کمال گرایی در دانش آموزان-علائم کمال گرایی و معرفی راهکار برای کمک

کمال گرایی

شروع فصل امتحانات اغلب زمان استرس زا است و می تواند منجر به گرایش های کمال گرایی مخرب شود.

اگر والدینی نگران هستید ، در زیر راهکارهایی هست برای اینکه بدانید چگونه می توانید به دانش آموز کمال گرای خود کمک کنید.

کمال-گرایی

علایم کمال گرایی در دانش آموزان

برای شروع لیست های بلند بالای غیر قابل انجام، درس خواندن در اواخر شب، توجه نکردن به تفریح و تغذیه و صدای درونی سرزنشگر مواردی از علایم کمال گرایی مخرب می باشد.

دانش آموزان کمال گرا غالباً بیش از حد برای شروع کار غافل می شوند.کمال گرایی می تواند به خروج تقریبا کامل از مطالعه منجر شود که این خود می تواند باعث تعلل تا پایان مهلت شود. این رفتار اغلب کاملاً آگاهانه نیست. یکی از دلایل آن این است که دانش آموز به خود می گوید اگر سختتر و طولانی تر درس بخوانی، می توانی به موفقیت های بیشتری برسی.

بسیاری از افراد زندگی خود را صرف کمال دست نیافتنی می کنند.این یک مأموریت است که ریشه در احساس فرومایگی یا تأثیر زورگویی دارد.

همچنین می تواند توسط یک خانواده ایجاد شود که موفقیت را در اولویت قرار دهد.یا یک مدرسه که دانش آموزان را برای ارائه نمرات خوب تحت فشار قرار می دهد.

برخی از این دانش آموزان احساس می کنند “انتقاد سازنده یک حمله شخصی غیرقابل تحمل است”. آنها ترجیح می دهند به خاطر” پذیرش میانه رو بودن” دائماً از خود و دیگران دلگیر شوند.

 

راهکارهایی برای تعدیل کمال گرایی

“رها کردن” یک استراتژی مفید است. همچنین برخی جمله ها مانند “فقط تلاش خود را بکن” یا “من فقط می خواهم تو خوشحال شوی” یا ” من به وجود تو افتخار می کنم نه دست آوردهایت” می تواند توسط دانش آموز به صورت مثبت و سازنده تفسیر شود.

در فصل امتحانات کمی اضطراب طبیعی است ، اما اگر این امر روی خواب ، اشتها ، تمرکز یا خلق و خو تأثیر بگذارد ، والدین نگران می توانند دانش آموزان را برای دیدن پزشک عمومی یا مشاورشخصی خود ترغیب کنند.

رفتار کمال گرایی برای همه افراد منحصر به فرد است و روش های مقابله با آن نیز به همین ترتیب است.

بنابراین برای رسیدن به بازخورد مفید از دانش آموزان بپرسید که چه چیزی از شما می خواهند؟ و انتظاراتشان چیست؟

و کلام آخر خطاب به دانش آموزان: شما با نتایجی که در امتحانات می گیرید توصیف نمی شوید. بدانید با اضطراب ،کمال گرایی مخرب و نداشتن تمرکز کارایی شما کاهش خواهد یافت.

پس با نگرش مثبت درس بخوانید.

با آرزوی موفقیت.

 

برای اطلاعات بیشتر به وبسایت زیر مراجعه کنید:https://www.darmankade.com/blog/perfectionism/