حسابداری-معرفی کامل رشته،گرایش های آن و بازار کار

حسابداری

علم گزارشگری مالی شرکتها است. گزارش‌هایی که بتوانند وضعیت مالی یک شرکت را با زبان مشخص و استاندارد حسابداری، به تمامی استفاده‌ کنندگان از این گزارش‌ها انتقال دهند.گزارش‌های مالی بیانگر وضعیت شرکت، درآمدها و هزینه‌ها، دارایی‌ها، سرمایه‌ها، بدهی‌ها و حقوق صاحبان سهام یک شرکت هستند.به نحوی که هر فرد با مطالعه دقیق آن‌ها می‌تواند وضعیت کنونی، عملکرد گذشته و چشم اندازهای آینده یک شرکت را به خوبی درک کند.
حسابدارها افرادی هستند که به نوعی، جملات معمول در فضای کسب و کار و در فضای مالی یک شرکت را به عدد تبدیل می‌کنند.  این اعداد با توجه به قوانین مشخص زبان عددی، برای تمامی استفاده‌کنندگان قابل درک می باشند.

حسابداری

یک حسابدار باید بتواند به خوبی گزارش کارهای خود را ارائه دهد. بنابراین باید به ادبیات و اصول نگارش زبان فارسی به خوبی تسلط داشته باشد. این ویژگی، بخصوص در سطوح بالاتر این رشته یعنی حسابرسی و مدیریت مالی اهمیت بسیاری دارد.لذا این رشته برای افرادی مناسب است که بتوانند مکرراً با اعداد ارتباط داشته و قدرت تجزیه و تحلیل آن‌ها را داشته باشند. همچنین بتوانند حساب‌های مختلف، در قالب اعداد را به سادگی تفکیک کنند. افرادی که علاقه‌مند به فضای مالی یک شرکت و مدیریت گزارشگری‌های مالی آن هستند و از طرفی خلاقیت و نوآوری‌های اقتصادی را دارند، می‌توانند حسابداران موفقی باشند.

دروس پر کاربرد دوره دبیرستان در رشته حسابداری

با توجه به ماهیت کمی رشته، پیش‌نیازهای اولیه برای تحصیل در این رشته پیش‌نیاز ریاضی است.ولی تنها پیش‌نیاز ریاضی کافی نیست. مطالعه در رابطه با فرایندهای مالی بنگاه‌های اقتصادی خرد و کلان و آشنایی با روند عملکردی حسابداران می‌توانند در تربیت یک حسابدار موفق، به شکل چشم‌گیری موثر باشند.

علاوه بر تقویت پایه‌های ریاضی و محاسباتی علاقه‌مندان به این رشته ، نیاز است که این افراد با بازه عملکردی حسابداران آشنا شوند.در این صورت میتوانند استعداد خود را در راستای تبدیل شدن به یک حسابدار موفق تقویت کنند.زیرا ارتباط مداوم و مکرر با اعداد و ارقام مالی یک شرکت در صورت نبود علاقه به کار، طاقت‌فرسا و غیر ممکن است. لازمه دیگر برای دانشجویان این رشته‌ ، آشنایی و شناخت نرم‌افزارهای حسابداری است.
در دنیای کنونی با توجه به مقیاس عملکردی شرکت‌ها و از طرفی نیاز به استفاده از تکنولوژی و فناوری در فرایندهای مدیریت مالی، عملاً مجموعه‌های گوناگون برای پیاد‌ه‌سازی گزارش‌های گوناگون مالی خود مجبور به استفاده از نرم‌افزارهای حسابداری مختلف هستند. از همین رو، آشنایی با نرم‌افزارهای مختص رشته جزء جدایی ناپذیر ورود به عرصه عملیاتی این رشته است.

گرایش‌های این رشته

رشته حسابداری. رشته حسابرسی. رشته حسابداری مدیریت. گرایش حسابداری عمومی. حسابداری صنعتی. حسابداری مالی. حسابداری دولتی. حساب داری مدیریت.  حساب داری منابع انسانی.

بازار کار

این رشته به لحاظ بازار کار و فرصت های شغلی در جایگاه مناسبی قرار دارد. به این دلیل که کلیه موسسات و کارخانه ها و دیگر مراکز به حسابدار نیازمند هستند. آینده شغلی درخشان و فرصت های شغلی زیادی برای فارغ التحصیلان این رشته در بخش های دولتی، خصوصی و یا آزاد فراهم است. بنابراین فارغ التحصیلان این رشته نسبت به سایر رشته ها کمتر با مشکل بیکاری مواجه می شوند.

ضمن اینکه فارغ التحصیلان این رشته می توانند به عنوان حسابدار، حسابرس مدیر مالی،کارشناس امور مالیاتی کارمند بانک، رییس بانک،کارشناس پشتیبانی نرم افزار تحلیل گر مالی در مؤسسات و واحدهای تجاری (دولتی یا خصوصی )، شرکت ها و مؤسسات تجاری و غیر انتفاعی،در شعبه‌ها و سرپرستی بانک ها،مؤسسات بیمه ، ادارات دارایی، واحدهای صنعتی و شرکت های تولیدی با توجه به گرایش تحصیلی شان مشغول به کار شوند. حسابداران این امکان را دارند که پس از مدتی اشتغال به کار حسابداری ،در سمت مدیریت مالی واحدهای تجاری به فعالیت بپردازند.

اطلاعات بیشتر: https://www.sepidarsystem.com/blog/what-is-accounting/