردي كه ارزش و ضرورت آن روز به روز در جوامع كنوني بيشتر احساس مي شود.

ب-مانند يك زبان : يعني وسيله اي براي نمايش دانش ، توصيف ، تجزيه و تحليل و انتقال آن كه ضرورت آن بخاطرگنگ و نارسا بودن زبانهاي معمولي غير قابل انكار است.

ج-مانند يك زمينه تربيتي : به منظور پرورش و نظم فكري و بالا بردن قدرت انديشه واستدلال منطقي. ریاضیات پيش آهنگ دانش هاست هر كس كه مي خواهد درست بينديشد و بهتر فكر كند ناگزير است كه با رياضيات آشنا شود.

امروزه ریاضیات بیش از پیش و به نحو شگرفی در حریم سایر علوم نفوذ کرده است و نه فقط علوم نجوم و فیزیک و شیمی تحت انضباط آن درآمده‌اند بلکه اصولاً ریاضیات دانش مطلق و روح علم شده است.

هیچ دانسته ی بشر را نمی توان علم نامید، مگر اینکه از طریق ریاضیّات توضیح داده شده و ثابت شود . ( لئو ناردو داوینچی)

هاله علیپور

مطالب مرتبط

دیدگاهها

نظر:

17 + دو =